Igrzyska Olimpijskie

Igrzyska Olimpijskie

Miała dość. "Smutne, że coming out wciąż jest wydarzeniem"

W sporcie - osiągnięcia absolutnie niezwykłe, mogące przyprawić o zawroty głowy. Poza nim - cisza i spokój, życie z dala od kamer, mikrofonów i fleszy. Tak było, czas przeszły, bo Martina Sablikova, mająca dość plotek i niedomówień, ujawniła właśnie, że od 12 lat jest w związku z inną zawodniczką. - Smutne, jeżeli do coming outu zmusiły ją jakiekolwiek okoliczności - mówi TVN24+ Katarzyna Zillmann, która zadedykowała medal olimpijski swojej partnerce.

Trening tak, paszport nie. Kto potrzebuje reprezentacji uchodźców?

Na całym świecie jest ok. 120 milionów przymusowo przesiedlonych osób. Uciekają przed wojną i prześladowaniami. 37 z nich startuje na igrzyskach w olimpijskiej reprezentacji uchodźców. Według MKOl-u jest ona szansą na poprawę losu tułających się po świecie w poszukiwaniu lepszego życia. Ale pomagający uchodźcom aktywiści nie zgadzają się z tą idylliczną narracją. - Istnienie tej reprezentacji nie ma żadnego wpływu na problem migracji. To taki trochę whitewashing wizerunku organizatorów igrzysk -

"Zdrajcy", gdy startują. "Nasi", gdy zdobywają medale. Olimpijskie rozdwojenie jaźni w Rosji i na Białorusi

Reprezentacji Rosji i Białorusi na igrzyskach w Paryżu nie ma, jednak rosyjscy i białoruscy sportowcy zdobyli na nich już kilka medali. Niektórzy pod flagą neutralną, inni w barwach krajów, do których przenieśli się, uciekając przed sankcjami, nałożonymi na zawodników z obu krajów po ataku ich państw na Ukrainę. Lubująca się w propagandowym wykorzystywaniu sportu Rosja zmuszona jest cieszyć się ich sukcesami - pisze analityk relacji polityki i sportu Michał Banasiak z Polskiego Instytutu Dyplomacji Sportowej.