Zakłady H. Cegielski Poznań wybudują pierwszą bioelektrownię w oparciu o polską technologię Sarre. Energia elektryczna będzie produkowana z kory, trocin i wiórów. Obiekt stanie w Kostrzynie nad Odrą.
O zawarciu umowy poinformował prezes spółki Jarosław Lazurko. Inwestycja o wartości netto 160 mln zł ma zostać uruchomiona w pierwszej połowie 2015 roku. Elektrownia będzie przetwarzała około 70 000 ton biomasy drzewnej w energię elektryczną o mocy do 9 MW i energię cieplną w ilości ponad 300 000 GJ rocznie.
Zwrot po czterech latach
Jak zapewnia inwestor Eco Raven Sp. z o.o., obiekt zacznie zwracać się już po czwartym roku eksploatacji.
Podstawą technologii "Sarre" jest znany od początku XX wieku proces zgazowywania biomasy. technologia została jednak dopracowana, który został dopracowany. Jakość i czystość uzyskiwanego w ten sposób biogazu pozwala na zasilanie nim silnika spalinowego.
Podobne instalacje funkcjonują m.in. w Japonii, USA czy w Niemczech.
Cegielski nie na sprzedaż
Tymczasem minister Skarbu Państwa zdecydował o odstąpić od sprzedaży akcji Skarbu Państwa w spółce. Zakupem udziałów w H. Cegielski Poznań zainteresowana była katowicka spółka inwestycyjna TDJ S.A.
- Minister Skarbu Państwa ma prawo odstąpienia od negocjacji bez podania przyczyny. Informacja taka znalazła się także w zaproszeniu do negocjacji. Ministerstwo rozważa podjęcie kolejnej próby sprzedaży akcji spółki - poinformowała PAP rzecznik ministerstwa Katarzyna Kozłowska.
Skarb Państwa jest wyłącznym właścicielem poznańskiego zakładu. Nabywca mógł kupić ponad 90 proc. akcji spółki, pozostałe prawie 9,5 proc. akcji miało trafić do pracowników.
Firma zatrudnia obecnie prawie 700 osób.
Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań / PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Radomil