Szczepionka na koronawirusa to nadzieja na normalność. Dla Polski natomiast to wielki test organizacyjny. Jak przebiegnie transport? Czy powiedzie się akcja masowych szczepień? Kiedy wygramy z epidemią COVID-19 w Polsce i na świecie? Zapraszamy na specjalne wydanie "Faktów po Faktach" w niedzielę o godzinie 19.20 w TVN24.
Na pytania o szczepionkę na koronawirusa od Pfizera i BioNTech odpowiedzą goście weekendowych "Faktów po Faktach". Program prowadzi Piotr Marciniak.
Specjalne wydanie "Faktów po Faktach" - w sobotę i niedzielę o godz. 19.20 na antenie TVN24.
Szczepionka na COVID-19 trafi do Polski w sobotę 26 grudnia
W poniedziałek Komisja Europejska wydała decyzję o pozwoleniu na dopuszczenie szczepionki na COVID-19 od Pfizera i BioNTech do obrotu w Unii Europejskiej. Wcześniej tego dnia Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała wprowadzenie jej na rynek. Teraz preparat trafi do krajów członkowskich, a więc i do Polski.
Proces szczepień rozpocznie się w Polsce 27 grudnia, a jako pierwsi preparat otrzymają pracownicy służb medycznych w szpitalach węzłowych. Jako pierwsza w kraju szczepionkę otrzyma pielęgniarka z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, a drugą zaszczepioną osobą będzie lekarz.
O logistyce dystrybucji szczepionek i dostarczania do wybranych szpitali mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. - Od wielu dni trenujemy całą logistykę, robimy różne scenariusze. Jesteśmy przygotowani, gdyby coś się nie tak ułożyło po stronie dostawcy, producenta - zapewniał. Poinformował, że Agencja jest gotowa, aby przyjąć paczki z ampułkami już 25 grudnia od północy. Zaprezentował również, jak wygląda "porcja" szczepionek, która trafi do pojedynczego szpitala.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24