Niedzielny wieczór, szczególnie na południu kraju, nie zapowiada się spokojnie. Spodziewamy się gwałtownych burz, tak silnych, jak zeszłej nocy. IMGW wydało ostrzeżenia dla większości województw.
Przez południowe i południowo-zachodnie części kraju przetaczają się burze. Ich skutkami są m.in. powalone drzewa i podtopione budynki. Najtrudniejsza sytuacja jest w woj. dolnośląskim. Przechodzące nawałnice oraz ich skutki dokumentują Reporterzy 24, którzy na Kontakt 24 przesyłają swoje zdjęcia i filmy.
Nadchodzące dni będą szczególnie trudne dla mieszkańców zachodniej i południowej Polski. Przewidujemy tam deszcz i gwałtowne burze. We znaki da się Polakom także upał. Od wtorku zrobi sie mokro, a temperatura powietrza spadnie.
O wystąpieniu we wtorek gwałtownych burz synoptycy TVN Meteo ostrzegali od samego rana. Prognozowano, że zjawiskom będą towarzyszyły nie tylko silne podmuchy wiatru i ulewy, ale lokalnie także gradobicia.
Hiszpanie w końcu odetchną. Nadciągnął kres uciążliwej fali upałów. Dokuczliwa pogoda jednak nie dała za wygraną. Na pożegnanie upał przyniósł potężne gradobicie. Żywioł zniszczył 200 aut i uszkodził wiele budynków.
Pozrywane dachy, zniszczone ogrodzenia i połamane drzewa - tak wygląda wiele rejonów Polski po nawałnicach, które przeszły w sobotnie popołudnie. Zdjęcia i filmy obrazujące skalę zniszczeń i gradobić dostajemy od Was na Kontakt 24.
Niedzielna aura była bardzo zmienna. Raz wychodziło Słońce, a za chwilę z nieba lał deszcz. W wielu regionach pojawiły się burze. Miejscami były na tyle gwałtowne, że spadł grad. Przysłaliście do nas wiele pięknych zdjęć.
Grad wielkości wiśni, porywisty wiatr i ściana deszczu. Tak wyglądało wtorkowe popołudnie w Budapeszcie. Nad miasto zawędrowały dwie gwałtowne burze. Wiele regionów na Węgrzech wydało ostrzeżenia meteorologiczne.
- Warunkiem wystąpienia gradu jest chmura burzowa - powiedział Tomasz Wasilewski w programie "Wstajesz i Weekend". Dziś takie chmury mogą pojawić się na zachodzie kraju. Dowiedz się, w jaki sposób powstają lodowe kule.
Czyste niebo w ciągu dnia oraz wysoka temperatura sprawią, że zechcemy spędzić ten dzień na świeżym powietrzu. Jednak na zachodzie Polski w drugiej połowie dnia niebo zacznie się chmurzyć. Spadnie deszcz, a nawet grad.
Pogoda dała się we znaki mieszkańcom stanu Tennessee. We wtorek z nieba, oprócz deszczu, spadały lodowe kule o średnicy 4 cm. Skalę zjawiska pokazuje film nakręcony przez Kelly Champagne w Pigeon Forge.
Grad jest bardzo niebezpieczny. Nie tylko dla ludzi. Cierpią także rośliny. Ostatnie gradobicie wyrządziło spore szkody w Nadleśnictwie Narol na Podkarpaciu.
W weekend niemal wszędzie może przelotnie popadać, miejscami też zagrzmi. Prędkość wiatru dojdzie do 90 km/h. Wraz z początkiem tygodnia pogoda stanie się jeszcze bardziej uciążliwa - trzy dni z rzędu prognozowane są opady gradu.
Nadchodzący tydzień będzie pełen nieprzyjemnych zjawisk atmosferycznych. Spadnie deszcz - lokalnie nawet 40 l/mkw. Ponadto sypnie gradem i mocno powieje. Każdego dnia mogą pojawić się również burze.
Przez niektóre regiony Słowacji przetoczyły się burze, które przyniosły opady gradu, a także rekordowe ilości deszczu. Meteorolodzy informują, że utworzyła się także superkomórka burzowa.