Poznań

Ksiądz wyburzył kościół. Dzień wcześniej zabrał krzyż. "Do renowacji"

Poznań

W sobotę buldożery zrównały obiekt z ziemią
W sobotę buldożery zrównały obiekt z ziemiąRadosław Derda
wideo 2/2

Kościół z lat 30. na poznańskim Morasku za kilka tygodni miał znaleźć się na liście zabytków. W sobotę został zburzony. Mieszkańcy są wstrząśnięci. - Jeszcze w piątek proboszcz zapytany o zdejmowany z wieży krzyż, powiedział, że idzie do renowacji. Okłamał nas - mówią. O zachowanie budynku walczyli od dekady.

Kościół św. Trójcy przy ul. Franciszka Jaśkowiaka na poznańskim Morasku od lat stał pusty i zaniedbany. Był jednak nieodłącznym elementem krajobrazu tej dzielnicy.

- Był ruiną, ale nie groził zawaleniem. Mieliśmy opinie w tym zakresie dwóch profesorów poznańskich uczelni oraz byłego architekta miasta. To była solidna konstrukcja - przekonuje Dariusz Jagodziński, prezes Stowarzyszenie im. Wojciecha Bogusławskiego, które od lat zabiegało o ocalenie kościoła.

Zniknął w sobotę

Jak zapewnia, za około dwa tygodnie obiekt miał trafić na listę zabytków. - Takich obiektów sakralnych z tych lat jest w Polsce niewiele. Możliwe nawet, że był to taki ostatni obiekt - mówi.

Stowarzyszenie nie miało jednak pieniędzy, by go kupić i wyremontować. - Chcieliśmy go ratować, jako zabytek. Szukaliśmy wszelkich sposobów. Interweniowaliśmy w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mogło to być miejsce np. na festiwal muzyczno-kulturalny - tłumaczy Jagodziński.

Kościół przed rozbiórką | Stowarzyszenie im. W. Bogusławskiego

W sobotę budynek położony na wzgórzu zniknął z krajobrazu Moraska. Na teren wjechały buldożery i zrównały go z ziemią.

- Przeglądy wykazały, że stan jest katastrofalny, zagraża życiu ludzkiemu i mieniu. Może się w każdej chwili zawalić i zgodnie z prawem budowlanym taki budynek trzeba jak najszybciej rozebrać - przekazał Telewizji WTK ks. Tomasz Kulka, proboszcz parafii.

Nie było pozwolenia na rozbiórkę

Legalność rozbiórki sprawdza właśnie Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

- Wszczęliśmy w tej kwestii postępowanie wyjaśniające. Sprawdzamy czy dochowano wszelkich procedur. Wystąpiliśmy do miejskiego konserwatora zabytków z pytaniem czy budynek był objęty ochrona konserwatorską oraz do Wydziału Urbanistyki i Architektury, czy wydane było pozwolenie na rozbiórkę. Z naszych wstępnych ustaleń wynika, że takie pozwolenie nie było wydane - mówi Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Jak dodaje, kilka lat temu odmówiono parafii wydania pozwolenia na rozbiórkę.

Co ciekawe, w piątek do PINB trafił wniosek o kontrolę stanu technicznego budynku. - Złożył go pełnomocnik parafii - wyjaśnia Łukaszewski.

Tego samego dnia z kościoła zniknął krzyż. - Proboszcz zapytany o zdejmowany z wieży krzyż, powiedział, że idzie do renowacji. Okłamał nas. A wydawało mi się, że księża nie powinni kłamać - mówi Jagodziński.

Do rozbiórki na łamach "Głosu Wielkopolskiego" odniosła się kuria metropolitalna.

- Budynek od samego początku był samowolą budowlaną, nie spełniał warunków użytkowania, a jego renowacja okazała się niemożliwa do zrealizowania - poinformował gazetę ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

"Kolejny market?"

- Proboszcz chciał pewnie podratować budżet, a ta ziemia jest atrakcyjna. Boję się, że powstanie tu teraz na przykład kolejny market - mówi Jagodziński.

Kościół św. Trójcy na Morasku powstał na początku lat 30. Wybudowali go sami mieszkańcy, by nie chodzić 10 km do kościoła w Chojnicy. - Z własnych ciężko zarobionych pieniędzy zakupili ziemię od Niemca. Ten, wiedząc o planach Polaków, podbił jeszcze cenę. Kościół wybudowali własnymi rękoma. To był symbol narodowej tożsamości - wyjaśnia Jagodziński.

Po II wojnie światowej stał opuszczony. W czasie, gdy budowano kościół w Suchym Lesie, służył za betoniarnię. Od 2007 r. trwał spór miedzy kościołem a mieszkańcami dotyczący jego przyszłości.

- O zachowanie kościoła walczyliśmy 10 lat. Przegraliśmy na ostatniej prostej, gdy widzieliśmy już taśmę mety - żali się Jagodziński.

Autor: FC/gp / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Radosław Derda

Pozostałe wiadomości