News

News

Polska premiera najnowszego dzieła Romana Polańskiego "Prawdziwa historia", to jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Netia Off Camera. 11. edycja krakowskiego święta kina ruszy 27 kwietnia.

Już za kilka godzin 90. ceremonia wręczenia Oscarów. Będzie to pierwsza gala po skandalach seksualnych, które wybuchły w październiku ubiegłego roku. Jednak wyjątkowość tego wieczoru polega przede wszystkim na historycznych nominacjach, których w tym roku jest nadzwyczaj dużo.

90. ceremonia rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej pod wieloma względami będzie szczególna. Przygotowaliśmy zestawienie "Oscary 2018 w liczbach", które pozwala wyobrazić sobie skalę oscarowego zamieszania. A w niedzielę od północy na tvn24.pl zapraszamy na relację na żywo z wielkiej gali.

Miała już na koncie Oscara za rolę w "Fargo" i od samego początku uznawana była za niemal stuprocentową faworytkę tegorocznych Oscarów. Za kreację samotnej matki pragnącej pomścić zabójstwo córki odebrała już Złoty Glob i nagrodę BAFTA. Pracując nad rolą, obejrzała wszystkie filmy z Johnem Wayne'em, bo swoją bohaterkę - samotną mścicielkę, nazywa jego kobiecym wcieleniem. Najbardziej niepokorna kobieta w Hollywood.

"Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" to wielki wygrany tegorocznych brytyjskich Oscarów - nagród BAFTA wręczonych w Londynie. Zwyciężył aż w pięciu kategoriach i został uznany za najlepszy film. Występującą w nim Frances McDormand wybrano najlepszą aktorką pierwszoplanową. Najlepszym filmem animowanym okazała się amerykańska produkcja "Coco", która tym samym pokonała "Twojego Vincenta". BAFTA to ostatni i najpewniejszy prognostyk przed Oscarami.

Amerykańska Gildia Reżyserów Filmowych przyznała swoje nagrody. Najważniejszą - za reżyserię filmu fabularnego - dostał Guillermo del Toro za "Kształt wody". Nagroda ta jest uważana za zapowiedź przyznania Oscara. Rok temu odebrał ją Damien Chazelle za "La la land", do którego potem powędrował Oscar za reżyserię, wcześniej dwa razy z rzędu przypadła Alejandro Gonzálezowi Iñárritu, również zdobywcy najcenniejszych statuetek przemysłu filmowego.

- Myślisz, że martwi się o syna? Akurat! Nabrał kredytów. Teraz boi się, że go wywalą – tak w rozmowie z kosmetyczką mówi o swoim mężu Żenia, bohaterka "Niemiłości" Andrieja Zwiagincewa, nominowanej do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. To historia pary, która po rozwodzie chce rozpocząć nowe życie. Przeszkodą wydaje się być opieka nad 12-letnim synem. Nowe dzieło twórcy, także nominowanego do Oscara, "Lewiatana" zachwyciło publiczność i krytyków MFF w Cannes w zeszłym roku. Film w kinach od 2 lutego.

Polsko-brytyjska produkcja "Twój Vincent" w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana została nominowana do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany. - Czekałam na nominację, ale nie wyczekuję nagrody. Jesteśmy w pozycji Dawida i Goliata. Nie widzę dużych szans w walce z filmami, które mają budżet rzędu 175 milionów dolarów - mówiła Kobiela w rozmowie z TVN24.

Tradycyjnie dzień przed ogłoszeniem nominacji do Oscarów poznaliśmy kandydatów do Złotych Malin - antynagród dla najgorszych filmów. Najwięcej, bo aż dziewięć nominacji, zdobył film "Transformers: Ostatni Rycerz", a tuż za nim uplasowała się "Ciemniejsza strona Greya" z ośmioma i "Mumia" z siedmioma. Wśród faworytów znalazł się też jednak "Mother!" Darrena Aronofsky'ego ze zdobywcami Oscarów - Jennifer Lawrence i Javierem Bardemem.

To jest nie w porządku, ta statuetka jest całkowicie określona płciowo - zauważył Morgan Freeman, odbierając nagrodę amerykańskiej Gildii Aktorów Ekranowych (Screen Actors Guild), przedstawiającą mężczyznę. Został za to nagrodzony gromkimi brawami. 24. gala SAG Awards pełna była odniesień do akcji #MeToo i #TimesUp. Wśród innych nagrodzonych znaleźli się m.in. Gary Oldman i Nicole Kidman.

Widziałem wcześniejsze filmy Joe Wrighta. Pomyślałem sobie, że jeśli on we mnie wierzy, to powinienem się zgodzić i też mieć nieco wiary w samego siebie - powiedział w rozmowie z Anną Wendzikowską z "Dzień Dobry TVN" Gary Oldman, który wcielił się rolę Winstona Churchilla w filmie "Czas Mroku". Za tę kreację zgarnął już Złotego Globa, teraz ma szansę na Oscara. - To najwybitniejszy aktor swojego pokolenia. Nie da się sfabrykować talentu, nie da się udawać geniusza - ocenił Oldmana reżyser filmu Joe Wright. Materiał programu "Wstajesz i weekend" TVN24.

"Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" zdominował 75. galę rozdania Złotych Globów. Dramat Martina McDonagha zdobył cztery statuetki. Tyle samo zdobył miniserial "Wielkie kłamstewka", najwięcej spośród produkcji telewizyjnych. Nie zabrakło odwołań do ostatnich skandali seksualnych w Hollywood i inicjatywy Time's Up.

Krakowska Nagroda Filmowa, czek na 100 tysięcy dolarów i możliwość ubiegania się o stypendium Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości miliona złotych - wszystko to w tym roku trafiło do reżysera Jana P. Matuszyńskiego za film "Ostatnia rodzina". Ten debiut fabularny został także nagrodzony przez krakowską publiczność. W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych wygrał natomiast "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego.