USA znoszą wizy turystyczne dla Polaków

5 października 2019
Bez wiz do USA. Polska dołączyła do programu ruchu bezwizowego
Bez wiz do USA. Polska dołączyła do programu ruchu bezwizowego
Paweł Laskosz | Fakty po południu
Do USA bez wizy - Polska dołącza do ruchu bezwizowegoPaweł Laskosz | Fakty po południu

11 listopada 209 roku Polska dołączyła do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego. Polacy mogą starać się o wyjazd do Stanów Zjednoczonych bez wiz.

O włączeniu Polski od 11 listopada do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego poinformowali na wspólnej konferencji ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher i prezydent Andrzej Duda. Informacja o tym znalazła się tego samego dnia w komunikacie Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych.

By pojechać do Stanów Zjednoczonych, nie jest już konieczna wiza, tylko znacznie tańsza i prostsza do uzyskania zgoda w elektronicznym systemie autoryzacji ESTA.

"Oba nasze kraje mają specjalne więzi"

To wspaniałe poczucie. Oba nasze kraje mają specjalne więzi, biorąc pod uwagę nasze relacje historyczne - w ten sposób ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher skomentowała fakt, że 11 listopada Polska dołączyła do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego. Złożyła też życzenia w związku ze 101. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. "W tym dniu szczególnie doceniamy, jak bliskie są nasze relacje" - dodała Mosbacher.

Prezydent Duda: od 11 listopada do USA bez wiz

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher poinformowała mnie, że dzisiaj w Waszyngtonie zostanie ogłoszony oficjalnie komunikat, że Polska została przyjęta do programu bezwizowego - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Dodał, że do Stanów Zjednoczonych bez wiz będzie można podróżować już od 11 listopada. Po południu Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA oficjalnie ogłosił decyzję "o włączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego".

Rozmowa z ambasador Georgette Mosbacher dziś w "Faktach o Świecie"

Stany Zjednoczone zniosły wizy dla Polaków. Czy ten ruch może oznaczać, że nasz sojusz z Amerykanami jest jeszcze silniejszy? Czy możemy czuć się bezpieczni na arenie międzynarodowej? Cała rozmowa Michała Sznajdera z ambasador Georgette Mosbacher dziś w "Faktach o Świecie" w TVN24 BiS o godzinie 20.20.

Do USA bez wizy. Pytania i odpowiedzi

Prezydent USA Donald Trump wyraził zgodę na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego. W związku z tym ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce przygotowała poradnik, zawierający odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o podróż do USA bez wizy.

Prezydent Trump: zgodziłem się na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego

Prezydent USA Donald Trump powiedział w piątek dziennikarzom, że wyraził zgodę na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego. Włączenie do programu ruchu bezwizowego pozwala na podróżowanie do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych na 90 dni. Jak podkreśla ekspert, warunki włączenia do Visa Waiver Program określa ustawa.

Ambasador USA: Nasza relacja nie jest transakcyjna. Wspólnie bronimy wartości

Każdego dnia amerykańscy i polscy żołnierze stoją ramię w ramię, gotowi, żeby oddać wzajemnie za siebie życie w obronie wolności i pokoju - powiedziała w piątek ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. W Poznaniu odbyła się inauguracja działalności wysuniętego dowództwa amerykańskiej dywizji piechoty. W uroczystościach uczestniczył szef MON Mariusz Błaszczak.

Ambasador USA w Polsce o zniesieniu wiz: technicznie wszystko jest gotowe

Technicznie wszystko jest gotowe, zrobione - powiedziała w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Odniosła się w ten sposób do zapowiedzi prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który przy okazji spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą mówił, że w bardzo krótkim czasie będzie możliwe zniesienie wiz dla Polaków podróżujących do USA.

Prezydent: spodziewamy się już niedługo objęcia Polski ruchem bezwizowym

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w niedzielę z amerykańską Polonią w New Britain. W swoim przemówieniu wyraził przekonanie, że Polska zostanie wkrótce objęta programem ruchu bezwizowego. - To jest także wynik tego, że Polsce poprawiła się sytuacja, że ludziom żyje się coraz zamożniej, że dzisiaj już nie trzeba szukać swojej przyszłości w Stanach Zjednoczonych, osiedlać się tu za chlebem - przekonywał prezydent.

Do USA bez wiz. Jak dokładnie wygląda procedura?

Polska jest coraz bliżej zniesienia wymogu posiadania wiz przez obywateli podróżujących do Stanów Zjednoczonych - mówił podczas wizyty w Polsce wiceprezydent USA, Mike Pence. Odsetek odmów we wnioskach o wizy nieimigracyjne spada i zbliża się do wymaganego poziomu. Nie jest to jednak jedyny warunek włączenia kraju do programu ruchu bezwizowego.

Bez wiz do USA? Premier: liczę na to, ale mam obawy, żeby za dużo ludzi nie chciało wyjechać

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ratyfikacji polsko-amerykańskiej umowy o współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i imigracji, zawartej 16 sierpnia w Waszyngtonie. Jej podpisanie dyplomaci obu krajów uznali za krok w kierunku zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków wyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych. Na zniesienie wiz liczy Mateusz Morawiecki. – Ale mam pewne obawy, żeby za dużo ludzi natychmiast potem nie chciało wyjechać i boję się, żeby tam za dużo ludzi nie chciało zostać – przyznał premier w "Faktach po Faktach" w TVN24.