- Obecna ustawa nie zawsze jest wykonywana, ale powinno się dbać o to, co udało się wiele lat temu wypracować - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. W czwartek wieczorem Sejm zajmie się projektem ustawy zakładającej bezwzględny zakaz przerywania ciąży.
Będzie to już piąta w tej kadencji próba zmiany przepisów regulujących dopuszczalność aborcji, w tym trzecia próba zaostrzenia przepisów.
Projekt, którym zajmie się Sejm, został przygotowany przez Fundację Pro - prawo do życia. Z inicjatywy tej organizacji podejmowanych było kilka poprzednich prób zaostrzenia obowiązujących przepisów dotyczących aborcji. Fundacja konsekwentnie zabiega o zaostrzenie ustawy i co kilka lat wnosi do Sejmu obywatelskie projekty.
"Należy dbać o to, co udało się wiele lat temu wypracować"
- To jest siła, ale też i słabość kompromisów: z jednej strony dają pewną podstawę do dalszego funkcjonowania i ważą różne przeciwstawne interesy, ale z drugiej strony są niezadowalające i każda ze stron usiłuje je podważyć. Uważam, że należy dbać o to, co udało się wiele lat temu wypracować. Jeśli rozpoczniemy debatę - czy w jedną, czy w drugą stronę - to i tak nie spowodujemy rozwiązania problemu - stwierdził RPO Adam Bodnar.
- Jednocześnie należy dbać o to, aby istniała faktyczna dostępność tzw. legalnej aborcji, gdy spełnione są jej kryteria ustawowe - podkreślił też nowy Rzecznik Praw Obywatelskich.
Rolą rzecznika jest pilnowanie poprawnego wykonywania ustawy aborcyjnej
- Obecna ustawa nie zawsze jest wykonywana. Jest to też problem społeczny, różnicujący Polskę na Polskę biednych i bogatych. Znajdujące się w takiej sytuacji kobiety w dobrej sytuacji materialnej, czy z większych miast, nie oglądają się na państwo; one mają inne możliwości w kontekście "turystyki aborcyjnej". Natomiast kobiety z małych miejscowości, szczególnie gdy nie mają zasobów finansowych, nie mają tej możliwości. Uważam, że nad poprawnym wykonywaniem tej ustawy należy się zastanawiać i to jest także rola rzecznika - mówił o swoich zadaniach związanych z problemem aborcji Adam Bodnar.
W Polsce, w myśl ustawy o planowaniu rodziny ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży z 1993 r., aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu.
Autor: PM/ja / Źródło: PAP