"Straszyła deszczem i wiatrem". Yvette przechodzi do historii

Arleta Unton-Pyziołek opowiada o opadach, które pojawiały się w naszym kraju w ciągu kilku ostatnich dni
Arleta Unton-Pyziołek opowiada o opadach, które pojawiały się w naszym kraju w ciągu kilku ostatnich dni
tvn24
Arleta Unton-Pyziołek opowiada o opadach, które pojawiały się w naszym kraju w ciągu kilku ostatnich dnitvn24

Niż Yvette przechodzi powoli do historii. W niedzielę jego centrum znalazło się nad środkową Polską i wędruje dalej w stronę Niemiec.

Yvette stała się sławna, a do tego ciekawa. Była groźnym "niżem genueńskim", ale już nie typowym "niżem węgierskim", jak bywają nazywane niże powodziowe. W informacjach ze świata najczęściej bywa nazywana "niżem bałkańskim".

Nie przeszła tradycyjnej drogi europejskich niżów powodziowych, zwanej szlakiem Vb van Bebbera, "odkrytej" i zbadanej przez niemieckiego meteorologa Wilhelma van Bebbera.

I zresztą przejść tej drogi nie miała, dlatego prognozy pogody sprzed tygodnia ostrzegały przed podtopieniami i lokalnymi powodziami w Polsce, ale wielkiej powodzi, na skalę województw, nie wieściły.

Istniało ryzyko katastrofy

Yvette krążyła po Bałkanach i tam straszyła deszczem i wiatrem wszystko co mogła. Najmocniej chyba doświadczyła tego Serbia. Centrum niżu (znad Włoch) przemieściło się nad Bułgarię, Rumunię, Węgry, Słowację, w końcu nad Polskę.

CZYTAJ WIĘCEJ O POWODZI NA BAŁKANACH

Prawdopodobnie, gdyby ten niż szybko i zdecydowanie z rejonu Genui wpadł nad Słowenię, wschodnią Austrię i Węgry, potem Czechy, Polskę, Ukrainę i powędrował na północny-wschód, w stronę Rosji, sytuacja meteorologiczna i hydrologiczna w Polsce, byłaby dużo gorsza.

Można stwierdzić, że ulewy, podtopienia i powodzie na południe od Polski, w Serbii i Bośni, Austrii, na Słowacji i Węgrzech, trochę nas odciążyły, a może i uratowały. Niż Yvette stanowi dobry materiał na pracę naukową.

Prawie 200 litrów deszczu

Majowy deszcz bywa przyjemny i świeży, ale deszczu w ostatnich dniach, od środy 14 maja do soboty 17 maja, było za dużo z ludzkiego punktu widzenia. Zakładam jednak, że Matka Natura wie, co robi.

Największe sumy dobowe opadów odnotowano w Tatrach, czyli w zlewni rzeki Dunajec. Na Hali Gąsienicowej spadło 198 l/mkw. w ciągu doby, na Hali Ornak 114 l/mkw. Dużo wody spadło na Śląsku w zlewni Małej Wisły, Soły, Skawy, na Podkarpaciu w zlewni Wisłoki i Sanu oraz na Wyżynie Lubelskiej w zlewni rzeki Wieprz.

Sumy opadów za ostatnie 4 dni na terenach górskich, podgórskich i wyżynnych przekroczyły 100 l/mkw. Teraz woda z tych terenów wrzucana jest przez rzeki do Wisły, szturmującej wały w Kotlinie Sandomierskiej. Taka ilość deszczu spadającego z nieba w ciągu 24 godzin to z meteorologicznego punktu widzenia rzecz fascynująca. Z punktu widzenia osób podtopionych to często dramat.

Prawie jak monsun

Jako meteorolog upatruję w naszych górskich ulewach podobieństw do opadów monsunowych w Azji południowej, w Indiach. Tam potężny letni niż nad kontynentem zasysa - jak gąbka w kąpieli - z południa, znad Oceanu Indyjskiego, gorące masy powietrza, "nasączone" parą wodną.

Na całej trasie wędrówki powietrza na północ pada deszcz, ale prawdziwe ulewy występują dopiero u stóp i na południowych zboczach Himalajów, gór stanowiących potężną barierę dla wilgotnych mas. Masy owe, usiłując sforsować góry, wznoszą się wraz z ciężkimi i nabrzmiałymi od wody chmurami. To przeszkoda zbyt wysoka, więc trzeba pozbyć się balastu, czyli wody.

Dlatego w miejscowości Czerapundżi, leżącej u stóp Himalajów, notuje się największe na świecie roczne sumy opadów deszczu, wynoszące średnio od 11 do 12 tysięcy l/mkw. Tysięcy litrów! Zdarzały się lata, kiedy roczne sumy opadów przekraczały 20 tysięcy litrów.

Polskie Czerapundżi

W Polsce podobnie jak Himalaje, zachowują się Tatry i Karkonosze. Są jednak niższe i w czasie wędrówki deszczonośnych niżów znad Morza Śródziemnego na północ, pozwalają wilgotnym masom przepływać nad nimi.

Jednak masy te, przewalając się nad górami, muszą pozbyć się tam dużej ilości wody. Dlatego bardzo często największe sumy dobowe opadów notowane są na posterunkach opadowych w Dolinie Pięciu Stawów, na tatrzańskich Halach. Dlatego właśnie w ostatnich dniach polskim Czerapundżi była Hala Gąsienicowa.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Z prognoz wynika, że miejscami temperatura wzrośnie do 35 stopni Celsjusza. Obowiązują też alarmy pierwszego stopnia przed burzami.

Żar poleje się z nieba. IMGW ostrzega też przed burzami

Żar poleje się z nieba. IMGW ostrzega też przed burzami

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Wtorek 09.07 przyniesie nam gorącą aurę - miejscami na termometrach zobaczymy ponad 30 stopni Celsjusza. Deszcz spodziewany jest tylko w nielicznych punktach kraju. Zapanują korzystne warunki biometeorologiczne.

Pogoda na dziś - wtorek 09.07. Chmury, skwar i korzystny biomet

Pogoda na dziś - wtorek 09.07. Chmury, skwar i korzystny biomet

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Wolbromiu (woj. małopolskie) w poniedziałek doszło do potężnego gradobicia. Niebezpiecznie było także w innych częściach Małopolski - strażacy z regionu otrzymali 150 zgłoszeń związanych z gwałtowną aurą. Materiały dostaliśmy na Kontakt 24.

Po letniej burzy ulice wyglądały jak po śnieżycy

Po letniej burzy ulice wyglądały jak po śnieżycy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

Beryl uderzył w poniedziałek w Stany Zjednoczone. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób w Teksasie i jedna w Luizjanie. Trzy miliony gospodarstw domowych zostało pozbawionych prądu.

Samochody pod wodą, miliony ludzi bez prądu. "Wiatr miotał różnymi przedmiotami wokół domu"

Samochody pod wodą, miliony ludzi bez prądu. "Wiatr miotał różnymi przedmiotami wokół domu"

Źródło:
NHC, PAP, CNN, fox26houston.com

Kolejne dni przyniosą mieszankę wysokich wartości na termometrach i gwałtownych zjawisk pogodowych. W środę temperatura wzrośnie do nawet 35 stopni Celsjusza, ale w większości kraju gorącu będą towarzyszyć burze z ulewami i gradem.

Pogoda na 5 dni. Nadciąga gorąco w towarzystwie ulew i gradu

Pogoda na 5 dni. Nadciąga gorąco w towarzystwie ulew i gradu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed poniedziałkowymi burzami, które mogą powodować przerwy w dostawie prądu. Do mieszkańców dwóch województw wysłano SMS-owe ostrzeżenia.

Alert RCB wysłany do mieszkańców dwóch województw

Alert RCB wysłany do mieszkańców dwóch województw

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

16 gatunków owadów zostało zatwierdzonych do spożycia w Singapurze. Przeznaczone do tego celu stawonogi będą musiały spełnić odpowiednie wytyczne i być oznakowane. Wśród potencjalnych "przekąsek" znalazły się świerszcze, szarańcza czy jedwabniki.

Świerszcze, jedwabniki i inne owady dopuszczone do spożycia

Świerszcze, jedwabniki i inne owady dopuszczone do spożycia

Źródło:
PAP, The Straits Times

W Dolinie Śmierci w Kalifornii, jednym z najgorętszych miejsc na świecie, w sobotę zmarła jedna z osób uczestniczących w wycieczce motocyklowej - poinformowały służby. Tego dnia temperatura sięgała 53 stopni Celsjusza.

Były 53 stopnie. Śmierć od upału w Dolinie Śmierci

Były 53 stopnie. Śmierć od upału w Dolinie Śmierci

Źródło:
latimes.com, tvnmeteo.pl

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tegoroczny czerwiec był najcieplejszy w historii, kontynuując trwającą ponad rok serię, w której bite były miesięczne rekordy temperatury - podała europejska agencja Copernicus Climate Change Service (C3S).

Za nami najgorętszy czerwiec w historii. To dwunasty miesiąc z rzędu, w którym padł taki rekord

Za nami najgorętszy czerwiec w historii. To dwunasty miesiąc z rzędu, w którym padł taki rekord

Źródło:
Reuters, AP, The Guardian, Copernicus

Ogromna dawka adrenaliny dla żądnych przygód osób w każdym wieku. Nieco spokojniejsze atrakcje dla dzieci, także tych najmłodszych. Do tego wspaniały park wodny z basenami, nad którymi czuwają ratownicy. W Energylandii znajdziemy różnorodne strefy i ponad 130 atrakcji, które zapewnią całej rodzinie uśmiech, moc energii i dobrej zabawy. A wspomnienia, które z nami zostaną, sprawią, że z pewnością wrócimy po więcej. Dziś sprawdzamy co oferuje największy park rozrywki w Polsce, także pod kątem nowości, do których należą nowa strefa i opcje płatności. Zapraszamy do lektury!

Przeżyj fantastyczną przygodę z całą rodziną

Przeżyj fantastyczną przygodę z całą rodziną

Źródło:
Energylandia

W niedzielę przez część kraju przeszły nawałnice. Najtrudniejsza sytuacja była w Mielcu (Podkarpackie), który nawiedziła superkomórka burzowa. Wiatr uszkodził dachy i połamał drzewa, doszło też do zalań piwnic. Niektóre domy w rejonie Rzeszowa i Krosna wciąż nie mają prądu.

"Nie było nic widać. Grad tak bił w okna, że coś okropnego"

"Nie było nic widać. Grad tak bił w okna, że coś okropnego"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Około 130 milionów osób jest zagrożonych upałami w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ostatnich dniach padło wiele rekordów temperatury i spodziewane są kolejne. Na południowym zachodzie kraju "niebezpieczna i historycznie wysoka fala upałów dopiero się zaczyna" - ostrzegła Narodowa Służba Pogodowa (NWS).

Padają rekordy, a "historyczna fala upałów dopiero się zaczyna"

Padają rekordy, a "historyczna fala upałów dopiero się zaczyna"

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem przez Polskę przetoczyły się gwałtowne burze. Wiało tak mocno, że w Międzychodzie (Wielkopolskie) pękł ponad stuletni dąb i przewrócił się na samochód. W Radgoszczy silny podmuch wiatru poderwał dwa dmuchane zamki, cztery osoby zostały ranne.

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Węgrzy przygotowują się na uderzenie drugiej fali upałów w tym roku. Dla całego kraju ogłoszono czerwony alert. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć 39 stopni. Wzrasta również ryzyko pożarów - w sześciu komitatach wydano zakaz palenia ognisk.

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Źródło:
PAP, idokep.hu

Ranny strażak został uratowany w Kalifornii. Do wypadku doszło podczas akcji gaśniczej w hrabstwie Fresno, gdzie pożar wybuchł ponad tydzień temu. Ogień spalił w tym regionie ponad 5,6 tysięcy hektarów i wciąż nie został opanowany.

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
Reuters, Cal Fire

Co najmniej 14 osób zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w Nepalu. Kraj nawiedziła fala monsunowych ulew, która spowodowała poważne powodzie i osuwiska. Wciąż prowadzone są akcje poszukiwawcze.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Himalayan Times, PAP

Niedźwiedzica przedostała się na teren zoo w Rumunii. Jak podały lokalne media, drapieżnik przez kilka nocy wdzierał się do ogrodu. W czasie swoich wizyt zabił trzy jelenie i emu. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, władze miasta podjęły decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzia.

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Źródło:
PAP, Digi24

Rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Od początku roku do końca czerwca było ich 9134. To więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano także 159 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Źródło:
PAP

Do śmiertelnego wypadku doszło w Tatrach. W sobotę turysta spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci. To najtrudniejszy szlak w polskich górach.

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, TVN24

Od kilku dni włoski wulkan Stromboli wyrzuca w powietrze popiół i materiał piroklastyczny. Takie widoki przyciągają niektórych turystów, którzy podpływają łódkami w okolice miejsca erupcji, podziwiać niecodzienny dla nich widok.

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trójka polskich turystów utknęła w piątek w Tatrach Wysokich na Słowacji. Wspinacze musieli przerwać wycieczkę z powodu wychłodzenia i zmęczenia, a w górach zastał ich zmrok. Na pomoc ruszyli ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby.

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Źródło:
PAP, HZS

Trąba powietrzna przeszła w piątek przez centrum miasta we wschodnich Chinach. Świadkowie uwiecznili na nagraniach żywioł porywający fragmenty budowli. Wskutek silnego wiatru zginęło pięć osób, a prawie 90 zostało rannych.

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Źródło:
Reuters, The Straits Times

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Po wędrówce po jednym z parków w stanie Arizona, gdzie panował ponad 40-stopniowy upał, zmarł 10-latek. Chłopiec poczuł się źle, dlatego jego krewni wezwali pomoc. Niestety w szpitalu nie udało się uratować dziecka.

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

Źródło:
CNN, abcnews.go.com