Polska

Rząd zaplanował już sobie drugą kadencję

Polska

Nowak: rząd ma plan
TVN24Nowak: rząd ma plan

Po stu dniach rządów koalicji PO-PSL, na konferencji premiera Donalda Tuska, szef jego kancelarii Sławomir Nowak ujawnił plany na kolejne 300, 1500 i nawet 3000 dni. - Strategiczny Plan Rządzenia opiera się na czterech filarach. Tak jak dom - musi mieć solidne fundamenty - tłumaczył Nowak.

Strategiczny Plan Rządzenia stworzyli ministrowie praz przedstawiciele urzędów centralnych. Ma formę segregatora. Szef kancelarii premiera tłumaczył, że to nie przypadek. - Chodzi o to, by móc dopinać tam kolejne zadania do wykonania, które staną przed nami podczas kadencji - wyjaśnił Nowak. Na wykonanie poszczególnych zadań rząd dał sobie odpowiednio 300, 1500 i 3000 dni. Nowak zaznaczył, że plan opiera się na czterech filarach. - Polski sukces gospodarczy musi mieć solidne fundamenty, tak jak dom - dodał minister. Co to za filary?

Po pierwsze "Budowa dobrobytu" - Rząd PO - PSL obniży deficyt budżetowy z 2,5 proc. w 2007 do 1 proc. pod koniec kadencji - zapowiedział Sławomir Nowak. Do końca kadencji rząd chce wprowadzić prorodzinny podatek liniowy z kwotą wolną od podatku i ulgą na dzieci. Podkreślił, że rząd będzie starał się uzdrowić finanse publiczne, tak aby bezpiecznie wdrożyć euro. - W 2008 roku obniżono deficyt o 1,5 miliarda złotych, ministerstwo finansów nie zejdzie z tej ambitnej ścieżki - zadeklarował Nowak. Zapowiedział, że od 1 stycznia 2009 podatek dochodowy będzie miał dwie stawki: 18 i 32 proc. Wpływy z prywatyzacji do końca kadencji mają sięgnąć 27 miliardów złotych.

W ciągu najbliższych 300 dni rząd ma wdrożyć program zrównoważenia finansów publicznych, powołać komisję stabilności finansowej i wprowadzić kalendarz prac nad budżetem zadaniowym. - W perspektywie 3000 dni - powiedział Nowak - rząd będzie wprowadzał euro i obniży dług publiczny do 35 proc. PKB.

"Solidarność pokoleniowa 50+" W ramach tego filaru szef kancelarii premiera zapowiedział realizację projektu "Solidarność pokoleniowa 50+", ustawy o promocji zatrudnienia i rynku pracy oraz przygotowanie i wdrożenie programu "Powrót do domu" - "poprzez zachęty fiskalne i wsparcie na początku własnej działalności gospodarczej". - Zapowiadamy, że do końca kadencji wskaźnik zatrudnienia przekroczy 60 proc., a bezrobocie spadnie poniżej 10 proc. - wyliczał Nowak.

Ministerstwo edukacji narodowej do końca roku ma przygotować: strategię rozwoju edukacji na lata 2008-2015, nowe zasady wynagradzania nauczycieli i ustawę o systemie oświaty. Do końca kadencji PO chce z kolei, aby 5-latki objęte zostały edukacją przedszkolną a 6-latki rozpoczęły edukację w szkole. Do 2015 roku Platforma chciałaby, aby dwa razy więcej dzieci uczęszczało do przedszkoli oraz wprowadzić doradztwo zawodowe od drugiej klasy gimnazjum.

"Bogate społeczeństwo to społeczeństwo dobrze wykształcone" W zakresie nauki i szkolnictwa wyższego do końca roku rząd chce wprowadzić przepisy umożliwiające podniesienie jakości badań naukowych i zajęć dydaktycznych oraz strategię rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego do 2015 roku. Do końca kadencji chce podnieść wskaźniki tak, aby ponad połowa uczniów liceów została studentami. Do 2015 roku PO zapowiada zainwestowanie 8 mld euro w naukę i zwiększenie wkładu biznesu w naukę. - Bogate społeczeństwo to społeczeństwo dobrze wykształcone - mówił Nowak. - Edukacja i nauka to nasze priorytety, bo to oznacza budowę kapitału intelektualnego Polski - dodał.

Po drugie "Dynamiczny rozwój" Nowak zapowiedział też pakiet ustaw gwarantujący ułatwienia w prowadzeniu firm. - Wprowadzimy ułatwienia w systemie podatkowym, ograniczymy uciążliwe kontrole, wprowadzimy zasadę jednego okienka, zmniejszymy obciążenia fiskalne, będzie trzy razy mniej procedur - mówił Nowak.

Po trzecie "Bezpieczeństwo - człowiek - rodzina - kraj"

Minister w kancelarii premiera zapowiedział również wzrost poczucia bezpieczeństwa polskiej rodziny. W ramach trzeciego filaru ma generalnie poprawić się sytuacja polskich rodzin. Nowak zadeklarował przyspieszenie tempa budowy nowych mieszkań.

Ponadto rząd ma znieść obowiązek meldunkowy i ulepszyć działanie urzędów. - Stworzymy elektroniczne państwo. Wiele spraw będzie można załatwić przez internet - mówił Nowak.

Dodał, że rząd chce w pełni uzawodowić armię

Po czwarte "Zaufanie i duma" - Wzrost zaufania społecznego wzrośnie z 10 do 20 proc. - zapowiedział Nowak. Dodał, że rządowi nie chodzi tylko o zaufanie obywateli do władz publicznych. urzędników czy polityków, ale także do obywateli między sobą. - Sąsiad musi ufać sąsiadowi - dodał.

Źródło: TVN24, Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości