MAEA

MAEA

W kuluarach szczytu G20 w Osace światowi przywódcy wyrażali w piątek zaniepokojenie w związku z Iranem, który może wkrótce złamać zasady umowy nuklearnej z 2015 roku. Prezydent USA Donald Trump oświadczył jednak, że "nie ma presji czasu" w tej sprawie. W piątek rozpoczyna się dwudniowy szczyt G20 w Osace.

Podczas środowej debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ doszło do zderzenia poglądów na temat wcielania w życie postanowień porozumienia o irańskim programie nuklearnym. - Lekkomyślne zachowanie Iranu nie może być ignorowane w imię zachowania porozumienia, które nie odcina całkowicie drogi Iranu do broni nuklearnej - argumentował przedstawiciel USA, Jonathan Cohen. - Porozumienia przestrzega tylko jedna strona - stwierdził ambasador Iranu przy ONZ Madżid Tacht-Rawanczi.

Arabię Saudyjską dzielą miesiące od ukończenia pierwszego reaktora atomowego - informuje w czwartek brytyjski "Guardian" powołując się na zdjęcia satelitarne. Gazeta podkreśla zarazem, że saudyjskie władze jak dotąd nie przejawiały gotowości do przyjęcia zabezpieczeń uniemożliwiających stworzenie bomby atomowej.

Przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei oraz prezydent Hasan Rowhani w wygłoszonych w czwartek przemówieniach z okazji perskiego Nowego Roku zapowiedzieli walkę z inflacją, ustablizowanie kursu narodowej waluty i tworzenie nowych miejsc pracy. Wszystko mimo sankcji Stanów Zjednoczonych, które - jak przekonuje Teheran - podsycają i pogłębiają irański kryzys ekonomiczny.

Iran respektuje limity dotyczące wzbogaconego uranu zawarte w międzynarodowym pakcie nuklearnym - twierdzi Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej w swym raporcie kwartalnym, do którego dotarła agencja Reutera. Dzieje się tak - zwraca uwagę MAEA - mimo, że Stany Zjednoczone wycofały się z tego porozumienia oraz nałożyły na Teheran sankcje.

SWIFT, światowy system wymiany informacji między bankami, odłączył Irański Bank Centralny i inne wskazane przez Waszyngton irańskie instytucje finansowe - poinformował pełniący obowiązki wiceministra finansów USA Sigal Mandelker. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała tego samego dnia, że Iran przestrzega ustaleń międzynarodowego paktu nuklearnego zerwanego przez USA.

Przywódca Korei Północnej odmówił przekazania sekretarzowi stanu USA spisu północnokoreańskich ośrodków nuklearnych do czasu złagodzenia sankcji i formalnego zakończenia wojny – poinformował japoński dziennik "Yomiuri Shimbun".

Andrzej Duda zabrał głos na środowej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ, której Polska jest niestałym członkiem. Prezydent mówił przede wszystkim o problemie rozprzestrzeniania broni masowego rażenia. Zapowiedział, że nasz kraj przedstawi projekt rezolucji w sprawie wdrożenia konwencji o zakazie broni chemicznej.