Poznań

Poznań stolicą sztuki ludowej

Poznań

www.festiwal.poligrodzianie.plZespół artystyczny Tuana z Ankary

Wspólna zabawa zespołów z Rosji, Białorusi, Łotwy, Czech, Francji, Hiszpanii, Bułgarii i Turcji. Warsztaty, koncerty czy rekonstrukcja tradycyjnego wesela rosyjskiego. To atrakcje VI Festiwalu Sztuki Ludowej, który rozpoczął się w środę w Poznaniu. Impreza potrwa do niedzieli.

Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie rekonstrukcja obrzędu weselnego "Wesele rosyjskie". W sobotę ślub weźmie autentyczna Młoda Para - studenci Politechniki Poznańskiej - Marta Grudziak i Radosław Korzec.

Polski i rosyjski przeplataniec

Według organizatorów festiwalu, w obrzędzie weselnym, zarówno polskim jak i rosyjskim można dopatrzeć się wielu wzajemnych zapożyczeń i podobieństw. W Rosji, podobnie jak i w Polsce, młodzi wybierali swatów, których zadaniem było wypytanie rodziców panny młodej o zamiary, ustalenie spraw majątkowych i omówienie organizacji wesela. Od dawna praktykowana była też tradycja, którą teraz nazywamy wieczorem panieńskim i kawalerskim. Rekonstrukcja wesela uświetniona będzie przez artystów sceny world music wystąpią m.in. polskie zespoły Kapela ze Wsi Warszawa oraz Chłopcy Kontra Basia.

Warsztatowo

Oprócz prezentacji scenicznych podczas festiwalu zaplanowane są warsztaty wokalne, muzyczno-instrumentalne i taneczne dla mieszkańców Poznania oraz seminarium dla pracowników kultury.

Patronat nad festiwalem objęło UNESCO. Program znajdziesz tutaj.

Autor: mw/par / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: www.festiwal.poligrodzianie.pl

Pozostałe wiadomości