Nowelizacja ustawy o TK wpłynęła do Kancelarii Prezydenta. "Decyzja w konstytucyjnym terminie"

TVN24

TVN 24Czy prezydent podpisze ustawę?

Rzecznik prezydenta, Marek Magierowski, poinformował w czwartek, że ustawa ws. TK wpłynęła do kancelarii. "W podróży, odpowiadam więc hurtowo: ustawa wpłynęła do KPRP. Prezydent Andrzej Duda podejmie decyzję w konstytucyjnym terminie" - napisał na swoim profilu na Twitterze.

Nowelizacja ustawy o TK została uchwalona przez Sejm we wtorek. W nocy z środy na czwartek bez poprawek przyjął ją Senat.

Co teraz zrobi prezydent? Magierowski w jednym z dzisiejszych wpisów podał, że prezydent "podpisze ustawę". "Prezydent @AndrzejDuda podpisze ustawę o TK w stosownym czasie. Kiedy to uczyni, nie omieszkamy poinformować mediów. Spokojnych Świąt!" - napisał na swoim profilu.

Potem jednak poprawił się uściślając, że "decyzja zostanie podjęta w stosownym czasie".

W kolejnym wpisie dodał, że decyzja będzie podjęta w "konstytucyjnym terminie".

Wyjść jest kilka

Kiedy ustawa trafi do prezydenta, ten ma 21 dni na podpisanie jej i zarządzenie jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Ale nie musi tego robić, no przysługują mu dodatkowe kompetencje.

Prezydent może wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją (o to apeluje m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich i Krajowa Rada Sądownicza). Jeśli TK orzeknie, że jest zgodna, to musi ją podpisać, a jeśli nie - to odmawia jej podpisania. Trzeci przypadek to stwierdzenie przez TK, że części ustawy są niezgodne z konstytucją, co skutkuje tym, że prezydent podpisuje akt prawny z pominięciem niekonstytucyjnych części lub zwraca go Sejmowi do poprawy.

Prezydent może także ustawę zawetować, czyli odmówić jej podpisania. Jeśli jednak Sejm w ponownym głosowaniu większością 3/5 przy obecności połowy ustawowej liczby posłów ponownie uchwali ustawę, prezydent ma 7 dni na podpisanie.

Apele opozycji do prezydenta

Przeciwna noweli jest opozycja. PO zapowiedziała zaskarżenie noweli do TK. W środę złożyła do TK wniosek o tzw. zabezpieczenie - tak by nowelizacja nie weszła w życie, dopóki TK nie wyda orzeczenia w sprawie. Nowoczesna apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o prewencyjną kontrolę noweli.

Także Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował prezydenta, aby przed podjęciem decyzji skonsultował się z najważniejszymi organami władzy sądowniczej i ekspertami.

Autor: pk / Źródło: tvn24.pl

Raporty: