TVN24 | Polska

Bodnar o wyroku w sprawie Komendy: sąd wysoko wycenił wolność obywatela, ustanowił standard

TVN24 | Polska

Autor:
ads/adso
Źródło:
PAP
Bodnar o zadośćuczynieniu dla Komendy: cieszę się, że sąd tak wysoko wycenił wolność obywatela
Bodnar o zadośćuczynieniu dla Komendy: cieszę się, że sąd tak wysoko wycenił wolność obywatelaTVN24
wideo 2/9
TVN24Bodnar o zadośćuczynieniu dla Komendy: cieszę się, że sąd tak wysoko wycenił wolność obywatela

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar skomentował decyzję sądu, który przyznał Tomaszowi Komendzie łącznie blisko 13 milionów złotych odszkodowania i zadośćuczynienia. - To jest absolutnie rekordowe zadośćuczynienie. Sąd bardzo wysoko wycenił wolność obywatela i bardzo się z tego cieszę - powiedział RPO.

W poniedziałek opolski sąd okręgowy zasądził 12 milionów złotych zadośćuczynienia oraz 811 tysięcy 533 złote odszkodowania dla Tomasza Komendy za 18 lat niesłusznego więzienia za zbrodnię, której ten nie popełnił. Wyrok nie jest prawomocny. Za pobyt w więzieniu i związane z tym szykany Komenda żądał od Skarbu Państwa blisko 19 milionów złotych.

Tomasz KomendaPAP/Krzysztof Świderski

Bodnar: bardzo się cieszę, że sąd tak wysoko wycenił wolność obywatela

- To jest absolutnie rekordowe zadośćuczynienie i odszkodowanie. Komenda żądał po milion złotych za każdy rok pozbawienia wolności, czyli 18 milionów złotych tytułem zadośćuczynienia i ponad 800 tysięcy złotych tytułem odszkodowania za różne straty. Jeśli sąd zdecydował się na tak wysokie zadośćuczynienie, to znaczy, że ustanowił pewien standard - powiedział Bodnar pytany przez dziennikarzy o ten wyrok.

Jak mówił RPO, "do tej pory te odszkodowania i zadośćuczynienia sięgały kilku milionów złotych i jeszcze nigdy tak wysokie się nie pojawiło w historii Polski".

Jest to - dodał - "świadectwem kilku rzeczy". - Po pierwsze tego, że sąd bardzo wysoko wycenił wolność obywatela i bardzo się cieszę, że tak wysoko wycenił, bo to nie będzie dotyczyło tylko Komendy, ale także innych osób w Polsce - ocenił rzecznik.

Jak zaznaczył Bodnar, "do tej pory łączna wysokość wszystkich zadośćuczynień i odszkodowań z tytułu pozbawienia wolności w całym kraju nie przekraczała 20 milionów złotych". - A tu w jednej sprawie mamy tak ogromną kwotę - podkreślił.

"Uważam, że należy zreformować cały system"

- Po drugie uważam, że należy zreformować cały system (...). W takich sprawach, jak ktoś dochodzi odszkodowania czy zadośćuczynienia, to my nie mamy nawet obowiązkowej pomocy prawnej - mówił RPO. Wskazał, że obecnie osoba domagająca się takiego zadośćuczynienia, "musi szukać adwokata na rynku, a nie jest tak, że państwo mu go zapewnia".

Zdaniem Bodnara trzeba też się zastanowić nad wnioskami wynikającymi z niesłusznego skazania Komendy. - Takie sprawy należy bardzo gruntownie przeanalizować pod kątem indywidualnej odpowiedzialności osób, które mogły się do tego przyczynić i jeśli się wykaże, że gdzieś został popełniony fundamentalny błąd, to wtedy te osoby z tego tytułu mogą ponieść odpowiedzialność - powiedział.

***

Serial Player Original „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” trafił do biblioteki Playera pod koniec stycznia. Pierwszy epizod będzie udostępniony w ofercie bezpłatnej. Na Playerze znajdują się także dodatkowe produkcje, które pozwalają poznać historię Tomasza Komendy od podszewki. W serwisie można obejrzeć głośny reportaż o sprawie autorstwa Grzegorza Głuszaka – wyróżniony nagrodą MediaTory – oraz dokument Superwizjera „To jest moja wolność", który opowiada o życiu na wolności Tomasza Komendy. Na platformie znajduje się także materiał „making of” z planu filmowego. Sam film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” również dostępny jest na Playerze (w ofercie transakcyjnej).

Autor:ads/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Krzysztof Świderski

Raporty:
Pozostałe wiadomości