Polska

Święto Wojska Polskiego. Armaty i czołgi na ulicach Warszawy

Polska

tvn24Ulicami Warszawy przemaszeruje wojsko. Ubiegłoroczna defilada przyciągnęła tłumy mieszkańców

Dziś przypada święto Wojska Polskiego i 95. rocznica bitwy warszawskiej 1920 r. W uroczystościach w Warszawie wezmą udział prezydent Andrzej Duda oraz premier Ewa Kopacz.

Prezydent rano złoży kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze, a następnie weźmie udział w mszy świętej za ojczyznę w katedrze polowej Wojska Polskiego. Później złoży wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W południe w Al. Ujazdowskich rozpocznie się uroczystość, podczas której prezydent wygłosi przemówienie, a następnie odbierze defiladę wojskową. Weźmie w niej udział ponad 1,5 tys. żołnierzy i ok. 170 pojazdów.

Parada rozpocznie się przelotem ponad 60 samolotów i śmigłowców praktycznie wszystkich typów używanych przez Wojsko Polskie, a także amerykańskich śmigłowców AH-64 Apache. W defiladzie maszerować będzie ok. 900 żołnierzy z pododdziałów reprezentacyjnych i pocztów sztandarowych, wśród nich będzie kilkudziesięciu Amerykanów i Kanadyjczyków.

Na koniec odbędzie się defilada pojazdów, podczas której będzie można zobaczyć np. kołowe transportery opancerzone Rosomak i Stryker, samobieżne armaty, czołgi oraz - prezentowane po raz pierwszy na defiladzie - wyrzutnie oraz wozy dowodzenia Morskiej Jednostki Rakietowej.

Festyn na błoniach

Po południu prezydent weźmie udział w uroczystości patriotyczno-religijnej w Radzyminie koło Warszawy. Na sobotę zaplanowano festyn żołnierski na błoniach Stadionu Narodowego. Przez cały dzień za darmo będzie można zwiedzać Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie. Dzień 15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947.

Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

Autor: MAC/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24