Curiosity na Marsie

Curiosity na Marsie

Meteoryty na Marsie. Wpadły w oko Curiosity

Łazik Curiosity odkrył pierwszy żelazny meteoryt na Czerwonej Planecie. To prawdziwy olbrzym mierzący prawie 2 metry. Nazwano go Lebanon. Zdjęcia przesłane przez Curiosity pokazują również mniejszą towarzyszkę giganta, a także jedną skałę "wyglądającą" spoza olbrzyma.

Pierwszy marsjański rok Łazika na Marsie zakończony sukcesem

Misja Curiosity na Marsie trwa już marsjański rok, czyli 687 ziemskich dni. Głównym celem tej misji jest ustalenie, czy na Czerwonej Planecie było życie. Pierwszym, co odkryto, było koryto rzeczne, obok którego wylądował łazik w sierpniu 2012 roku. Udało się dzięki niemu ustalić, że na Marsie była woda, która spełniała podstawowe warunki do utrzymania przy życiu form mikrobiologicznych.

Powstają kolejne dziury na Marsie. Czy było tam życie?

Marsjański łazik NASA o nazwie Curiosity po raz trzeci w historii zebrał próbki skał z Czerwonej Planety. W tym celu 5 maja wywiercił otwór w piaskowej skale o nazwie Windjana. Sproszkowane próbki trafiły do laboratorium znajdującego się na pokładzie łazika.

Curiosity na "Dzikim Zachodzie" Marsa

Skupisko skalistych wzniesień przypominających spopularyzowany przez westerny krajobraz amerykańskiej Monument Valley ma być kluczem do zdobycia przez marsjański łazik Curiosity góry Sharp. Jest ona celem jego najdłuższej dotychczasowej podróży na Czerwonej Planecie. Naukowcy liczą, że przeprawa przez tzw. Wzniesienia Murraya będzie okazją do nowych obserwacji geologicznych.

Największe zaćmienie Słońca na Marsie

- To największe zaćmienie Słońca, jakie można dostrzec z powierzchni Marsa - ekscytuje się Mark Lemmon z Texas A&M University. Serię niesamowitych zdjęć chwili, w której Fobos - większy księżyc Marsa - ustawił się w jednej linii ze Słońcem wykonał niedawno Curiosity. Obrazy dotarły do NASA i tam zostały połączone w jeden.

Curiosity stuknął roczek. 12 miesięcy z życia w dwie minuty

Dziś mija pierwszy rok od lądowania amerykańskiego łazika Curiosity na powierzchni Marsa. To około połowa zaplanowanego czasu misji. Pojazd nadal działa i prowadzi badania naukowe. Do tej pory dostarczył na Ziemię m.in. kilkadziesiąt tysięcy zdjęć. Z okazji urodzin, amerykańska agencja przygotowała film zatytułowany "Dwanaście miesięcy w dwie minuty: pierwszy rok Curiosity na Marsie", który podsumowuje najważniejsze etapy misji.

Zobacz, jak kręci bączki nowy Scorpio

Pędzi po piachu i zgrabnie się obraca. Taki jest nowa, superdynamiczna wersja Scorpio 3 - łazika marsjańskiego wrocławskich studentów, który na międzynarodowych zawodach w USA zajął medalowe drugie miejsce.

Kilometrowy krok milowy Curiosity

335. dzień pobytu Curiosity na Czerwonej Planecie przyniósł kolejne osiągnięcie. W środę po południu łazik pokonał jeden z zaplanowanych etapów swoich marsjańskich wojaży. Przejechanie około 38-metrowego odcinka sprawiło, że łączny dystans pokonany przez łazika na powierzchni Marsa zwiększył się do 1,29 km.

Podróż na Marsa na razie zbyt długa

Załogowa misja na Marsa przy dzisiejszym poziomie techniki mogłaby się źle skończyć dla astronautów. Dzięki pomiarom, jakie przeprowadził Curiosity wiadomo, że na razie nie dysponujemy technologiami, które pozwoliłyby na, by to odbyło się bezpiecznie. Ilość promieniowania, na jakie narażeni byliby w czasie samej podróży astronauci, jest gigantyczna.

Mocne dowody na istnienie wody na Marsie

Na powierzchni Marsa płynęły rzeki, jak donosi międzynarodowy zespół naukowców. Jedna z nich, położona w pobliżu krateru Gale, miała niespełna metr głębokości, a jej wody poruszały się z prędkością 0,2-0,75 metra na sekundę. Dowodów na obecność rzek dostarczył łazik Curiosity, a opisano je w "Science".

Dziewięć miesięcy na Marsie w minutę

Curiosity na dobre zadomowił się na Marsie. Przebywa tam już od dziewięciu miesięcy. Z kilkuset zrobionych przez łazika zdjęć powstało poklatkowe nagranie dokumentujące ten okres.

Curiosity na miejscu. Tu po raz drugi wwierci się w Marsa

Curiosity przesłał na Ziemię nowe zdjęcie. Przy pomocy Hazcam, czyli kamery umieszczonej po lewej stronie z przodu łazika, sfotografował swoje ramię. Znajdowało się ono tuż nad skałą, w którą niebawem wwierci się robot. Przejazd z miejsca poprzedniego odwiertu zajął dwie doby marsjańskie.

"Panorama warta tysiąca słów"

Łazik Curiosity wysłał nam nowe zdjęcia Czerwonej Planety, a na ich podstawie pracownicy NASA wykonali trzy panoramiczne fotografie. Dzięki nim widzimy, co dzieje się na Marsie z "ludzkiego punktu widzenia".