Polska

Stasiński: Rydzyk jawnie szerzy antysemityzm

Polska

Wołek: "To hańba i kompromitacja Kościoła"
TVN24Wołek: "To hańba i kompromitacja Kościoła"

- Tadeusz Rydzyk posługuje się językiem klasycznych antysemickich obelg - uważa Piotr Stasiński z "Gazety Wyborczej". Według Tomasza Wołka, dyrektor Radia Maryja "okrywa polski Kościół płaszczem hańby i wstydu - jest wielką kompromitacją w XXI w."

Zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Piotr Stasiński powiedział, że na razie nie zapadły decyzje o wystąpieniu gazety przeciwko Rydzykowi do sądu za wypowiedzi pod jej adresem. W ujawnionych przez tygodnik "Wprost" fragmentach nagrania z wykładu o. Rydzyka w toruńskiej Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej padają stwierdzenia, że "Gazeta Wyborcza" "prezentuje cyniczną i przewrotną mentalność talmudyczną".

- Niespecjalnie mnie dziwi, że używa się języka antysemickiego pod adresem "Gazety Wyborczej" - bo to, co wypowiada Tadeusz Rydzyk jest klasyką języka antysemickiego - uważa Stasiński. Według Stasińskiego do tej pory Rydzyk starał się "wykręcać z zarzutu, że jego radio szerzy antysemityzm". - Zawsze odpowiadano na ten zarzut w ten sposób, że to telefony od słuchaczy są tego rodzaju, a najwyżej prowadzący zakonnik nie przerywa i nie gasi tego rodzaju wyskoków - powiedział Stasiński. - Tym razem słychać to z ust samego Rydzyka - dodał.

Zdaniem Tomasza Wołka, działalność o. Rydzyka "obarcza niewybaczalnym grzechem część polskiego Episkopatu za to, że dopuszczono do rozrośnięcia się tego straszliwego nowotworu na ciele polskiego Kościoła". Publicysta stwierdził, że znając retorykę o. Tadeusza Rydzyka jest skłonny wierzyć w prawdziwość opublikowanych taśm. Według Wołka, dramatyczna stawka tego zdarzenia polega na wyborze, którego musi dokonać PiS - czy bronić honoru prezydenta, czy walczyć o elektorat - 150 tys. ludzi na błoniach częstochowskich, które przybyły z pielgrzymką Radia Maryja.

Tomasz Terlikowski z "Rzeczpospolitej" stwierdził, że sama treść nie była dla niego zaskoczeniem. - Zaskoczył mnie natomiast fakt, że o. Rydzyk przyznaje się do swoich poglądów publicznie. To brak rozsądku - mówić takie rzeczy grupie 40-50-osobowej i wierzyć, że to nie wycieknie - skomentował Terlikowski. Według niego, "instynkt o. Rydzyka najwyraźniej zawiódł". Zdaniem publicysty, pewną nadzieję na ukaranie o. Rydzyka daje fakt, że jego przełożeni - zakon redemptorystów - powołali specjalną komisję.

Terlikowski: Nie jestem zaskoczony treścią nagrań
Terlikowski: Nie jestem zaskoczony treścią nagrańTVN24

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości