TVN24 | Poznań

Nie tylko Rzeszów. Wybory odbyły się w ponad 100 gminach, w niektórych będą drugie tury

TVN24 | Poznań

Autor:
aa/gp
Źródło:
TVN24, PAP
Ostateczne wyniki przedterminowych wyborów prezydenta RzeszowaTVN24
wideo 2/5
TVN24Ostateczne wyniki przedterminowych wyborów prezydenta Rzeszowa

W niedzielę odbyły się przedterminowe wybory w ponad 100 miastach i gminach. W Rzeszowie zwyciężył popierany przez opozycję Konrad Fijołek. Z kolei w Gminie Warlubie (woj. kujawsko-pomorskie) wyścig o fotel wójta wygrał Eugeniusz Kłopotek, który dwa lata temu wycofał się z wielkiej polityki. Nie wszędzie wybory zakończyły się na pierwszej turze.

W Rzeszowie wszystko jest już jasne. Przedterminowe wybory na prezydenta miasta wygrał Konrad Fijołek. I to już w pierwszej turze. Zwycięzca zdobył 56,51 procent głosów, Ewa Leniart - 23,62 procent, Marcin Warchoł - 10,72 procent, a Grzegorz Braun - 9,15 procent. Wyniki zatwierdził w poniedziałek nad ranem komisarz wyborczy w Rzeszowie Marcin Dudzik. Frekwencja wyniosła ponad 54 procent.

Ale nie tylko w Rzeszowie wybierano w niedzielę nowe władze.

Oficjalne wyniki Miejskiej Komisji Wyborczej w RzeszowieTVN24

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Dolny Śląsk

W Bogatyni o fotel włodarza walczyło aż sześciu kandydatów: Artur Bohdanowicz (bezpartyjny), Wojciech Dobrołowicz (PiS), Grzegorz Kina (należy do PO), Ireneusz Kropidłowski (bezpartyjny), Artur Oliasz (bezpartyjny) oraz Artur Sienkiewicz (bezpartyjny). Mało brakowało, a wybory rozstrzygnęłyby się już w pierwszej turze. W niedzielnym głosowaniu najlepiej poszło: Wojciechowi Dobrołowiczowi (PiS) oraz Ireneuszowi Kropidłowskiemu (bezpartyjny). Kandydat PiS uzyskał 49 proc. poparcia, a kandydat bezpartyjny 18,16 proc.

Mazowsze i Małopolska

W Drobinie walka dość wyrównana. Jak przekazał dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Płocku Krzysztof Wawro, nieoficjalnie frekwencja wyborcza w niedzielnym głosowaniu na burmistrza miasta i gminy Drobin wyniosła 54,7 proc. - Czekamy na dostarczenie protokołów z obwodowych komisji wyborczych. W związku z powyższym, nie ma jeszcze oficjalnych wyników wyborów. Natomiast według nieoficjalnych danych, Grzegorz Szykulski (PiS) uzyskał 1635 głosów ważnych, a Krzysztof Wielec (PSL) 1643 głosy ważne – powiedział Wawro.

Na oficjalne wyniki trzeba poczekać aż spłyną wszystkie protokoły. Na razie wygląda na to, że najbliżej zwycięstwa jest Krzysztof Wielec - kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego.

To już drugie przedterminowe wybory w Drobinie. Te z września 2020 roku zarządzono w związku ze śmiercią pełniącego to stanowisko 43-letniego Andrzeja Samoraja z PSL, który trzy miesiące wcześniej – w czerwcu – zginął w wypadku podczas prac rolniczych. Wtedy jesienią zwyciężył Grzegorz Szykulski z PiS, który pokonał Krzysztofa Wielca z PSL. Sąd uznał jednak, że wybory należy powtórzyć. Podstawą tej decyzji było przede wszystkim to, że przy siedmiu głosach, które zostały uznane za nieważne, ostateczna różnica, rozstrzygająca wówczas wynik, wyniosła dwa głosy.

W Ciężkowicach (woj. małopolskie) nie obędzie bez drugiej tury. Spotkają się w niej Stanisław Kuropatwa, który w pierwszej turze w niedzielę zdobył ponad 42,1 proc. głosów, oraz Michał Koralik, który uzyskał ponad 36,6 proc. głosów – wynika z protokołu Miejskiej Komisji Wyborczej.

Gdzie będzie potrzebna druga tura?

W niedzielę do urn wyborczych wybrali się nie tylko mieszkańcy miast, ale i wsi. W dwunastu gminach również zorganizowano przedterminowe wybory. Kto został wójtem?

Gmina Warlubie: Przedterminowe wybory na wójta wygrał były poseł PSL Eugeniusz Kłopotek. Uprawnionych do głosowania były 4952 osoby. Frekwencja wyniosła 49,35 procent. Na Kłopotka głos oddało 1305 osób, co stanowi ok. 54 procent głosów ważnych. Z kolei Anna Ośko, komisarz, która do tej pory pełniła funkcję wójta uzyskała 949 głosów. Damian Dominikowski otrzymał poparcie od 163 osób.

Eugeniusz Kłopotek odszedł z polityki w 2019 rokutvn24

Byłemu politykowi gratulacje złożył Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. "Eugeniusz Kłopotek wójtem gminy Warlubie! Zasłużone zwycięstwo już w pierwszej turze. Gratulacje Kolego" - czytamy na Twitterze.

Wybory wójta gminy Warlubie zarządzone zostały w związku z wygaśnięciem mandatu dotychczasowego wójta, po jego prawomocnym skazaniu przez sąd. Sprawa dotyczyła poświadczenia nieprawdy i działania na szkodę gminy przy realizacji inwestycji.

Gmina Świdnica: Izabela Mazurkiewicz z KWW Nasza Gmina Świdnica została wybrana na wójta gminy Świdnica w woj. lubuskim. Była jedyną kandydatką w przedterminowych wyborach, które odbyły się w niedzielę w następstwie śmierci wójta tej gminy Krzysztofa Stefańskiego. Frekwencja wyniosła 24,96 proc. Izabela Mazurkiewicz piastowała wcześniej funkcję sekretarza i zastępy wójta Stefańskiego, który po ciężkiej chorobie zmarł 11 października 2020 r. w wieku 61 lat. Wójtem gminy Świdnica był od 2018 r.

Gmina Zaniemyśl: Justyna Dąbrowska wygrała przeprowadzone w niedzielę przedterminowe wybory wójta gminy Zaniemyśl (Wielkopolskie). Zdobyła 55,60 proc. głosów; w głosowaniu pokonała dwóch konkurentów. Poprzedni, wieloletni wójt Zaniemyśla Krzysztof Urbas zrezygnował z pełnienia funkcji rok temu, rezygnację tłumaczył względami osobistymi. Waldemar Taciak zdobył 39,10 proc. głosów, Zbigniew Bydołek – 5,31 proc. głosów. W głosowaniu wzięło udział 1885 osób.

Gmina Dopiewo: Niedzielne wybory wygrał Paweł Przepióra. Oddano na niego 76,17 proc. głosów, zagłosowało na niego ponad 4,9 tys. osób. Jego konkurenta, Pawła Bączyka poparło 23,83 proc. głosujących, zdobył ponad 1,5 tys. głosów. Wybory trzeba było zarządzić po śmierci poprzedniego włodarza gminy.

Wybory odbyły się też w Lubaniu i Malczycach (woj. dolnośląskie), Szydłowie (mazowieckie), Tarnowcu (podkarpackie), Tuczępach (świętokrzyskie), Wejherowie (pomorskie), Boleszkowicach i Dobrzanach (zachodniopomorskie). Na wyniki z tych gmin jeszcze czekamy.

Autor:aa/gp

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock