Niemcy

Niemcy

Porozumienie w Turyngii. Chadecy poprą kandydata Lewicy

Chadecy porozumieli się w Turyngii z tamtejszymi członkami Lewicy (Die Linke). Ma to zakończyć trwający od ponad dwóch tygodni kryzys, którego konsekwencje sięgnęły daleko poza granice jednego z najmniejszych niemieckich krajów związkowych.

"Nie jestem prorosyjski, nie jestem antyrosyjski. Jestem proeuropejski"

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w sobotę, że europejska polityka sprzeciwu wobec działań Rosji w ostatnich latach zawiodła, a ponieważ nikt nie chce bezpośrednio stawić czoła Moskwie, jedyną opcją jest nawiązanie z nią bliższego dialogu, by przezwyciężyć różnice.

Wymienia się trzy nazwiska. CDU "rozpoczyna proces selekcji"

Przewodnicząca niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Annegret Kramp-Karrenbauer, która w poniedziałek zapowiedziała rezygnację z tej funkcji, oświadczyła, że w przyszłym tygodniu będzie rozmawiać z kandydatami na swego następcę. - Zaprosiłam osoby, których nazwiska obecnie krążą, na rozmowy w cztery oczy - przekazała.

Wściekłość Merkel i błyskawiczna dymisja

Frakcja liberalnej FDP w Turyngii zdecydowała w czwartek, że złoży wniosek o rozwiązanie regionalnego parlamentu. To efekt nacisku najważniejszych osób w państwie, w tym kanclerz Angeli Merkel, po środowym zwycięstwie Thomasa Kemmericha. Polityk, który miał stanąć na czele regionalnego rządu po tym, jak wspólnie poparli go chrześcijańscy demokraci i skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec, zapowiedział podanie się do dymisji.

"Nie jesteśmy w przededniu nowego Szoah", ale "duchy przeszłości nawiedzają Europę"

Antysemityzm jest obecny w całej Europie, od lewicy do prawicy - powiedział w środę w prezydent Izraela Reuwen Riwlin podczas ceremonii w niemieckim parlamencie poświęconej pamięci ofiar Holokaustu. Prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier mówił o konieczności podkreślania historycznej odpowiedzialności Niemiec. - Ci, którzy to zrobili, to byli Niemcy - oświadczył.

"Moi rodacy byli odpowiedzialni za zupełny rozpad cywilizacji"

Narastająca nienawiść wobec Żydów prowadzi do globalnego kryzysu - powiedział w poniedziałek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ambasador Niemiec przy organizacji przyznał, że wstydzi się za zbrodnie swoich rodaków.