Polska

Szkoła, Katyń i urodziny taty

Polska

Sonda uliczna
TVN24Sonda uliczna

Szkoła, Katyń i "oczywiście Powstanie Warszawskie" – to skojarzenia przywoływane na hasło "1 września" w sondzie ulicznej TVN24.

W niedawnym sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej" 94 proc. Polaków zadeklarowało dumę z wkładu naszego kraju w pokonanie Trzeciej Rzeszy. Z dumą nie idzie jednak wiedza na temat II wojny. Na pytanie: "Z czym panu/pani kojarzy się data 1 września" odpowiedzi padały różne:

- Z wybuchem I wojny światowej (w rzeczywistości 28 lipca) - Oczywiście z powstaniem warszawskim (oczywiście 1 sierpnia) - Urodziny mojego taty, a oprócz tego… Koniec wojny. Nie, początek wojny. 72. rocznica jest teraz (w rzeczywistości 70.) - Chodzi tutaj o Katyń? Historyczne wydarzenie na pewno (historyczne, ale nie Katyń. Mordowanie polskich oficerów miało miejsce w kwietniu i maju 1940) - Przede wszystkim ze szkołą - Tor wyścigów konnych został otwarty i ludzie mimo wojny chcieli grać

Zdarzały się też poprawne skojarzenia historyczne: - 1 września kojarzy mi się z rokiem 1939, czyli z napaścią Niemiec hitlerowskich na Polskę - stwierdziła jedna ze spotkanych na warszawskiej Chmielnej osób.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości