Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia w "Xięgarni"

Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia w "Xięgarni"
Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia w "Xięgarni"
tvn24
tvn24Laureaci tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Gdynia w "Xięgarni"

Maciej Płaza, Michał Książek, Anna Wasilewska, Barbara Klicka, laureaci tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Gdynia będą gośćmi sobotniego wydania "Xięgarni".

Michał Książek otrzymał nagrodę w kategorii eseistyka za esej "Droga 816" (Fundacja Sąsiedzi, Białystok). Tytułowa droga nr 816, zwana również "Nadbużanką", biegnie z północy na południe, wzdłuż granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej. Jak podaje wydawnictwo, "Droga – jest Granicą, Przedmurzem, Płotem oddzielającym Unię Europejską od nie-Unii, katolicyzm od prawosławia 'nasze' od 'ich', 'tam' od 'tu', barbarzyństwo od cywilizacji". W kategorii poezja uhonorowano Barbarę Klicką za tom poetycki "Nice" (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu). To intrygujący, choć niewielki objętościowo tom. "Słowa pozbawiane są tu oswojonych znaczeń, 'ty', do którego zwraca się podmiot, pozostaje migotliwe i niedookreślone, a obrazy, które próbuje się naświetlić "świętym fleszem", wymykają się światłu i powracają w mrok - podaje wydawnictwo. W kategorii proza nagrodę wręczono Maciejowi Płazie za zbiór "Skoruń" (Wydawnictwo W.A.B., Warszawa). To siedem opowieści o ziemi, rzece i robocie, o tęsknocie za nieznanym, o radosnym i lękliwym żegnaniu się z dzieciństwem i o olśnieniach, jakie przynosi inicjacja. Anna Wasilewska została nagrodzona w kategorii przekład na język polski za nowe tłumaczenie "Rękopisu znalezionego w Saragossie" Jana Potockiego (Wydawnictwo Literackie, Kraków).

Przyznawana autorom najlepszych książek

Nagroda Literacka Gdynia została ustanowiona w 2006 roku przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców. Jest przyznawana corocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Należy do najbardziej prestiżowych polskich nagród literackich. Do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia nominowano 20 książek w czterech kategoriach - eseistycznej, prozatorskiej, poetyckiej oraz translatorskiej.

O kuliach jurora opowie Agata Bielik-Robson
O kuliach jurora opowie Agata Bielik-Robsontvn24

Program "Xięgarnia" powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu 'Promocja czytelnictwa'. "Xięgarnia"- w każdą sobotę o godz. 18:00 oraz w niedzielę o godz. 02.30.

Autor: js/kk / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości