News

News

Akademia Filmowa, która przyznaje Oscary poinformowała, że w tym roku zwycięzcy w czterech kategoriach ogłoszeni zostaną w czasie przerw reklamowych telewizyjnej transmisji. "Rozdawanie nagród w tak rażąco lekceważący sposób jest niewybaczalne" - napisał na Twitterze aktor Alec Baldwin.

Agnieszka Holland, odpowiadając na pytanie o szanse "Zimnej Wojny" Pawła Pawlikowskiego na zdobycie Oscara, stwierdziła, że "film ma małe szanse". - Pod względem popularności to "Roma" przebiła i ten film połknie nasze Oscary - stwierdziła. Reżyserka mimo wszystko będzie trzymała kciuki za polski film. - Te trzy nominacje to jest ogromny sukces - dodała.

91. ceremonia wręczenia Nagród Amerykańskiej Akademii nie będzie miała oficjalnego prowadzącego - poinformowała szefowa ABC Entertainment Karey Burke. Jak powiedziała, uwaga skupiona zostanie na gwiazdach, które będą prezentować poszczególne kategorie. Będzie to pierwsza taka gala oscarowa od 1989 roku.

"Roma" i "Faworyta" zdominowały tegoroczną listę nominacji do Oscarów. Oba tytuły mają po dziesięć nominacji, w tym w najważniejszych kategoriach. Trzy nominacje otrzymała "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego.

"Zimna wojna" z trzema nominacjami do Oscara. Film Pawła Pawlikowskiego, który od kilku miesięcy zachwyca międzynarodową krytykę i publiczność prestiżowych festiwali, ma szansę na statuetkę w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Paweł Pawlikowski został nominowany w kategorii najlepszy reżyser. Autor zdjęć, Łukasz Żal, nominowany został w kategorii najlepsze zdjęcia.

Film w reżyserii Jagody Szelc zdobył główną nagrodę Wytyczanie Drogi podczas 11. Festiwalu Filmowego Netia Off Camera. Do rąk twórców "Wieży. Jasnego dnia" trafiło 100 tys. dolarów. Natomiast w konkursie polskich filmów według jury najlepsza była "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej.

Nie ma rzeczy, których nie da się zrobić – uważa reżyserka Małgorzata Szumowska, która w środę spotkała się z publicznością podczas 11. edycji festiwalu Netia Off Camera w Krakowie. Według niej, dzięki determinacji można osiągnąć wszystko, czego się pragnie, a podejście zadaniowe do spraw to cecha wielu kobiet.

Około 200 tytułów i 300 projekcji filmowych znalazło się w programie 11. międzynarodowego festiwalu kina niezależnego Netia Off Camera, który w piątek rozpoczął się w Krakowie. To jedna z ważniejszych imprez tego typu w tej części świata. Filmy można oglądając między innymi pływając po Wiśle czy siedząc na dachu kamienicy. Projekcje plenerowe są darmowe.

Współczesne kino offowe to filmy, które wbijają w fotel, i które nikogo nie pozostawiają obojętnym. O festiwalu, dzięki któremu cały Kraków zamienił się w wielkie kino plenerowe opowiada rzecznik Netia Off Camera Alicja Myśliwiec.

Prawnuczka Ernesta Hemingwaya, jedna z najważniejszych brytyjskich reżyserek castingów oraz pisarz i znawca kina - to oni ocenią dziesięć polskich produkcji, które wyselekcjonowane zostały do Konkursu Polskich Filmów Fabularnych 11. Netia Off Camera. To oni przyznają Nagrodę Kulczyk Foundation i 300 tysięcy złotych.

Na koncie ma cztery nagrody festiwalu w Berlinie, a jej filmy z entuzjazmem przyjmuje międzynarodowa krytyka i publiczność. Przewodniczącą jury Konkursu Głównego Netia Off Camera w tym roku została jedna z najważniejszych twórczyń współczesnego kina europejskiego - Małgorzata Szumowska. Polskiej reżyserce towarzyszyć będzie amerykańska aktorka Gina Gershon i gwiazda "Pianisty" Thomas Kretschmann.

Dwa konkursy, około 200 filmów prezentowanych w kinach, nad Wisłą i na dachach krakowskich kamienic - tak zapowiada się najbliższe 10 dni w Krakowie. W piątek rusza jedna z najbardziej cenionych imprez kina niezależnego w naszej części Europy: Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Netia Off Camera.