USA znoszą wizy turystyczne dla Polaków

5 października 2019
Bez wiz do USA. Polska dołączyła do programu ruchu bezwizowego
Paweł Laskosz | Fakty po południuDo USA bez wizy - Polska dołącza do ruchu bezwizowego

11 listopada 209 roku Polska dołączyła do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego. Polacy mogą starać się o wyjazd do Stanów Zjednoczonych bez wiz.

O włączeniu Polski od 11 listopada do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego poinformowali na wspólnej konferencji ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher i prezydent Andrzej Duda. Informacja o tym znalazła się tego samego dnia w komunikacie Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych.

By pojechać do Stanów Zjednoczonych, nie jest już konieczna wiza, tylko znacznie tańsza i prostsza do uzyskania zgoda w elektronicznym systemie autoryzacji ESTA.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o ruchu bezwizowym. Na pytania odpowiada wicekonsul USA. CZYTAJ WIĘCEJ >

Rejestracja w systemie ESTA kosztuje 14 dolarów i jest znacznie tańsza niż opłata wizowa (160 dolarów). Krótszy jest w jej przypadku również czas wypełniania formalności – to około 20 minut. Rekomenduje się dokonanie tego na minimum 72 godziny przed przybyciem do USA.

Zgoda w systemie ESTA jest wydawana na dwa lata. W tym czasie można odwiedzać USA wielokrotnie, ale nie można podejmować pracy, a żaden pobyt nie może przekroczyć 90 dni. Podróżni z już otrzymaną wizą nie muszą ubiegać się o autoryzację ESTA. Mogą dalej korzystać z wizy.

Autoryzacji na nowych zasadach nie otrzymają z reguły osoby, którym w przeszłości odmówiono wizy lub które "miały problemy mogące wpłynąć na prawo do otrzymania wizy, takie jak wyrok sądowy lub złamanie prawa imigracyjnego USA" - czytamy na stronie amerykańskiej ambasady w Polsce.

Program ruchu bezwizowego nie obejmuje też osób, które po 1 marca 2011 roku odwiedziły Koreę Północną, Iran, Irak, Libię, Somalię, Sudan, Syrię lub Jemen.

W przypadku braku otrzymania autoryzacji ESTA można ubiegać się o wizę w amerykańskiej ambasadzie lub konsulacie USA.

Należy pamiętać, że ostateczna zgoda na wjazd na terytorium Stanów Zjednoczonych leży w kompetencji amerykańskiego urzędnika służby imigracyjnej w porcie lub na lotnisku. Ma on prawo do odesłania każdej osoby, która wzbudzi jego podejrzenia. W praktyce jednak takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko.

USA znoszą wizy turystyczne dla Polaków

To wspaniałe poczucie. Oba nasze kraje mają specjalne więzi, biorąc pod uwagę nasze relacje historyczne - w ten sposób ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher skomentowała fakt, że 11 listopada Polska dołączyła do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego. Złożyła też życzenia w związku ze 101. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. "W tym dniu szczególnie doceniamy, jak bliskie są nasze relacje" - dodała Mosbacher.

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher poinformowała mnie, że dzisiaj w Waszyngtonie zostanie ogłoszony oficjalnie komunikat, że Polska została przyjęta do programu bezwizowego - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Dodał, że do Stanów Zjednoczonych bez wiz będzie można podróżować już od 11 listopada. Po południu Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA oficjalnie ogłosił decyzję "o włączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego".

Stany Zjednoczone zniosły wizy dla Polaków. Czy ten ruch może oznaczać, że nasz sojusz z Amerykanami jest jeszcze silniejszy? Czy możemy czuć się bezpieczni na arenie międzynarodowej? Cała rozmowa Michała Sznajdera z ambasador Georgette Mosbacher dziś w "Faktach o Świecie" w TVN24 BiS o godzinie 20.20.

Prezydent USA Donald Trump wyraził zgodę na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego. W związku z tym ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce przygotowała poradnik, zawierający odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o podróż do USA bez wizy.

Prezydent USA Donald Trump powiedział w piątek dziennikarzom, że wyraził zgodę na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego. Włączenie do programu ruchu bezwizowego pozwala na podróżowanie do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych na 90 dni. Jak podkreśla ekspert, warunki włączenia do Visa Waiver Program określa ustawa.

Każdego dnia amerykańscy i polscy żołnierze stoją ramię w ramię, gotowi, żeby oddać wzajemnie za siebie życie w obronie wolności i pokoju - powiedziała w piątek ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. W Poznaniu odbyła się inauguracja działalności wysuniętego dowództwa amerykańskiej dywizji piechoty. W uroczystościach uczestniczył szef MON Mariusz Błaszczak.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w niedzielę z amerykańską Polonią w New Britain. W swoim przemówieniu wyraził przekonanie, że Polska zostanie wkrótce objęta programem ruchu bezwizowego. - To jest także wynik tego, że Polsce poprawiła się sytuacja, że ludziom żyje się coraz zamożniej, że dzisiaj już nie trzeba szukać swojej przyszłości w Stanach Zjednoczonych, osiedlać się tu za chlebem - przekonywał prezydent.

Polska jest coraz bliżej zniesienia wymogu posiadania wiz przez obywateli podróżujących do Stanów Zjednoczonych - mówił podczas wizyty w Polsce wiceprezydent USA, Mike Pence. Odsetek odmów we wnioskach o wizy nieimigracyjne spada i zbliża się do wymaganego poziomu. Nie jest to jednak jedyny warunek włączenia kraju do programu ruchu bezwizowego.

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ratyfikacji polsko-amerykańskiej umowy o współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i imigracji, zawartej 16 sierpnia w Waszyngtonie. Jej podpisanie dyplomaci obu krajów uznali za krok w kierunku zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków wyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych. Na zniesienie wiz liczy Mateusz Morawiecki. – Ale mam pewne obawy, żeby za dużo ludzi natychmiast potem nie chciało wyjechać i boję się, żeby tam za dużo ludzi nie chciało zostać – przyznał premier w "Faktach po Faktach" w TVN24.

Amerykańskie wizy przez co najmniej kilkanaście lat były tematem numer jeden podczas rozmów z amerykańskimi prezydentami. W czasie czwartkowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem nie padło na ten temat ani słowa. Materiał magazynu "Polska i Świat".

- To się Polakom należy - powiedział o zniesieniu wiz ambasador RP w USA Ryszard Schnepf w rozmowie z Karoliną Hytrek-Prosiecką. Jak dodał "nawet dane statystyczne za ubiegły rok wskazują, że ilość odmów gwałtownie spadła do 6,4 proc. Świadczy to o dobrej tendencji". Ambasador przyznał, że jego ambicją jest żeby sprawa zakończyła się jeszcze za prezydentury Baracka Obamy. - Założyłem się nawet o to i chciałbym wygrać zakład - zdradził Schnepf. W rozmowie ponadto poruszono temat m.in. wyborów prezydenckich, zmiany ambasadora USA w Polsce oraz umowy handlowej TIPP.