Pomorze

Kancelaria premiera: przedterminowe wybory w Gdańsku "najprawdopodobniej 3 marca"

Pomorze

Paweł Adamowicz spoczął w sobotę w gdańskiej Bazylice Mariackiej
Paweł Adamowicz spoczął w sobotę w gdańskiej Bazylice Mariackiejtvn24
wideo 2/21

Szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował, że wybory na prezydenta Gdańska po śmierci Pawła Adamowicza odbędą się "najprawdopodobniej 3 marca". Już wiadomo, że Prawo i Sprawiedliwość nie wystawi w nich swojego kandydata.

Szef kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego odniósł się do potencjalnego terminu wyborów uzupełniających na prezydenta Gdańska.

- Dzisiaj, jak wpłyną dokumenty do KPRM, opracowywane przez MSWiA, pan premier wyda rozporządzenie, wyznaczając wybory. Najprawdopodobniej będzie to 3 marca - oświadczył Dworczyk.

Szef KPRM był dopytywany też o zapowiedź lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w minionym tygodniu poinformował, że jego ugrupowanie nie wystawi w tych wyborach swojego kandydata.

- To wyraz szacunku dla woli wyborców, którzy kilka miesięcy temu wskazali bardzo jednoznacznie środowisko polityczne, samorządowe przede wszystkim, które według nich powinno zarządzać Gdańskiem - wskazał Dworczyk.

"Świetna kandydatka"

Po tym, jak w wyniku ran odniesionych po ataku nożownika podczas finału WOŚP, zmarł prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, pełniącą obowiązki prezydenta miasta została jego zastępczyni Aleksandra Dulkiewicz.

O potencjalnym kandydacie zaczęła mówić Platforma Obywatelska – wskazując właśnie Dulkiewicz. To ona, według wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z PO "byłaby świetną kandydatką na urząd prezydenta miasta". Kidawa-Błońska odpowiedziała w ten sposób na pytanie, czy PO podjęła decyzję w sprawie wystawienia swojego kandydata na prezydenta Gdańska.

Nowoczesna nie wystawi kandydata w wyborach na prezydenta Gdańska - poinformowała w poniedziałek szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Zapowiedziała, że jej partia poprze w wyborach pełniącą obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz, jeśli zdecyduje się ona na kandydowanie.

Wybory przedterminowe Prezes Rady Ministrów zarządza w drodze rozporządzenia. Po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej premier wyznacza datę wyborów, przypadającą - zgodnie z Kodeksem wyborczym - w ciągu 90 dni od daty wystąpienia przyczyny przeprowadzenia wyborów przedterminowych. Rozporządzenie w tej sprawie niezwłocznie podaje do publicznej wiadomości wojewoda, w formie obwieszczenia.

Prezydentem był 20 lat

Wybory, także przedterminowe, odbywają się w dniu wolnym od pracy. Ostatnia z niedziel, mieszcząca się w 90-dniowym terminie, przypada 14 kwietnia.

W samorządzie gdańskim Paweł Adamowicz zasiadał od początku jego powstania w 1990 roku. W latach 1994-98 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. W 1998 r. po raz pierwszy został prezydentem Gdańska i na funkcję tę wybierany był przez kolejne 20 lat.

W ubiegłorocznych wyborach samorządowych Adamowicz został po raz szósty prezydentem Gdańska. Wygrał w II turze uzyskując 64,80 proc. głosów i pokonując kandydata Zjednoczonej Prawicy Kacpra Płażyńskiego.

Aleksandra Dulkiewicz na Światełku dla Prezydenta. Całe przemówienie
Aleksandra Dulkiewicz na Światełku dla Prezydenta. Całe przemówienietvn24
wideo 2/22

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/gp / Źródło: TVN24 Pomorze/PAP

Pozostałe wiadomości