Pomorze

Substancja z plaży jedzie do Tarnowa

Pomorze

Urząd Morski w Słupsku | Urząd Morski w SłupskuFirma z Tarnowa zajmie się utylizacją substancji

Specjalistyczna firma z Tarnowa zutylizuje niebezpieczny materiał z plaży w Czołpinie. Ze względu na zagrożenie, plaża do piątku jest zamknięta dla turystów.

Akcja usuwania zebranych i zmagazynowanych we wtorek materiałów ma potrwać kilka godzin. – Utylizacją zajmuje się firma z Tarnowa – mówi Maria Matuszewska, rzecznik urzędu w Słupsku. – Wciąż jednak jest to teren niebezpieczny, więc na plażę nie mogą wchodzić turyści - zaznacza.

Tajemnicza substancja

Wynajęta przez powiat Jednostka Ratownictwa Chemicznego ma, jeszcze przed zniszczeniem, określić precyzyjnie, jakiego rodzaju materiał znaleziono na plaży.

Próbki substancji były na razie badane przez chemików Marynarki Wojennej. Wojsko podało, że materiał zawiera związki fosforu i bromu, wykluczyło jednak, by był to bojowy środek trujący.

Zamknięta plaża dla turystów

Substancję w postaci lepkich grudek, które pod wpływem dotyku reagowały samozapłonem, odkryto na plaży, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, w miniony poniedziałek. Niebezpieczny odpad znajdował się na odcinku 13 kilometrów wybrzeża.

Autor: aja/mz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Morski w Słupsku | Urząd Morski w Słupsku

Pozostałe wiadomości