Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

"Ta kafa jest pyszna". COVID-19 zmienia mowę

Niemcy wykazali, że wirus SARS-CoV-2 zniekształca samogłoski. Trwają badania polskich pacjentów. - Te deficyty zostają czasami po ustąpieniu infekcji. Docierają do mnie głosy, że nauczyciele bardzo ciężko wracają po covidzie do zdrowia, jeśli chodzi o mowę. Chciałbym, żeby się ze mną skontaktowali – mówi Arkadiusz Rojczyk z Laboratorium Przetwarzania Mowy Uniwersytetu Śląskiego.

Czy optymizm nas zgubi?

Ludziom bardzo trudno racjonalnie ocenić sytuację, ryzyko jej towarzyszące i możliwe konsekwencje, zwłaszcza gdy są one poza ich dotychczasowym doświadczeniem. To wtedy u wielu pojawia się złudny optymizm. Z jednej strony pozwala on zaadaptować się do nowej sytuacji, ale może prowadzić też do lekceważenia zagrożenia i zachowań ryzykownych. O nierealistycznym optymizmie w czasach pandemii rozmawiamy z naukowcami z Wydziału Psychologii UW: prof. dr hab. Anną Szuster i dr. hab. Kamilem Imbirem, prof. UW. 

Szczęśliwi ludzie w nieszczęśliwym kraju

Młodzi czuli się źle, bo zabrano im kontakt z rówieśnikami. Rodzice, bo okazało się, że w pandemii dzieci bywają dużym obciążeniem i nie muszą być gwarantem szczęścia. Pracownikom obniżał się dobrostan wraz z utratą pracy. Czy rok 2020 był dla nas wyjątkowo nieszczęśliwy? Sprawdziliśmy to, zaglądając wraz z prof. Piotrem Michoniem, autorem bloga i podcastu "Ekonomia szczęścia", do Światowego Raportu Szczęścia.

"Były już takie historie, że pan nie żyje"

Kiedy jej mąż zakażony koronawirusem leżał nieprzytomny pod respiratorem, lekarz jakby chciał ją przygotować na najgorsze. Powiedział: - Czy pani wie, że tylko jeden na pięćdziesiąt takich przypadków wraca do zdrowia? Wtrąciła się córka i szybko ucięła: - To właśnie będzie tata.