Gaz ziemny

Gaz ziemny

"WP": Gazowy kontrakt Rosja-Chiny to klęska polityki Obamy

Podpisanie w środę kontraktu na dostawę gazu z Rosji do Chin symbolizuje klęskę amerykańskiej polityki zagranicznej, która zakładała izolację władz w Moskwie na arenie międzynarodowej - podkreśla w piątek w komentarzu redakcyjnym "The Washington Post".

Tusk: Zależność energetyczna ogranicza Europę politycznie

- Zależność energetyczna ogranicza Europę w możliwościach politycznych - mówił w Brukseli premier Donald Tusk. - Ten pomysł wymaga pilnego rozwiązania, bo to poważny problem dla całej Unii Europejskiej - przekonywał szef polskiego rządu. Tusk stwierdził też, że Europa nie może budować unii energetycznej bez zwiększenie niezależności gazowej Hiszpanii i Portugalii.

Gazprom wprowadzi przedpłaty za gaz dla Ukrainy. Putin wyjaśnia w liście dlaczego

Rosja została zmuszona do wprowadzenia systemu przedpłat za gaz dostarczany na Ukrainę - powiedział w czwartek Władimir Putin. A w liście do przywódców europejskich państw prezydent Rosji napisał, że państwa Unii Europejskiej powinny bardziej zaangażować się w dialog na temat gospodarki Ukrainy, zaś Moskwa jest otwarta na konsultacje w spriwie gazu.

Oś Moskwa-Pekin. Putin jedzie do Chin, będzie gazowy kontrakt?

20 maja Władimir Putin złoży oficjalną wizytę w Chinach. Jak informuje Kreml, "wizyta podniesie te relacje na nowy poziom partnerstwa i strategicznej współpracy". Niewykluczone, że w Szanghaju Rosja i Chiny podpiszą wyczekiwany od tak dawna kontrakt na dostawy gazu. Ostatnio Moskwa straszy UE, że przekieruje część swojego gazu właśnie na wschód.

Lotos i PGNiG chcą razem walczyć o norweskie złoża

Lotos i PGNiG będą razem starać się o uzyskanie licencji na poszukiwanie i wydobycie surowców w rejonie Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. Spółki zobowiązały się do współpracy m.in. przy analizie, realizowaniu przejęć w obszarze poszukiwań i wydobyciu ropy oraz gazu.

Barroso: Wiarygodność Rosji jako dostawcy gazu jest zagrożona

Wiarygodność Rosji jako dostawcy gazu jest zagrożona - napisał szef Komisji Europejskiej Jose Barroso w liście do rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Poinformował, że KE jest gotowa być gospodarzem trójstronnych rozmów Rosji Ukrainy i UE ws. dostaw gazu.

Unia Europejska wspólnie odpowie na list Putina

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapowiedział , że będzie wspólna odpowiedź Unii Europejskiej na list prezydenta Rosji Władimira Putina, skierowany do 18 przywódców krajów europejskich w sprawie gospodarki Ukrainy.

Zabraknie nam ropy i gazu? Eksperci uspokajają

Popyt na energię pierwotną w 2035 r. będzie o ponad 40 proc. większy niż w 2012 r. - ocenia koncern BP w dorocznej długoterminowej analizie. Wszystko jednak wskazuje, że surowców jak gaz czy ropa nie zabraknie - ocenia współautor raportu Paul Appleby.

"Rosja gra w otwarte karty. Uprzedza, że zakręci gazowy kurek"

- Coś takiego zdarzyło się po raz pierwszy. Jak wiadomo, Rosja odcinała gaz w przypadku Polski już osiem razy i bez żadnego ostrzeżenia. Tym razem Federacja Rosyjska postanowiła zagrać w otwarte karty i uprzedzić o tym, że taki fakt nastąpi. Nikt nie miał wątpliwości, że tak będzie - powiedział w piątek w TVN24 Biznes i Świat były wiceminister środowiska Piotr Woźniak.

Piotrowska-Oliwa: Europa nie zaspokoi gazowych potrzeb Ukrainy

- Od Gazpromu Kijów kupował 30 mld metrów sześć gazu rocznie. Europa nie może sprzedać Ukrainie takiej ilości surowca, bo go nie posiada. Poza tym nie ma połączeń rewersowych, które mogłyby transportować w wystarczającym stopniu gaz na Ukrainę - powiedziała na antenie TVN24 Biznes i Świat Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezes PGNiG.

USA krytykują Rosję za "gazowe" naciski na Ukrainę. Reakcja na list Putina?

Stany Zjednoczone potępiają usiłowania Rosji, aby wykorzystywać energię jako "narzędzie nacisku" w sporze z Ukrainą - oświadczyła rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu Jen Psaki. Kilka godzin wcześniej ujawniono list Władimira Putina do przywódców 18 europejskich krajów, w którym ostrzega, że gazowe długi Ukrainy mogą zaszkodzić tranzytowi surowca do UE.