250 milionów za ostatni etap budowy Muzeum II Wojny Światowej

Pomorze

Muzeum II Wojny ŚwiatowejWizualizacja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Studio Architektoniczne "Kwadrat"

Ostatni etap budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku będzie kosztował ćwierć miliarda złotych. Zakończenie postępowania było możliwe dzięki zwiększeniu przez ministerstwo kultury środków na inwestycję.

- Decyzję ws. przetargu podjęto w piątek, a zwycięskie konsorcjum, w skład którego obok firmy Warbud S.A. wchodzą Hochtief Polska S.A. i Hochtief Solutions AG, zaoferowało, że wykona prace za prawie 250 mln zł - poinformował dyrektor muzeum prof. Paweł Machcewicz.

Pozostali oferenci, którzy brali udział w przetargu, mają 10 dni na składanie ewentualnych odwołań od podjętej decyzji. - Jeśli odwołań nie będzie, podpiszemy ze zwycięzcą umowę - powiedział Machcewicz.

Chcieli wydać 27 mln zł mniej

Koperty z ofertami na realizację drugiego etapu budowy muzeum, w tym jego naziemnej części, otwarto w końcu października ubiegłego roku. Okazało się wówczas, że wszystkie trzy propozycje przewyższają sumę, jaką placówka planowała wydać na tą fazę prac. Muzeum zaplanowało na ten cel nieco ponad 223 mln zł. Oferta konsorcjum z Warbudem jako liderem była najniższa, pozostałe oferty opiewały na prawie 302 mln zł i ponad 405 mln zł.

Dyrekcja muzeum zwróciła się z prośbą o wytyczne do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest zwierzchnikiem placówki. Pod koniec stycznia resort zdecydował o zwiększeniu - z 223 do prawie 250 mln zł - sumy przewidzianej na inwestycję, co umożliwiło rozstrzygnięcie przetargu.

Jak poinformował rzecznik prasowy ministerstwa kultury Maciej Babczyński, dodatkowe pieniądze zostaną zabezpieczona w budżecie resortu na 2016 r.

Sale wystawowe, biblioteka, kawiarnia

Muzeum II Wojny Światowej powstaje przy ulicy Wałowej w Gdańsku, na usytuowanej nad Motławą działce liczącej 1,7 ha powierzchni. Pieniądze na tę inwestycję zagwarantowano w ramach wieloletniego programu rządowego "Budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku".

Autorem projektu siedziby muzeum jest Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni, które w 2010 r. wygrało międzynarodowy konkurs. Zgodnie z założeniami architektów duża część obiektu, w tym sale z wystawą główną, ma znaleźć się pod ziemią. Naziemna część muzeum będzie miała kształt pochylonego graniastosłupa o podstawie trójkąta i wysokości ok. 40 metrów. W tej części, na sześciu poziomach użytkowych, zaplanowano m.in. bibliotekę, sale wykładowe i kawiarnię.

Wystawa na 7 tys. metrów

W sierpniu 2012 r., w ramach pierwszego etapu budowy placówki, ruszyły prace przy tzw. suchym wykopie - zanurzonej w ziemi betonowej wannie, w której znajdzie się podziemna część muzeum. Prace te są w końcowej fazie. Jak poinformował Machcewicz, zakończenie drugiego etapu budowy, na który właśnie rozstrzygnięto przetarg, powinno nastąpić na przełomie 2015 i 2016 r.

Wystawa główna muzeum ma zająć ok. 7 tys. mkw. powierzchni i będzie jedną z największych tego typu ekspozycji na świecie. Ekspozycja ma pokazywać nie tylko losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów. Muzeum ma już projekt wystawy; w najbliższych tygodniach placówka ogłosi przetarg na jej wykonanie.

Poza wystawą stałą w gdańskim muzeum znajdzie się także miejsce przeznaczone na wystawy czasowe. Oprócz funkcji wystawienniczych muzeum ma pełnić rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki oraz centrum spotkań krajowych i międzynarodowych. Placówka już dziś prowadzi badania naukowe i działalność wydawniczą, a także różnego rodzaju zajęcia edukacyjne.

Tutaj powstaje muzeum:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: md/i / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum II Wojny Światowej