Fukushima

Fukushima

Strefa Fukushima. Miasto widmo na zdjęciach Polaka

Polski fotograf Arkadiusz Podniesiński dostał się tam, gdzie mało kto był i po czterech latach od jądrowej katastrofy w Fukushimie sfilmował porzucone w pośpiechu samochody, pieniądze i domy. Japończycy odkażają to, co mogą, radioaktywną ziemię pakują w worki i za kilka dni wpuszczą do miasta tych, którzy chcą do niego wrócić. Materiał "Faktów" TVN.

Zdeformowane kwiaty wokół Fukushimy. Lepiej ich nie wąchać

Zdjęcie białych stokrotek, które mają rosnąć w okolicy elektrowni atomowej w Fukushimie, stało się kolejnym symbolem katastrofy sprzed 4 lat. Rośliny w nienaturalny sposób skręcają się i łączą, co ma być rezultatem skażenia radioaktywnego.

Napromieniowany dron wylądował na dachu siedziby premiera

Na dachu siedziby premiera Japonii Shinzo Abego wylądował dron, na którym służby bezpieczeństwa znalazły śladowe ilości substancji radioaktywnej - podały lokalne media. Policja podkreśliła, że poziom promieniowania był niski i nieszkodliwy dla ludzi.

Po awarii w Fukushimie, do pracy wracają dwa reaktory nuklearne

Władze prefektury Kagoshima w południowo-zachodniej części Wysp Japońskich wydały w piątek zgodę na ponowne uruchomienie dwóch reaktorów nuklearnych. Sendai 1 i 2 jako pierwsze mają działać zgodnie z zaostrzonymi normami od wypadku w Fukushimie I w 2011 r.

Trzy lata po tsunami i katastrofie w Fukushimie

Trzy lata po tragicznym trzęsieniu ziemi i tsunami region Tohoku (północno-wschodnia część wyspy Honsiu) jest we wczesnej fazie rekonwalescencji. Mieszkańcy zmagają się z trudnościami ekonomicznymi, a 267 tys. ludzi wciąż mieszka w tymczasowych osiedlach.

Gigantyczne przekroczenie dopuszczalnych norm w Fukushimie

Pracownicy japońskiej elektrowni atomowej Fukushima poinformowali o rekordowo wysokich pomiarach niebezpiecznego izotopu, który wyciekł do oceanu w marcu 2011 roku. Pomiary z września ubiegłego roku wskazują milionowe przekroczenie dopuszczalnych norm.

Z "toksycznym potworem" do wód USA przybędą nieproszeni goście

Ogromna "śmieciowa wyspa", której powierzchnia jest dwukrotnie większa od powierzchni naszego kraju, płynie w kierunku Stanów Zjednoczonych. Jak wynika z szacunków ekspertów, niesie ona ze sobą ponad milion ton odpadów, ale nie tylko - wraz z nią do wód USA mogą przybyć zwierzęta, które mogą zagrozić lokalnemu ekosystemowi.

Tajfun uderzył w Japonię. Prace w Fukushimie wstrzymane

Wędrówka tajfunu Wipha trwa, żywioł na szczęście oddala się od Japonii. W okolicach Tokio zginęło kilkanaście osób. Wipha minął Fukushimę, dlatego też zagrożenie dla elektrowni atomowej maleje. Na wyspie Izu Oshima osunęło się zbocze wulkanu, trwają poszukiwania kilkudziesięciu osób.

Szokujące kulisy pracy w Fukushimie. Pokwitowanie za napromieniowanie

Niedawna seria wypadków podczas usuwania skutków katastrofy na terenie elektrowni jądrowej Fukushima może być spowodowana niskim morale robotników, którzy codziennie narażeni są na promieniowanie znacznie przekraczające dopuszczalne normy. - Nie mam poczucia, by nasze wysiłki były doceniane przez społeczeństwo. Stopniowo znika moja motywacja do pracy - mówi jeden z pracowników.

Japonia bez energii z atomu. Wyłącza ostatni reaktor

W Japonii w niedzielę o godzinie 16.40 (9.40 czasu polskiego) rozpoczęto proces wyłączania ostatniego reaktora jądrowego. Reaktor ten, nr 4 o mocy 180 MW, działał w elektrowni Ohi w prefekturze na zachodzie kraju - poinformował rzecznik operatora Kansai Electric Power (KEPCO).