Niemcy

Niemcy

Bundeswehra jest w "opłakanym stanie"

Niemcy nie są gotowe do odparcia ataku, a Bundeswehra jest w "opłakanym stanie" - ocenia były minister spraw zagranicznych tego kraju Joschka Fischer. Dyplomata skrytykował politykę obronną Berlina.

Erika Steinbach poparła Alternatywę dla Niemiec

Była szefowa Związku Wypędzonych Erika Steinbach poparła w środę na wiecu wyborczym w Pforzheim eurosceptyczną i antyislamską Alternatywę dla Niemiec (AfD). Steinbach wystąpiła na początku roku z CDU w proteście przeciwko polityce migracyjnej Angeli Merkel.

Steinmeier zaapelował o ujawnienie nazwisk lewicowych terrorystów

Prezydent Niemiec oddał w Kolonii cześć Hannsowi Martinowi Schleyerowi - prezesowi Niemieckiego Związku Przedsiębiorców porwanemu i zamordowanemu przez lewicowych terrorystów z Frakcji Czerwonej Armii (RAF). Frank-Walter Steinmeier zwrócił się do byłych członków organizacji, by pomogli wyjaśnić tę sprawę i ujawnili nieznane do dziś nazwiska zamachowców.

"Nie stwarzamy Putinowi szansy, by wyszedł ze ślepej uliczki"

Szef niemieckiej Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) Christian Lindner w debacie przedwyborczej w telewizji ARD w poniedziałek skrytykował rząd Niemiec za brak dialogu z Rosją, co uniemożliwia jego zdaniem prezydentowi Władimirowi Putinowi "wyjście ze ślepej uliczki".

Resort zdrowia apeluje o nieprzyjmowanie preparatów z jodem na własną rękę

Jod, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane, dlatego nie należy przyjmować go na własną rękę - ostrzega polski resort zdrowia w związku z informacjami o rozdawaniu tabletek z jodem na zachodzie Niemiec. Tamtejsi mieszkańcy obawiają się awarii elektrowni jądrowej w Belgii. - Uważam, że to ma też taki polityczny wydźwięk na stronę belgijską - mówi przewodniczący Europejskiego Instytutu Kultury i Mediów Polonicus mieszkający w niemieckim Akwizgranie. Materiał programu "Polska i Świat".

Schulz krytykuje Polskę w debacie z Merkel. "Migranci to nasza sprawa? Tak dłużej być nie może"

Martin Schulz w pojedynku telewizyjnym na trzy tygodnie przed wyborami do Bundestagu zaatakował urzędującą szefową rządu Angelę Merkel, zarzucając jej błędy w polityce migracyjnej i zagranicznej. Kandydat SPD zarzucił też Polsce i Węgrom, że odmawiając przyjęcia uchodźców, uniemożliwiają powstanie europejskiej polityki migracyjnej i zagroził obu krajom konsekwencjami finansowymi.

"Spiegel": około 60 dżihadystów Frontu al-Nusra przedostało się do Niemiec

Przedostali się szlakiem bałkańskim pod fałszywymi nazwiskami - alarmuje w sobotę "Der Spiegel", pisząc o 60 bojownikach grupy znanej jako Front al-Nusra (obecnie Dżabhat Fatah al-Szam) związanej niegdyś z Al-Kaidą, którzy w tłumie uchodźców mieli dotrzeć do Niemiec. Część z nich brała udział w masakrach na cywilach i żołnierzach armii syryjskiej - dodaje tygodnik.

"Modele integracji, o jakich myślą, są różne"

Francja i Niemcy są znów gotowe, by napędzać integrację w Europie - pisze brytyjski dziennik "Financial Times" w komentarzu redakcyjnym, choć zaznacza, że modele integracji, za którymi opowiadają się te dwa kraje, są różne.

Gabriel: ambicje Schulza "są nierealistyczne"

Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel nie wierzy w zwycięstwo swojej partii SPD w wyborach do Bundestagu, a tym samym w możliwość zdobycia przez Martina Schulza fotela kanclerza. Polityk SPD powiedział "Spieglowi", że kontynuowanie koalicji z CDU/CSU nie ma sensu.

Szef niemieckiej dyplomacji o Polsce i "francusko-niemieckim silniku"

Jeśli dobrze przyjrzeć się debacie w polskiej polityce wewnętrznej, to duża jej część wiąże się z kwestią tego, że naród ostatecznie może przetrwać jedynie poprzez walkę, poprzez konflikt - ocenił w środę w Paryżu szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel. Jak tłumaczył, taka postawa jest przeciwieństwem przekonania, że suwerenność narodowa może być wzmacniana dzięki współpracy międzynarodowej. Minister podkreślał też, że "francusko-niemiecki silnik ożywił się".