Zmarła Gabriela Kownacka

Polska

Aktualizacja:
Wikipedia/Grażyna GudejkoGabriela Kownacka nie żyje

Gabriela Kownacka nie żyje. Znana z "Wesela", "Trędowatej" czy "Rodziny zastępczej" aktorka od sześciu lat chorowała na raka piersi. Miała 58 lat.

O śmierci aktorki poinformował dyrektor artystyczny Teatru Narodowego Jan Englert.

Gabriela Kownacka urodziła się 25 maja 1952 roku we Wrocławiu. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, a debiutowała w stołecznym Teatrze Kwadrat, w sztuce "Pepsie" Pierrette Bruno w reżyserii Andrzeja Łapickiego. Później związana była z Teatrem Współczesnym, Teatrem Studio i Teatrem Narodowym. Wystąpiła w ponad 60 rolach Teatru Telewizji i zagrała w ponad 40 spektaklach teatralnych w całym kraju.

Od "Wesela" do "Rodziny zastępczej"

Najbardziej była jednak znana z ról filmowych i telewizyjnych. Zagrała Anitę w komedii muzycznej "Hallo, Szpicbródka" Janusza Rzeszewskiego i Mieczysława Jahody i Zosię w "Weselu" Andrzeja Wajdy. W jej filmografii znajdują się takie pozycje jak "Trędowata", "Dziecinne pytania". "Przypadki Piotra S.", "Kronika wypadków miłosnych", "Fuks" czy "Kilerów dwóch". Telewidzowie kojarzą ją z roli w serialu "Rodzina zastępcza" u boku Piotra Fronczewskiego.

W 1977 r. otrzymała nagrodę im. Zbigniewa Cybulskiego za role w widowiskach telewizyjnych „Po upadku” i „Osaczony” oraz w filmie „Trędowata” Jerzego Hoffmana. W 2005 roku Gabriela Kownacka "za zasługi w pracy artystycznej" została uhonorowana przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/Grażyna Gudejko