MAEA

MAEA

Teheran poinformował o ograniczeniu kolejnych zobowiązań zawartych w porozumieniu nuklearnym. Szef irańskiej agencji energii atomowej Ali Akbar Salehi ogłosił w państwowej telewizji, że uruchomiona została seria 30 zaawansowanych wirówek do wzbogacania uranu. Poinformował też, że trwają prace nad ich ulepszoną wersją.

Teheran nie podjął rozmów ze stroną amerykańską w trakcie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, mimo złożonej przez Amerykanów oferty zniesienia sankcji - oświadczył w piątek prezydent Iranu Hasan Rowhani. Prezydent USA Donald Trump skomentował, że to strona irańska poprosiła o zniesienie restrykcji, na co on się nie zgodził.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że Iran rozpoczął wzbogacanie uranu w zaawansowanych technologicznie wirówkach. To kolejny krok Teheranu w redukcji zobowiązań, wynikających z umowy nuklearnej z 2015 roku. Duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei stwierdził tego samego dnia, że europejscy sygnatariusze umowy nuklearnej nie pomogą Iranowi w walce z sankcjami nałożonymi przez USA.

Ośrodek w mieście Abade na południu Iranu to tajne, nieznane dotąd miejsce powiązane z programem atomowym reżimu w Teheranie - oświadczył premier Izraela Benjamin Netanjahu. Prezentując w poniedziałek zdjęcia mające przedstawiać placówkę, dodał, że została ona zniszczona, gdy Irańczycy zorientowali się, że Izrael o niej wie.

Iran nadal zwiększa zapasy wzbogaconego uranu, naruszając porozumienie ze światowymi mocarstwami nuklearnymi - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

Zmarł dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano - poinformowała agencja Reutera, powołując się na oświadczenie rozesłane przez MAEA do państw członkowskich. Amano, japoński dyplomata, na czele MAEA stał od 2009 roku. Miał 72 lata.

W środę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) przekazała, że Iran wzbogaca uran do 4,5 procent, a więc ponad limit 3,6 procent, wyznaczony w umowie nuklearnej z 2015 roku. Dodała, że wbrew międzynarodowym zobowiązaniom, Teheran zwiększył także swoje zapasy tego pierwiastka. Według Waszyngtonu to próba wymuszenia ustępstw. - Ten kraj robi teraz wiele złych rzeczy, więc lepiej niech bardzo uważa - ostrzegł prezydent USA Donald Trump.

Światowe mocarstwa nie będą w stanie wynegocjować lepszego niż historyczna umowa atomowa z 2015 roku porozumienia z Iranem - napisał w poniedziałek na Twitterze szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif. Wiceprezydent USA Mike Pence nazwał to porozumienie "katastrofalnym".

Iran rozpoczął wzbogacanie uranu do poziomu 4,5 procent, co odpowiada obecnym potrzebom kraju - oświadczył w poniedziałek rzecznik irańskiej agencji energii atomowej Behruz Kamalwandi. Limit wyznaczony przez międzynarodowe porozumienie atomowe to 3,67 procent. Wcześniej Kamalwandi ostrzegał, że Teheran może wzbogacać uran na jeszcze wyższych poziomach.

Iran rozpoczął w niedzielę wzbogacanie uranu powyżej poziomu ustalonego w układzie nuklearnym - ogłosił rzecznik irańskiego rządu Ali Rabiei. Jeśli sygnatariusze umowy nie zezwolą na eksport irańskiej ropy, Teheran co 60 dni będzie dalej ograniczał swoje zobowiązania z umowy. Władze ostrzegły, że są gotowe do wzbogacania uranu na każdym poziomie i w każdej ilości. Wybrana data nie jest przypadkowa - w niedzielę mija termin wyznaczony państwom europejskim na zaoferowanie nowych warunków układu nuklearnego.

USA zażądały zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. To w związku z decyzją Iranu o ponownym wzbogacaniu uranu powyżej limitu 3,67 procent ustalonego w porozumieniu nuklearnym z 2015 roku.

Począwszy od niedzieli 7 lipca Iran będzie zwiększał wzbogacanie uranu do takiego poziomu, jaki będzie mu potrzebny, powyżej limitu 3,67 procent ustalonego w porozumieniu nuklearnym z 2015 roku - zagroził w środę prezydent tego kraju Hasan Rowhani. - Nasza rada jest taka, aby Europa i Stany Zjednoczone poszły po rozum do głowy i powróciły do stołu negocjacyjnego - dodał.

Waszyngton będzie niezmiennie stosował "maksymalną presję" na reżim w Teheranie - ogłosił w poniedziałek Biały Dom w reakcji na informacje Teheranu o tym, że jego zapasy nisko wzbogaconego uranu przekroczyły limit, przewidziany w porozumieniu z 2015 roku dotyczącym irańskiego programu nuklearnego. W tej sprawie wypowiedział się też Donald Trump.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt i premier Izraela Benjamin Netanjahu wyrazili zaniepokojenie w związku z tym, że zapasy nisko wzbogaconego uranu w Iranie przekroczyły limit przewidziany w międzynarodowym porozumieniu. "Nie złamaliśmy porozumienia nuklearnego" z 2015 roku - napisał w odpowiedzi irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif.