We wtorek ruszyła dwudniowa międzynarodowa konferencja Warsaw Security Forum dotycząca obronności w centralnej oraz wschodniej Europie. - Powinniśmy skupić się na dwóch zagadnieniach: jak pomóc Ukrainie wygrać wojnę oraz jak wzmocnić nasze własne zdolności, aby móc zapewnić naszym państwom bezpieczeństwo i stabilny rozwój - podkreślił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu na WSF. W wydarzeniu uczestniczy także m.in. szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
W Warszawie rozpoczęła się we wtorek dwudniowa międzynarodowa konferencja Warsaw Security Forum dotycząca obronności w centralnej oraz wschodniej Europie.
Prezydent Andrzej Duda, występując we wtorek na konferencji, podkreślił, że należy skupić się na dwóch zagadnieniach. - Po pierwsze na tym, jak pomóc Ukrainie wygrać wojnę, a po drugie, jak wzmocnić nasze własne zdolności, aby móc zapewnić naszym państwom bezpieczeństwo i stabilny rozwój - zaznaczył Duda.
Jak mówił, "odnośnie tego pierwszego punktu, to z perspektywy Polski kluczowy jest dzisiaj dalszy przebieg wojny rosyjsko-ukraińskiej". - Na przestrzeni ostatnich 2,5 roku Ukrainie udało się najpierw zatrzymać putinowską inwazję, a w wielu miejscach nawet odepchnąć wroga, a następnie spowolnić postępy rosyjskich wojsk i sprawić, że każdy krok naprzód na froncie Rosja codziennie okupuje ogromnymi stratami - powiedział.
Według prezydenta, "na Ukrainie i w Rosji toczy się dziś wojna na wyczerpanie o skali niewidzianej od czasów wielkich konfliktów XX wieku, przede wszystkim II wojny światowej". - Ta wojna - wojna rozpoczęta przez Rosję atakiem na Ukrainę w XXI wieku - stawia zarówno przed Ukrainą, jak i przed wspierającą ją społecznością państw demokratycznych potężne wyzwania - podkreślił Duda.
Zaznaczył, że "Ukraina walczy o swoje życie w starciu z przeciwnikiem niewahającym się popełniać zbrodni wojennych". - Niezależnie od skali natężenia walk dalszy opór Ukrainy pozostaje bezalternatywny, gdyż wobec brutalności Rosjan, Ukraina i nasi sąsiedzi Ukraińcy po prostu nie mają wyboru - powiedział prezydent.
W swoim wystąpieniu Duda mówił o wyzwaniach, które stoją przed Sojuszem Północnoatlantyckim, ze szczególnym naciskiem na wojnę w Ukrainie i o potrzebie konsekwentnego wsparcia tego kraju w konflikcie z Rosją. Ponowił apel o przeznaczanie przez państwa NATO co najmniej 3 proc. PKB na obronność. - Tego wymaga od nas sytuacja - podkreślił Duda.
- Potrzebujemy większej obecności sił NATO na flance wschodniej, szczególnie systemów obrony powietrznej. Potrzebujemy dodatkowych sił wysokiej gotowości przyporządkowanych do sojuszniczych planów obronnych. Potrzebujemy rozbudowy na flance wschodniej infrastruktury wojskowej i paliwowej, zdolnej do zapewniania wsparcia logistycznego dla operacji obrony kolektywnej. Liczę, że sprawy te będą priorytetami dla obejmującego dziś swoją funkcje nowego sekretarza generalnego NATO pana Marka Rutte - powiedział prezydent.
Szef MON o wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem
Otwierając konferencję, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że Europa i świat zachodni mierzą się obecnie z szeregiem wyzwań dotyczących nie tylko rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ale także kryzysów w innych częściach świata, jak na przykład na Bliskim Wschodzie, gdzie właśnie rozpoczyna się izraelska operacja w Libanie.
Szef MON podkreślił, że niewyobrażalne skutki dla europejskiego bezpieczeństwa miałby upadek niepodległego państwa ukraińskiego. Wskazywał na konieczność udzielenia Ukrainie skutecznych gwarancji bezpieczeństwa, łącznie z docelowym zaproszeniem do NATO.
Kosiniak-Kamysz nawiązał też do polskiej polityki bezpieczeństwa i zagrożeń, z którymi Polska się mierzy. Podkreślił zaangażowanie polskiego wojska i służb w zabezpieczanie granicy z Białorusią - która, jak przypomniał, jest jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej i NATO. Podkreślił też zaangażowanie polskich sił zbrojnych w zwalczanie międzynarodowego terroryzmu. - Celem jest powstrzymywanie rozlania konfliktu na Bliskim Wschodzie - powiedział.
Szef MON mówił również o znaczeniu współpracy między NATO i Unią Europejską w kwestiach bezpieczeństwa i obronności, w tym zwiększenia aktywności Unii w tym obszarze.
Warsaw Security Forum
Konferencja Warsaw Security Forum organizowana jest co roku przez Fundację imienia Kazimierza Pułaskiego. Każdego roku w programie przewidziany jest szereg debat i paneli skupiających się na tematyce obronnościowej, ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo Europy centralnej oraz wschodniej.
W panelach dyskusyjnych podczas tegorocznej konferencji (1-2 października) udział wezmą politycy, wojskowi i eksperci z obszaru bezpieczeństwa z Polski, Europy czy USA. Oprócz prezydenta Dudy i wicepremiera Kosiniaka-Kamysza zaplanowana jest obecność m.in. marszałka Sejmu Szymona Hołowni, szefa BBN Jacka Siewiery, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesława Kukuły, Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Macieja Klisza, a także prezydenta Warszawy, wiceszefa PO Rafała Trzaskowskiego i polityków wszystkich opcji politycznych w polskim parlamencie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Albert Zawada/PAP