pogoda

pogoda

Ucieczka albo śmierć. Przed takim wyborem ma stanąć 200 milionów osób

Naukowcy przewidują, że wraz z dalszym ocieplaniem się planety ekstremalne zjawiska, takie jak susze, huragany, czy powodzie staną się coraz częstsze i coraz bardziej niszczycielskie. Gdy ziemia, na której żyją, zacznie ich zawodzić, setki milionów ludzi zamieszkujących tereny od Ameryki Centralnej, przez Afrykę, po Azję staną przed trudnym wyborem: ucieczka albo śmierć. Efektem ich decyzji może być największa fala migracji, jaką widział świat.

Witajcie w Polsce - na arenie ciężkich starć w atmosferze

Położenie Polski między oceanem a wielką masą lądu nadało klimatowi naszego kraju pewną specyficzność, tak zwaną przejściowość. Z nią wiąże się kontrastowość, widoczna zwłaszcza wiosną lub jesienią. Wystarczy wtedy odbyć podróż z Suwałk do Wrocławia, by na własne oczy uświadomić sobie, jak bardzo klimatycznie odmienne są poszczególne regiony.

Jak zabłysnąć w czasie rozmowy w windzie? Pytamy nauczyciela geografii

Trzy lata - podobno tyle w skali życia przeciętny Polak spędza na rozmawianiu o pogodzie. Jak na typowego mieszkańca naszej części Europy przystało - głównie narzeka. Ale to, jak wiele będzie miał rzeczywiście o pogodzie do powiedzenia, w dużej mierze zależy od tego, co wyniesie z lekcji geografii. Co jeszcze łączy szkołę i pogodę? O tym rozmawiamy z Radosławem Koniecznym.

Dlaczego boli mnie głowa?

Hektopaskale. Słysząc to słowo, padające z ust prezenterów pogody, niektórzy stają się szczególnie uważni. Od tego, jaka będzie wartość ciśnienia atmosferycznego, "chorzy na pogodę" często uzależniają przebieg swojego dnia.

Nie ufasz synoptykom? Rozejrzyj się za żywym termometrem

Nie masz jak sprawdzić pogody, a może nie ufasz synoptykom? To, jak zmieni się aura, możesz sprawdzić sam. Spójrz w niebo. Czy jak jaskółki nisko latają, to faktycznie będzie padać? Co podpowiadają inne ptaki? Czy komary będą gryźć bardziej zajadle, gdy deszcz zaraz przestanie padać? A co o tym wszystkim myślą kwiaty?

Najdziwniejsze zjawiska pogodowe

"Krwawy" deszcz, opady żab i ryb, białe tęcze, "kwiaty" na Oceanie Arktycznym. To tylko niektóre z najdziwniejszych zjawisk pogodowych, jakie miał okazję obserwować człowiek.

"Panie Tomku, jaka pogoda na Zamojszczyźnie? Bo żona jedzie". Kulisy pracy prezenterów pogody

Człowiek na trzecim roku studiów nie za bardzo wie, co będzie robił, więc powiedziałem, że bardzo chętnie bym chciał robić cokolwiek. Ponieważ szukali ludzi do tworzenia prognozy pogody, zostałem, żeby tworzyć prognozy - tak o swoich początkach w TVN opowiada jeden z dziennikarzy związanych ze stacją od początku jej istnienia. Głos znajomy, twarz też, i flamastry. To Tomasz Wasilewski. Jak praca prezentera pogody wyglądała kiedyś, a jak wygląda dziś? Kulisy pokazują nam także Anna Dec i Tomasz Zubilewicz.