W dokumentach "medyczny olej", w beczkach substancja, która może służyć do produkcji heroiny

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
TVN24 Pomorze
Transport prekursora narkotyku zostały przejęte przez KASIAS w Łodzi
wideo 2/11
IAS w ŁodziKrajowa Administracja Skarbowa przejęła substancję, z której można wyprodukować heroinę.

Cztery tysiące litrów substancji mogącej służyć do produkcji heroiny, znalazła Krajowa Administracja Skarbowa w zatrzymanym transporcie. W dokumentach był to "medyczny olej".

Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej z Gdyni oraz Łodzi zatrzymali na terenie powiatu zgierskiego w województwie łódzkim transport czterech tysięcy litrów bezwodnika octowego. To substancja służąca między innymi do produkcji heroiny, która wymaga zgłoszenia przewozu w systemie monitorowania drogowego towarów SENT i precyzyjnego określenia rodzaju przewożonej cieczy.

Tymczasem właściciel transportu – obywatel Ukrainy – w dokumentach przewozowych określił substancję jako "medyczny olej".

Towar pod specjalnym nadzorem

- Badania laboratoryjne próbek wykazały, że jest to bezwodnik octowy, prekursor narkotykowy, którego posiadanie wymaga obowiązkowej rejestracji, zgodnie z przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – przekazała Agnieszka Pawlak, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Łodzi.

Towar na razie zabezpieczono i wszczęto postępowanie w zakresie nielegalnego wprowadzenia do obrotu prekursora narkotykowego. Wobec przewoźnika prowadzone jest także postępowanie w związku z naruszeniem przepisów ustawy o monitorowaniu drogowego i kolejowego przewozu towarów.

Sprawa wyjaśniana będzie przez policję. Za przewóz i wprowadzanie do obiegu substancji do produkcji narkotyków grozi grzywna, ale, jeśli śledztwo potwierdzi, że rzeczywiście miano produkować z bezwodnika octowego heroinę, to właścicielowi substancji będzie grozi do pięciu lat więzienia.

eŁKa/gp

Źródło: TVN24 Pomorze