Polska

Skowroński wyleciał z Trójki

Polska

Aktualizacja:
Fotorzepa/Rafał GuzSkowroński stracił stanowisko

Zmiana władzy w radiowej Trójce: fotel dyrektora programowego stracił Krzysztof Skowroński, a jego miejsce zajęła Magda "pani Magdo, pani pierwszej to powiem" Jethon. Zarząd podjął taką decyzję mimo, że Trójka ma najlepsze wyniki słuchalności.

Każdy prezes ma prawo dobierać sobie współpracowników, ale Trójka odniosła ogromny sukces, stworzyliśmy z jej zespołem coś niepowtarzalnego - przełamaliśmy tę niemoc mediów publicznych, pokazaliśmy, że można robić misję, która jest jednocześnie ciekawa. Rosła słuchalność i przerywanie tego jest grzechem ks

Zapowiedział też, że część rady nadzorczej na pewno będzie się domagała wyjaśnień w tej sprawie. Jak dodał, nie wie, czy decyzję podjął sam Wijas, czy cały zarząd. Według Kiernickiego to istotne, bo zdaniem części rady powołanie p.o. prezesa odbyło się zbyt małą liczbą głosów, a co za tym idzie niezgodnie z prawem.

Skowroński: pokazaliśmy, że można robić misję

Uznaliśmy, że Magda Jethon będzie lepszym dyrektorem na te trudne czasy prezes radia

Audyt i obrona dziennikarzy

Za Skowrońskiego "Trójka" miała najlepsze wyniki w historii. W styczniu miała 6,9 proc. udziału w słuchalności. Gdy Skrowroński zostawał w 2006 roku szefem, radio miało 6,3 proc.

Kilka tygodni temu ”Gazety Wyborczej” napisała o audycie w spółce, który miał wykazać ”nieprawidłowości przy wypłacie honorariów dziennikarskich dla Skowrońskiego”. Według gazety dziennikarz miał sam sobie zatwierdzać wypłatę honorariów, choć powinien to robić prezes rozgłośni. ”GW” podała, że audytorzy zakwestionowali wypłaty na kwotę 120 tys. zł. Skowroński powiedział gazecie, że zarzuty są nieprawdziwe.

Wtedy pojawiły się głosy o odwołaniu szefa Trójki. Przeciwko temu wystąpiło ponad 70 dziennikarzy m.in. dziennikarze TVN-u, TVN24, ”Dziennika”, ”Rzeczpospolitej”, ”Faktu”, ”Polski”, ”Wprost”, ”Polityki”, ”Newsweek Polska” oraz osoby związane z Trójką.

Skowroński: od Zetki do Trójki

Krzysztof Skowroński (ur. 1965) zaczynał w Radiu ZET, gdzie prowadził kilka programów publicystycznych, m.in. Śniadanie z Radiem ZET. Odszedł wraz z grupą dziennikarzy w 2000 roku. W latach 2001-02 pracował w mediach publicznych. W Polskim Radiu prowadził "Salon polityczny Trójki", a w TVP "Gościa Jedynki". Potem przeszedł do Polsatu, pisywał też felietony do "Rzeczpospolitej".

W lipcu 2006 został dyrektorem programowym Programu III Polskiego Radia, jednocześnie prowadząc ponownie Salon polityczny.

Nowa pani dyrektor

Magda Jethon z Trójką jest związana od lat 70-tych. Najbardziej znana jest z cyklu radiowego "Pani Magdo, pani pierwszej to powiem". Odeszła z Trójki w 2006 roku, ale niedaleko, bo do programu Pierwszego. Od czerwca 2007 do stycznia 2009 była szefową Redakcji Kulturalno-Naukowej w Programie I PR.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fotorzepa/Rafał Guz