Wajda honorowym obywatelem Gdańska. PiS zbojkotowało głosowanie

TVN24

tvn24Andrzej Wajda zdobywca Oscara za całokształd dokonań

Andrzej Wajda został honorowym obywatelem miasta Gdańska - tak zdecydowała Rada Miasta. Zdecydowali o tym radni klubu Platformy Obywatelskiej, który ma większość. Pomysł nie podoba się opozycyjnym radnym z Prawa i Sprawiedliwości, którzy zbojkotowali głosowanie i nie oddali w tej sprawie żadnego głosu.

22 głosy przesądziły o tym, że znany reżyser będzie honorowym obywatelem Gdańska. Propozycję przyznania Wajdzie tego tytułu złożył podczas grudniowej wizyty reżysera w mieście prezydenta Paweł Adamowicz. - Wpierw była pauza dość długa, po czym (Andrzej Wajda) spokojnie, stanowczo i z pewnym namysłem wyraził zgodę i radość, aby być kandydatem do tytułu honorowego obywatela miasta Gdańska – relacjonował Adamowicz.

Reżyser otrzyma honorowy tytuł w marcu br., krótko po swoich 90. urodzinach.

"Poświęcił wiele emocji temu miastu"

Według Adamowicza nie ma w Polsce i na całym świecie innego reżysera, który by tak często odwiedzał Gdańsk, tak wielu miał tu przyjaciół. - Nie ma innego reżysera, który poświęciłby tak wiele swoich emocji razem ze swoją żoną Krystyną Zachwatowicz naszemu miastu – ocenił.

Gdańsk uhonoruje Wajdę
Arkadiusz Renc | TVN 24 Pomorze

Zbojkotowali głosowanie

Pomysł nadania reżyserowi honorowego obywatelstwa miasta nie spodobał się jednak opozycyjnym radnym z Prawa i Sprawiedliwości. - To nie radni, a sami mieszkańcy powinni decydować o tym kto otrzyma tytuł honorowego obywatela - mówili zgodnie członkowie gdańskiego PiS.

Dlatego też zdecydowali, że członkowie klubu nie wezmą udziału w głosowaniu. - To symboliczny sprzeciw. Andrzej Wajda tym sposobem będzie honorowym obywatelem Gdańska i PO - powiedział Grzegorz Strzelczyk.

Jednocześnie zapewnił, że radni nie negują działalności Wajdy jako reżysera oraz jego dokonań na tym polu. Ich zdaniem to polityczna decyzja. - To spłata długo PO za to, że Wajda popierał ich partię, był w komitetach honorowych prezydenta Komorowskiego i PO - dodał Strzelczyk.

Ceniony reżyser

Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 r. w Suwałkach. Studencki okres w jego życiu rozpoczął się w 1946 r. Najpierw zdecydował się na studia malarskie w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po trzech latach zrezygnował z malarstwa i wybrał film, podjął studia w szkole w Łodzi. Jako reżyser zadebiutował w 1955 r. filmem "Pokolenie", opowieścią o grupie młodych ludzi zaangażowanych w konspiracyjną walkę z hitlerowskim okupantem.

Międzynarodowy sukces przyniósł Wajdzie obraz "Kanał" (1956), opowieść o ostatnich godzinach życia powstańców warszawskich z kompanii, która przechodziła kanałami z Mokotowa do Śródmieścia. Kolejnym sukcesem Wajdy był "Popiół i diament" (1958) z niezapomnianą kreacją Zbigniewa Cybulskiego, uhonorowany na festiwalu w Wenecji.

W 2000 r. Andrzej Wajda otrzymał honorowego Oscara od amerykańskiej Akademii Filmowej za osiągnięcia życia i wkład w rozwój światowej kinematografii. We wrześniu 2013 r. premierę miał film opowiadający o przywódcy Solidarności "Wałęsa. Człowiek z nadziei".

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: ws/sk / Źródło: TVN24 Pomorze