Polska

Zmuszali ludzi do żebractwa. Policja zatrzymała siedmiu mężczyzn

Polska

Mężczyźni usłyszeli już zarzuty
tvn24Zatrzymani to mieszkańcy województwa lubelskiego i mazowieckiego

Siedmiu mężczyzn podejrzanych o organizowanie wyjazdów do pracy za granicą, a tam zmuszanie ludzi do żebractwa, zatrzymali lubelscy funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego. Według ustaleń śledczych poszkodowanych jest 150 osób. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty. Nie przyznają się do winy.

- Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw handlu ludźmi – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Beata Syk-Jankowska.

Mężczyźni nie przyznali się do winy. Złożyli wyjaśnienia, których treści prokuratura nie ujawnia. Wobec czterech z nich skierowano do sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie. Wobec trzech prokuratura zastosowała poręczenie majątkowe w wysokości 5 tys. zł, zakaz opuszczania kraju i dozór policyjny.

Zatrzymani mężczyźni są w wieku od 32 do 37 lat; pochodzą głównie z powiatu łukowskiego (Lubelskie).

Mieli pracować w handlu, zajmowali się żebractwem

Według ustaleń śledczych do przestępstw dochodziło w latach 2009-2014. Podejrzani organizowali wyjazdy do pracy w Finlandii, ale wprowadzali ludzi w błąd co do jej charakteru i osiąganych z niej dochodów. Wedle ich zapewnień mieli pracować w handlu, a w rzeczywistości przywiezieni do Finlandii ludzie musieli zajmować się żebractwem – zbierać datki po pozorem rzekomej choroby czy kalectwa.

- Pokrzywdzeni płacili za transport, wyżywienie i zakwaterowanie. W ten sposób wpadali w spiralę długów, których nie byli w stanie spłacić – mówi Renata Laszczka-Rusek z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

150 osób pokrzywdzonych

Według prokuratora podejrzani mężczyźni wykorzystywali krytyczne położenie pokrzywdzonych osób i poniżali ich.

Policjanci określają sprawę jako rozwojową. - Śledczy analizują zebrane materiały. Na tym etapie prowadzonego postępowania ustalono około 150 pokrzywdzonych – dodała Laszczka-Rusek.

Przestępstwo handlu ludźmi dotyczy nie tylko zachowań polegających na sprzedawaniu ludzi, ale obejmuje też m.in. werbowanie, transport osoby z zastosowaniem przemocy lub podstępu w celu jej wykorzystywania np. w prostytucji, niewolnictwie lub żebractwie czy innych formach poniżających godność człowieka. Handel ludźmi jest zbrodnią, grozi za to kara nie mniej niż trzy lata więzienia.

Autor: eos//plw / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: mat. CBŚ

Pozostałe wiadomości