Polska

Zmarła wybitna działaczka harcerska

Polska

Aktualizacja:
Archiwum TVN24Spławska była wybitną działaczką harcerską

W Londynie w wieku 99 lat zmarła w sobotę harcmistrzyni Władysława z Hermaszewskich Seweryn Spławska. Była naczelniczką Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami kraju, działaczką harcerską w przedwojennej Polsce, autorką wielu książek o historii harcerstwa.

- Harcerstwo wzbogaciło moją młodość. Stworzyło mi możliwość rozwoju zainteresowań, samokształcenia i pracy nad sobą - mówiła Spławska w jednym z wywiadów.

Późniejsza harcmistrzyni urodziła się 27 grudnia 1910 r. w Małyńsku na Wołyniu.

Harcerstwo wzbogaciło moją młodość. Stworzyło mi możliwość rozwoju zainteresowań, samokształcenia i pracy nad sobą Władysława Seweryn Spławska

Kazachstan, Iran...

W kwietniu 1940 r. Spławska została wywieziona do Kazachstanu. Z ZSRR wyjechała do Pahlevi w Iranie w drugiej turze ewakuacyjnej z armią gen. Władysława Andersa. W Teheranie mianowana komendantką harcerek w Chorągwi Irańskiej prowadziła pracę harcerską wśród młodzieży ewakuowanej z Rosji wraz z wojskiem.

Wraz z likwidacją ośrodka polskiego w Teheranie, otrzymała przydział do Harcerskiej Chorągwi Junackiej w Palestynie.

Od 1944 r. organizowała pracę harcerską w Wojskowej Szkole Młodszych Ochotniczek w Nazarecie. To właśnie tutaj została mianowana harcmistrzynią.

Po zakończeniu działań wojennych druhna Włada rozpoczęła studia w Szkole Pielęgniarskiej przy uniwersytecie amerykańskim w Bejrucie.

Rodzina w Londynie

W 1947 r. przyjechała do Anglii. Tutaj wyszła za mąż i założyła rodzinę. Do czynnej pracy harcerskiej jako sekretarka Głównej Kwatery Harcerek wróciła w 1965 r.

W latach 1974-76 była sekretarzem generalnym ZHP poza granicami Kraju, a następnie, do 1980 roku naczelniczką harcerek. Następne lata poświęciła na pracę naukową. W 1993 r. wydała książkę "Harcerki w ZHP".

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24