Polska

Bez wiz do USA? Premier: liczę na to, ale mam obawy, żeby za dużo ludzi nie chciało wyjechać

Polska

Premier Mateusz Morawiecki liczy na to, że po zniesieniu wiz do USA zbyt wielu Polaków nie wyjedzie
Premier Mateusz Morawiecki liczy na to, że po zniesieniu wiz do USA zbyt wielu Polaków nie wyjedzietvn24
wideo 2/2

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ratyfikacji polsko-amerykańskiej umowy o współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i imigracji, zawartej 16 sierpnia w Waszyngtonie. Jej podpisanie dyplomaci obu krajów uznali za krok w kierunku zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków wyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych. Na zniesienie wiz liczy Mateusz Morawiecki. – Ale mam pewne obawy, żeby za dużo ludzi natychmiast potem nie chciało wyjechać i boję się, żeby tam za dużo ludzi nie chciało zostać – przyznał premier w "Faktach po Faktach" w TVN24.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ W "FAKTACH PO FAKTACH" NA TVN24 GO >

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ Z ROZMOWY Z PREMIEREM MATEUSZEM MORAWIECKIM >

Zamieszczony na stronie internetowej Sejmu rządowy projekt przewiduje upoważnienie prezydenta RP do ratyfikowania umowy, która ma wejść w życie 14 dni po jej ogłoszeniu.

CZYTAJ CAŁY PROJEKT USTAWY >

"Mam obawy, żeby za dużo Polaków nie chciało wyjechać"

W "Faktach po Faktach" w TVN24 premier Mateusz Morawiecki przyznał, że liczy na znaczący krok w sprawie zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych dla Polaków. – Ale ja też jasno od jakiegoś czasu podkreślam, że mam pewne obawy, żeby za dużo ludzi natychmiast potem nie chciało wyjechać i boję się, żeby tam za dużo ludzi też nie chciało zostać – dodał.

- Chciałbym, żeby Polacy byli w Polsce. Chciałbym, żeby jak najwięcej Polaków ze Stanów Zjednoczonych wróciło – podkreślił Mateusz Morawiecki. Mówił, że na spotkaniach wyborczych otrzymuje "informacje od ludzi" o tym, że Polacy wracają do kraju z Wielkiej Brytanii, Irlandii i Stanów Zjednoczonych.

- Liczę na to, że wizy jako pewna uciążliwość zostaną zniesione, ale jednocześnie też liczę, że Polacy zostaną tutaj w kraju i że więcej Polaków wróci tutaj i będzie budowało swoją przyszłość w oparciu o Polskę – dodał premier.

"Kolejny krok ku wspólnemu celowi"

Porozumienie zostało zawarte między polskim Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji a amerykańskim Departamentem Bezpieczeństwa Krajowego. Według ambasady RP w Stanach Zjednoczonych umowa przybliża Polskę do zniesienia obowiązku wizowego. Podobnie oceniła porozumienie ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

"Polska i USA wspólnie zrobiły kolejny krok ku naszemu wspólnemu celowi. Dzięki podpisanej umowie jesteśmy coraz bliżej włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego" – napisała Mosbacher na Twitterze po podpisaniu porozumienia.

"Liczę na to, że szanse są spore"

Rzecznik rządu Piotr Mueller został zapytany w środę w radiowej Jedynce, czy podczas wizyty Trumpa w Polsce padnie informacja, że USA zaczną znosić wizy dla Polaków.

Rzecznik przyznał, że "oczywiście to byłaby dobra informacja". Zaznaczył, że liczba odmów wydania wiz jest coraz mniejsza. - Wspólną akcję polski rząd i ambasada amerykańska prowadziły przez ostatnie miesiące, żeby faktycznie ta liczba odmów była mniejsza i w związku z tym liczę na to, że te szanse są spore, ale to już decyzja administracji amerykańskiej, nie polskiej - odpowiedział.

Program bezwizowy

Program bezwizowy (Visa Waiver Program, VWP) wszedł w życie w 1986 r. Jego celem jest wspieranie rozwoju turystyki i zacieśniania więzów USA z sojusznikami. W ramach programu corocznie wjeżdża do USA ok. 20 mln osób.

Polska nie jest objęta tym programem ze względu na zbyt wysoki odsetek osób, którym odmówiono wizy amerykańskiej.

VWP obejmuje 38 państw, w tym 23 kraje UE, wśród nich Czechy, Słowację, Węgry, Litwę, Łotwę i Estonię. Warunków programu oprócz Polski wciąż nie spełniają Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr.

Do USA bez wizyPAP/Maciej Zieliński

Autor: asty,ads//rzw / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości