IO: Paryż miał uczyć się na błędach poprzedników. "To nie są igrzyska, jakie nam obiecano"

Źródło:
tvn24.pl
Z jakością wody w Sekwanie są kłopoty od początku igrzysk. Teraz belgijska triathlonistka zakaziła się bakterią E. coli
Z jakością wody w Sekwanie są kłopoty od początku igrzysk. Teraz belgijska triathlonistka zakaziła się bakterią E. coli Marek Nowicki/Fakty TVN
wideo 2/4
Z jakością wody w Sekwanie są kłopoty od początku igrzysk. Teraz belgijska triathlonistka zakaziła się bakterią E. coli Marek Nowicki/Fakty TVN

Miało być tanio i ekologicznie. Włodarze Paryża i MKOL zapowiadali duże zmiany w organizacji igrzysk, ale planowany budżet został już przekroczony o ponad 100 proc. Do tego sportowcy narzekają na niewygody, a turystów jest mniej, niż w poprzednich latach.

Początek lat 70. poprzedniego wieku. Trwa rywalizacja o to, kto zorganizuje letnie Igrzyska Olimpijskie. W samym środku Zimnej Wojny wydaje się, że szansę mają tylko dwa miasta, które reprezentują przeciwne strony politycznej barykady: Los Angeles i Moskwa. Wygrywa jednak trzeci, (bardziej) neutralny zawodnik: miastem-organizatorem IO w 1976 r. zostaje Montreal. Moskwę ten zaszczyt spotyka w 1980, a LA - cztery lata później. Montreal to pierwsze (i jak dotąd jedyne) kanadyjskie miasto, które organizuje letnie igrzyska.

Ale radość nie trwa długo. Szybko okazuje się, że koszty organizacji wydarzenia przekraczają początkowe przewidywania - i to aż o 720 proc. Wydano 6,1 mld dolarów, a liczba ta zawiera jedynie koszty związane z organizacją zawodów (np. budowa stadionów). Nie uwzględnia zaś wydatków na infrastrukturę drogową, kolejową, lotniskową, na modernizację hoteli i na inne iwestycje poniesione w ramach przygotowań. Po Igrzyskach Montreal wpadł w takie długi, że miastu udało się z nich wyjść dopiero 30 lat później, w 2006 r.

Medale igrzysk olimpijskich w Paryżu
Medale igrzysk olimpijskich w ParyżuMedale igrzysk olimpijskich w ParyżuGetty Images

Montreal przekroczył planowany budżet bardziej niż ktokolwiek przedtem i potem. I choć w tej dziedzinie mógłby otrzymać złoty medal, to nie jest jedynym miastem-organizatorem, które nie zmieściło się w pierwotnie zakładanych kosztach. Od lat 60. nie udało się to żadnemu miastu, które zorganizowało IO.

To dlatego wiele państw wcale nie kwapi się do organizacji igrzysk. W trakcie rywalizacji o to, gdzie odbędą się tegoroczne IO, ze starań zrezygnowały kolejno Hamburg, Rzym i Budapeszt. Na ringu pozostał Paryż i Los Angeles (to ostatnie miasto ponownie będzie gospodarzem Igrzysk już za cztery lata).

Paryż nie tylko się nie wycofał, ale władze miasta wspólnie z MKOL-em ogłosiły, że igrzyska czekają wielkie zmiany.

Wykorzystać to, co jest

Włodarze stolicy Francji postanowili uczyć się na błędach poprzedników. Aby niepotrzebnie nie wydawać pieniędzy, postawiono na istniejącą infrastrukturę.

Ok. 95 proc. obiektów przeznaczonych do olimpijskiego użytku istniało już, zanim miasto w ogóle zaczęło się starać o organizację igrzysk. Zbudowano trzy: Wioskę Olimpijską (za 1,47 mld euro), Centrum Sportów Wodnych (174 mln) i obiekt gimnastyczny/do gry w badmintona (137 mln).

"To była najważniejsza decyzja, jaką podjęliśmy: nie budować" - powiedziała w rozmowie z "Guardianem" Georgina Grenon, dyrektorka ds. środowiskowych udoskonaleń podczas Igrzysk w Paryżu. "Drugą najważniejszą decyzją było zbudowanie tych obiektów w sposób niskoemisyjny" - dodała. Postawiono więc na naturalne materiały, np. drewno, a gruz wywożono transportem rzecznym.

Paryż miał do pewnego stopnia ułatwione zadanie, bo miasto od lat organizuje duże wydarzenia sportowe i wiele potrzebnych obiektów już stało, np. Stade de France w Saint-Denis, Roland-Garros w Paryżu i National Velodrome w Saint-Quentin-en-Yvelines. Nie obyło się jednak bez koniecznych remontów. Renowacje Stade de France kosztowały prawie 70 mln euro.

Budżet na infrastrukturę sportową i wydarzenia to 8,7 mld euro. Miasto przekroczyło go o 115 proc.

Włodarze postawili też na istniejącą już sieć komunikacji miejskiej. Dla porównania władze Rio de Janeiro (Igrzyska w 2016 r.) zainwestowały w przedłużenie linii metra, która łączyła obiekty sportowe z centrum. Kosztowało to prawie 3 mld dolarów.

Nie znaczy to jednak, że Paryż nie utopił (nomen omen) w igrzyskach dużych pieniędzy. Od 1,4 do 1,6 mld euro miało kosztować oczyszczanie Sekwany. Pod mostem Austerlitz zbudowano podziemny zbiornik retencyjny o pojemności 50 tys. metrów sześciennych, zmodernizowano też oczyszczalnię ścieków. Tuż przed igrzyskami mer miasta Anne Hidalgo pływała w rzece, by pokazać, że woda nadaje się do użytku. W ostatniej chwili z "testu" zrezygnował Emmanuel Macron. Prezydent Francji tłumaczył, że jest zbyt zajęty.

Wydaje się, że podjął słuszną decyzję. Pod koniec lipca okazało się, że zawody thriatlonistów trzeba było przełożyć z powodu zanieczyszczenia Sekwany bakteriami e-coli.

Anne Hidalgo wykąpała się w Sekwanie
Anne Hidalgo wykąpała się w SekwanieAnne Hidalgo wykąpała się w SekwanieGetty Images

"Paryż włożył dużo pracy"

Problemy miast organizujących IO nie umknęły uwadze Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Jednym z negatywnych przykładów jest Grecja. Po igrzyskach, które Ateny zorganizowały w 2004 r. w użyciu jest dziś zaledwie 68 proc. obiektów. Jak podczas briefingu prasowego wskazywała Tania Braga, szefowa działu ds. wpływu i dziedzictwa Igrzysk Olimpijskich w MKOl, to najniższy wynik wśród letnich igrzysk organizowanych po latach 50.

Władze MKOl mają nadzieję, że trend uda się odwrócić. Kandydatury Paryża jak i Los Angeles były chwalone właśnie za dogłębne przemyślenie tego, jak wykorzystać to, co miasta już mają, by nie tylko nie tracić pieniędzy, ale też nadmiernie nie wpływać na środowisko.

"Kiedy MKOl przygotowywał reformy Agendy Olimpijskiej 2020, naszą ambicją było uczynienie igrzysk bardziej zrównoważonymi, odpowiedzialnymi i użytecznymi dla ludności goszczącej" - mówiła Braga. "Przekłada się to na zmniejszenie śladu węglowego i zminimalizowanie negatywnego wpływu igrzysk".

"Paryż włożył dużo pracy, by urzeczywistnić tę wizję" - dodała.

Wygodniej śpi się w parku

Georgina Grenon odpowiedzialna za minimalizowanie wpływu Igrzysk w Paryżu na środowisko w rozmowach z prasą podkreślała, że jednym z priorytetów było to, by zmienić zmienić sposób organizacji przyszłych wydarzeń sportowych i pozasportowych. Na przykład poprzez podłączenie obiektów sportowych do sieci elektrycznej, zamiast polegać na napędzanych silnikiem spalinowym agregatach. "Podczas Igrzysk w Londynie spalono cztery miliony litrów oleju napędowego tylko na potrzeby wytworzenia energii elektrycznej" - powiedziała Grenon. Jak dodała, paryskie rozgrywki miały pokazać, że jest przestrzeń do zmiany. "Chodzi o to, że jeśli igrzyska - które działają na tak ogromną skalę - mogą działać inaczej, to inne wydarzenia sportowe i kulturalne również mogą". Jako przykład podała Tydzień Mody w Paryżu.

Także wioska olimpijska miała być wzorem dla przyszłych organizatorów dużych wydarzeń sportowych czy kulturalnych. Apartamenty dla olimpijczyków przygotowano tak, by później nadawały się do ponownego zamieszkania. Co najmniej jedna trzecia ma być wykorzystana jako mieszkania komunalne na przedmieściach na północ od Paryża. Nowopowstałe osiedle ma być niskoemisyjne - jest tam mini-centrum uzdatniania wody i oczyszczalnia ścieków.

Wioska olimpijska w Paryżu w pełnej krasie
Wioska olimpijska w Paryżu w pełnej krasieWioska olimpijska w Paryżu w pełnej krasieGetty Images

Nie brakuje jednak głosów, że w pogoni za ekologią Paryż poszedł o krok za daleko. Przykładem mogą być kartonowe łóżka w wiosce olimpijskiej. Po igrzyskach mają pójść na przemiał. Sportowcy raczej nie uronią za nimi łez. Podobno są tak niewygodne, że trudno na nich zasnąć. Fotografowie przyłapali Thomasa Ceccona, złotego medalistę z Włoch w pływaniu, na spaniu w parku. Przeszkadza mu nie tylko niewygodne łóżko, ale też temperatura - w wiosce nie ma klimatyzacji.

"Uczestniczyłem w czterech igrzyskach i paryska wioska jest najgorszą, jaką widziałem. Nigdy nie zasypiam przed drugą w nocy, jest zbyt gorąco. Jesteśmy bohaterami tej imprezy, więc nie pojmuję, jak możemy nie mieć w pokojach klimatyzacji" – komentował Gregorio Paltrinieri, inny pływak z włoskiej kadry.

Inni sportowcy narzekali także na nieklimatyzowany transport na obiekty sportowe. Aby im ulżyć, niektóre federacje wynajmowały minibusy, żeby przewozić olimpijczyków z miejsca na miejsce.

Czy będzie "Efekt Igrzysk"?

Wiele miast skorzystało z "Efektu igrzysk" - jako flagowy przykład podaje się często Barcelonę. Przed 1992 r. stolica Katalonii nie była zbyt dobrze znana. Fala turystów, którzy przyjechali na igrzyska i częściowo sponsorowane przez MKOL inwestycje sprawiły, że dziś to jedna z najpopularniejszych destynacji w Europie.

Według ekspertów Paryż nie może liczyć na taki efekt, bo już przed igrzyskami miasto miało globalną markę. Co więcej pojawiają się głosy, że turystycznie stolica Francji może w tym roku stracić. Jak się wydaje, część odwiedzających zrezygnowała z wycieczki, bojąc się tłumów na lotniskach, przepełnionych hoteli i ogólnej drożyzny. Linia lotnicza Air-France KLM zapowiadała 15 proc. spadek liczby turystów przylatujących do miasta w porównaniu do ubiegłego roku. Na słabszy niż zwykle ruch narzekają też restauratorzy i hotelarze.

Znicz olimpijski, ParyżANDRE PAIN/PAP/EPA

Tę sytuację potwierdza francuska prasa. "Niezależnie od tego, czy znajdują się w pobliżu obiektów olimpijskich, główne muzea i parki w regionie Paryża odnotowują spadek liczby odwiedzających. Tendencję tę można wyjaśnić zmianą profilu odwiedzających" - pisze czwartkowy "Le Monde". I cytuje Svena, turystę ze Szwecji, który nie może uwierzyć w swoje szczęście - Luwr był tak pusty, że udało mu się zrobić selfie z Moną Lisą.

Organizatorzy przekonują jednak, że Paryżowi uda się wyjść na zero, a trzecie igrzyska w mieście w historii - wcześniej miasto było gospodarzem IO w 1900 i 1924 r. - to inwestycja, która zwróci się w przyszłości.

Wydatki na IO w Paryżu przeanalizowali naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie. "Igrzyska nadal pozostają kosztowne, a ich budżet nadal jest przekraczany w stopniu zagrażającym ich rentowności" - piszą. Podkreślili, że MKOL musi pracować nad lepszym szacowaniem możliwych kosztów tak, by więcej miast było gotowych zdecydować się na tak duże przedsięwzięcie. Biorąc pod uwagę to, że Paryż wydał już drugie tyle, ile początkowo zakładał, działania MKOL naukowcy ocenili jako słuszne, ale wciąż nieskuteczne. "To nie są oszczędne igrzyska, jakie nam obiecano" - podsumowali.

Autorka/Autor:Natalia Szostak, grafiki: Katarzyna Korzeniowska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości

Będziemy tworzyć odpowiednie warunki rozwojowe dla sektora hodowli koni - zapowiedział w niedzielę szef resortu rolnictwa Czesław Siekierski. W trakcie inauguracji czempionatów w Janowie Podlaskim dodał, że "należy odbudować siłę i pozycję polskiej hodowli koni czystej krwi arabskiej". W niedzielę wieczorem odbędzie się 55. Aukcja Koni Arabskich Czystej Krwi Pride of Poland.

Dziś aukcja Pride of Poland 2024. "To nasze dziedzictwo narodowe"

Dziś aukcja Pride of Poland 2024. "To nasze dziedzictwo narodowe"

Źródło:
PAP

Bądź turystą na medal - zaapelowała do polskich turystów ambasada RP w Rzymie. We wpisie zamieszczonym na portalu X przypomniano radach i zaleceniach dotyczących kwestii bezpieczeństwa w trakcie podróży po Włoszech.

Apel ambasady w Rzymie. Turyści muszą na to uważać

Apel ambasady w Rzymie. Turyści muszą na to uważać

Źródło:
PAP

Nie będzie zmian dotyczących wieku emerytalnego. W 2015 roku wyborcy jasno i wyraźnie powiedzieli, za czym się opowiadają - przekazał wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. To odpowiedź na słowa minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, która stwierdziła ostatnio, że podniesienie progu będzie w przyszłości potrzebne.

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Kosiniak-Kamysz: Głos suwerena jest najważniejszy

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Kosiniak-Kamysz: Głos suwerena jest najważniejszy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do konsultacji trafił właśnie projekt Ministerstwa Zdrowia zakładający reformę sieci szpitali, a także wdrożenie rozwiązań, które ułatwią proces połączenia jednostek. Proponowane zmiany według ministerstwa mogą przyczynić się między innymi do zmniejszenia liczby szpitali utrzymujących stałą gotowość do udzielania świadczeń w trybie ostrym.

Ministerstwo chce zreformować sieci szpitali

Ministerstwo chce zreformować sieci szpitali

Źródło:
PAP

W ostatnich dniach nieznacznie potaniała benzyna, a cena diesla utrzymała się na ubiegłotygodniowym poziomie. Przed długim sierpniowym weekendem możemy liczyć na niższe koszty tankowania – czytamy w piątkowej informacji portalu e-petrol. Z kolei ceny benzyny i oleju napędowego w ciągu tygodnia powinny spaść średnio o ok. 5 gr. na litrze, ale średnia cena autogazu może wzrosnąć o 4 gr. na litrze - ocenili w piątek analitycy Refleksu.

Możliwe lekkie obniżki cen paliw na stacjach

Możliwe lekkie obniżki cen paliw na stacjach

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto oraz Lotto Plus nie padły główne wygrane. Oznacza to, że w kolejnym losowaniu można będzie wygrać osiem milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 10 sierpnia 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Deweloperzy chyba uwierzyli w tę kolejną falę popytową, dzięki nowemu programowi Kredyt na start. I teraz sytuacja jest bardzo korzystna dla kupujących mieszkania, dlatego że wprowadzili oni na rynek więcej mieszkań - mówił w programie "Dzień na Świecie" na antenie TVN24 BiS ekspert portalu rynekpierwotny.pl Marek Wielgo. Podkreślił też, że zapowiadane wsparcie będzie korzystne, ale głównie dla rodzin wielodzietnych.

Falstart deweloperów. "To korzystna sytuacja dla kupujących"

Falstart deweloperów. "To korzystna sytuacja dla kupujących"

Źródło:
TVN24 BiS

Gdyby jeszcze raz się urodził, to wybrałby inny zawód. Jak mówi - klawiszowy. Firmę krawiecką ma już zarejestrowaną od ponad pół wieku. - To oficjalnie, w papierach. Urzęduję jeszcze dłużej - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl 90-letni Wacław Dominiak, krawiec z Warszawy. Znajomi, ze względu na wiek, namawiają go, aby rzucił pracę. – Ale co ja będę sam robić w domu? - pyta.

Ciuchy-trupy i ładne dresiki. "Zaczynałem od zera i dojechałem do zera"

Ciuchy-trupy i ładne dresiki. "Zaczynałem od zera i dojechałem do zera"

Źródło:
tvn24.pl

Podwojenie we Włoszech podatku liniowego od zagranicznych dochodów może ograniczyć atrakcyjność tego kraju jako schronienia podatkowego - oceniają doradcy podatkowi cytowani przez Reutersa. Jak dodają, bogaczy nadal będą jednak przyciągać korzystne regulacje spadkowe.

Dwukrotnie podnieśli podatek, mimo to najbogatsi wciąż wybierają ten kraj

Dwukrotnie podnieśli podatek, mimo to najbogatsi wciąż wybierają ten kraj

Źródło:
Reuters

Rosyjski miliarder Oleg Deripaska został skrytykowany przez zwolenników wojny w Ukrainie po wygłoszeniu w piątek antywojennego oświadczenia. Biznesmen opisał trwający konflikt jako "szalony" i wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni - donosi Reuters.

Rosyjski miliarder skrytykowany za antywojenne wystąpienie. "To cios w plecy"

Rosyjski miliarder skrytykowany za antywojenne wystąpienie. "To cios w plecy"

Źródło:
Reuters

Poparcie dla przyjęcia euro w Polsce wyraża obecnie 30,7 procent Polaków, co oznacza spadek o 4,2 proc. w porównaniu do ubiegłego roku - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Wolności Gospodarczej. Dużą zmianę nastawienia odnotowano wśród kobiet.

Co dalej z euro nad Wisłą? Polacy mniej entuzjastyczni

Co dalej z euro nad Wisłą? Polacy mniej entuzjastyczni

Źródło:
PAP

Zmarła Susan Wojcicki, była prezeska serwisu YouTube - poinformował w sobotę w mediach społecznościowych szef firmy Google Sundar Pichai. Amerykańska bizneswoman o polskich korzeniach od dwóch lat walczyła z nowotworem. Miała 56 lat.

Susan Wojcicki nie żyje. Była szefowa YouTube miała 56 lat

Susan Wojcicki nie żyje. Była szefowa YouTube miała 56 lat

Źródło:
Reuters

Brat premiera Hiszpanii nie potrafi wyjaśnić skarbówce pochodzenia swej fortuny, której dorobił się w trakcie przebywania na rocznym urlopie - donoszą madryckie media, powołując się na śledztwo wszczęte przez służby. W 2021 roku majątek Davida Sancheza wzrósł kilkakrotnie.

Brat premiera zdobył fortunę, ale nie wie skąd

Brat premiera zdobył fortunę, ale nie wie skąd

Źródło:
PAP

- Podejrzana kwota wydatków publicznych, ustalona w wyniku kontroli Krajowej Administracji Skarbowej, osiągnęła 100 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. Działania prowadzone są w 90 jednostkach. Szef rządu dodał, że obecnie jest ponad 60 zawiadomień do prokuratury w związku z tymi sprawami.

Donald Tusk o "układzie zamkniętym PiS". Postępowania dotyczą 100 miliardów złotych

Donald Tusk o "układzie zamkniętym PiS". Postępowania dotyczą 100 miliardów złotych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W piątkowym losowaniu, 9 sierpnia, w Eurojackpot nie padła główna wygrana. W losowaniu padły za to dwie nagrody II stopnia, z czego jedna w Polsce. Wygrana wyniosła ponad 4 miliony złotych. Oto liczby, które wylosowano 9 sierpnia 2024 roku.

Wyniki Eurojackpot. Jakie liczby padły podczas losowania?

Wyniki Eurojackpot. Jakie liczby padły podczas losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na sprzedaż Browaru Leżajsk. - Po finalizacji transakcji Mycofeast (MFPL) przejmie kontrolę nad dalszym rozwojem aktywów w Leżajsku. Spółka wykorzystuje proces fermentacji do produkcji białek i lipidów między innymi do produkcji pasz - wyjaśniła w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Magdalena Brzezińska z Grupy Żywiec.

Sprzedaż znanego browaru. Jest decyzja UOKiK

Sprzedaż znanego browaru. Jest decyzja UOKiK

Źródło:
tvn24.pl

Wdowy i wdowcy będą mogli pobierać swoją emeryturę i rentę rodzinną po zmarłym małżonku – zakłada podpisana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Jest decyzja prezydenta w sprawie renty wdowiej

Jest decyzja prezydenta w sprawie renty wdowiej

Źródło:
PAP

"Masowa turystyka dusi chorwackie miasta i miasteczka" - alarmują autorzy petycji, w której zażądano zlikwidowania apartamentów na wynajem w budynkach wielorodzinnych. Duża liczba gości utrudnia życie nie tylko mieszkańcom chorwackich kurortów, o czym donoszą lokalne media. "Turyści - okazując brak szacunku dla naszej kultury - wysyłają w świat wiadomość, że w Chorwacji każdy może zachowywać się, jak chce. Tacy turyści powinni być surowo karani" - podkreślili w swojej petycji przedstawiciele ruchu Najemcy Razem.

"Tacy turyści powinni być surowo karani". Mieszkańcy Chorwacji mówią: dość

"Tacy turyści powinni być surowo karani". Mieszkańcy Chorwacji mówią: dość

Źródło:
poslovni.hr, PAP, htz.hr, tvn24.pl

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w drugim kwartale 2024 roku wzrosło o 14,7 procent rok do roku i wyniosło 8038,41 złotego - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy. "Spore zaskoczenie"

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy. "Spore zaskoczenie"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju dwie serie leku o nazwie Atofab. Powodem decyzji jest wynik poza specyfikacją jakościową.

Dwie serie leku na ADHD wstrzymane w obrocie

Dwie serie leku na ADHD wstrzymane w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

- Orlen analizuje inwestycję w kompleks Olefiny III, a na decyzję o jej przyszłości potrzebuje czasu - poinformował prezes spółki Ireneusz Fąfara. W jego ocenie rozpoczęcie inwestycji, której koszt wzrósł z początkowych 8 miliardów złotych do 25 miliardów złotych, nie było oparte na racjonalnych przesłankach.

"To jest niegospodarność i brak odpowiedzialności". Prezes Orlenu o decyzji Obajtka

"To jest niegospodarność i brak odpowiedzialności". Prezes Orlenu o decyzji Obajtka

Źródło:
PAP

Zarząd PKP Cargo zdecydował, że z pensjami za lipiec 2024 roku nie zostaną wypłacone niektóre szczególne składniki wynagrodzenia, jak odprawy emerytalne czy nagrody jubileuszowe. Przyczyną jest trudna sytuacja spółki i priorytetowe potraktowanie wynagrodzeń zasadniczych - podano w komunikacie.

Pracownicy PKP Cargo bez odpraw emerytalnych i nagród

Pracownicy PKP Cargo bez odpraw emerytalnych i nagród

Źródło:
PAP

- Nie będzie podwyższenia wieku emerytalnego przez ten rząd. To oczywiste - zapewniła w piątek ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że zachętą do dłuższej pracy może być zwrot trzynastych emerytur dla tych, którzy dłużej pracują.

Co z podwyższeniem wieku emerytalnego? Deklaracja ministry

Co z podwyższeniem wieku emerytalnego? Deklaracja ministry

Źródło:
PAP

Trwające upały mogą istotnie zagrozić tegorocznej produkcji tokaju na Węgrzech. Niekorzystne warunki zmuszają węgierskie winnice do wczesnych zbiorów. Niektórzy klimatolodzy przewidują, że niedługo w kraju będzie zbyt gorąco, aby produkować słynne wina tokajskie.

Produkcja słynnego wina zagrożona

Produkcja słynnego wina zagrożona

Źródło:
PAP

Skumulowany dług na rynku księgarskim rośnie nieprzerwanie od 2021 roku - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Poinformowano, że długi wydawców książek na koniec maja wynosiły 14,5 milionów złotych, księgarnie winne były 14,4 milionów złotych, a autorzy 12,4 milionów złotych.

Zadłużenie rośnie nieprzerwanie od 2021 roku. "Rynek potrzebuje przede wszystkim systemowego wsparcia"

Zadłużenie rośnie nieprzerwanie od 2021 roku. "Rynek potrzebuje przede wszystkim systemowego wsparcia"

Źródło:
PAP

Z powodu ataków separatystów Huti na statki, płynące trasą przez Morze Czerwone i Kanał Sueski, Moskwa zaczęła wysyłać węgiel do Azji przez Ocean Arktyczny - poinformował portal dziennika Moscow Times, powołując się na agencje monitorujące ruch morski.

Rosja zmienia kierunek. Przez ataki Huti

Rosja zmienia kierunek. Przez ataki Huti

Źródło:
PAP

Najem mieszkania jest coraz droższy - zwracają uwagę w najnowszym raporcie analitycy Expandera i Rentier.io. Choć w ujęciu rocznym wzrost kosztu najmu zwykle nie przekracza 100 złotych, w niektórych dużych miastach podwyżka jest kilkukrotnie wyższa. Za duże mieszkanie w Gdyni trzeba zapłacić nawet o 313 złotych więcej. W ciągu ostatnich pięciu lat koszty najmu zwykle wzrosły o 30-50 procent. Wzrost ten jest bardzo mocny, zwłaszcza z punktu widzenia studentów.

Najem mieszkania coraz droższy. Tutaj stawki poszły w górę najmocniej

Najem mieszkania coraz droższy. Tutaj stawki poszły w górę najmocniej

Źródło:
tvn24.pl

Większość rodziców deklaruje, że na wyprawkę szkolną wyda w tym roku więcej pieniędzy niż w roku ubiegłym - wynika z badania SW Research Agencji Badań Rynku i Opinii na zlecenie Empiku. - Nadal rosną ceny zeszytów, bloków, teczek i wszystkiego, co jest z kartonu - wyjaśnia Paula Andrée, dyrektor hurtowni artykułów biurowych i szkolnych Rodan.

Nawet 1000 złotych na wyprawkę szkolną

Nawet 1000 złotych na wyprawkę szkolną

Źródło:
PAP, TVN24

W ciągu dwóch, trzech tygodni wypracujemy formułę nowej składki zdrowotnej, która będzie mogła zostać zaakceptowana przez ministra finansów - powiedział w programie "Tak jest" na antenie TVN24 poseł Polski 2050 Ryszard Petru. - Obecnie przechodzimy na etap roboczy - dodał.

Co z niższą składką zdrowotną? Petru: jestem umiarkowanym optymistą

Co z niższą składką zdrowotną? Petru: jestem umiarkowanym optymistą

Źródło:
TVN24