Rokita: odbierzmy wybory sędziom, PKW w ręce menedżera

Polska

Jan Rokita był gościem "Faktów po Faktach"tvn24
wideo 2/35

- Błędem było na początku lat 90. oddanie systemu wyborczego w ręce wymiaru sprawiedliwości - stwierdził w "Faktach po Faktach" Jan Rokita. Określił Państwową Komisję Wyborczą mianem "synekury dla emerytowanych, zasłużonych sędziów". Jednocześnie podkreślił, że "wyborów nie należy oddawać politykom". - Uważam, że systemem wyborczym powinien zarządzać jednoosobowo (…) krajowy komisarz - wyjaśnił.

Zdaniem Rokity zasiadający w PKW sędziowie nie potrafią nadzorować "potężnego i skomplikowanego" systemu wyborczego. - Powierzenie tym sędziom jeszcze odpowiedzialności za skomplikowane przetargi cyfryzacyjne to jest szaleństwo - zaznaczył.

Były poseł PO, komentator TVN24 Biznes i Świat ocenił, że system wyborczy wymaga gruntownej reformy, której pierwszym krokiem jest odebranie PKW wymiarowi sprawiedliwości. - Zostawienie tego przy wymiarze sprawiedliwości, który w Polsce jest niesprawny i anachroniczny, będzie powodowało, że ten system nigdy nie będzie dobrze działał - wskazał.

Jeden człowiek na czele PKW?

Rokita zaproponował, by do nadzoru systemu wyborczego powołać zupełnie nowy urząd.

- Uważam, że systemem wyborczym powinien zarządzać jednoosobowo, bo to nie powinna być odpowiedzialność rozmyta, krajowy komisarz - powiedział Rokita. Przypomniał, że funkcja komisarza funkcjonuje na szczeblu wojewódzkim i system ten na poziomie województwa "sprawdza się lepiej niż na poziomie krajowym".

Rokita uważa, że krajowy komisarz powinien być wybierany przez parlament bezwzględną większością głosów. - Dodatkowo konstytucja powinna nakładać bardzo wysokie standardy etyczne i profesjonalne - zaznaczył.

Wyjaśnił, że krajowym komisarzem powinien zostać wysokiej klasy menedżer, taki jak zarządza Narodowym Bankiem Polskim.

Problemy PKW

Od niedzieli, kiedy zakończyło się głosowanie w wyborach samorządowych, PKW boryka się z problemami z funkcjonowaniem systemu informatycznego. To powoduje opóźnienia w sumowaniu głosów i utrudnia ustalenie wyników wyborów.

Dodatkowo pojawiają się doniesienia o błędach, do jakich doszło przy liczeniu głosów. Niektórzy politycy żądają unieważnienia wyników głosowania i rozpisania kolejnych wyborów.

PKW zapowiedziała, że pełne oficjalne wyniki ogłosi prawdopodobnie w piątek.

Autor: pk/kwoj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: