Wybory samorządowe 2014

7 października 2014
Kto zwycięża w największych miastach?
Kto zwycięża w największych miastach?
tvn24
Wybory samorządowe odbyły się 16 listopadatvn24

Wybory samorządowe w skali kraju wygrało Prawo i Sprawiedliwość - zdobyło 26,85 proc. głosów. Zaraz za nim znalazła się PO (26,36 proc.), dalej PSL (23,68 proc.) i SLD (8,78 proc.). Pod względem liczby zdobytych mandatów PO wygrała w ośmiu województwach, PiS - w sześciu, a PSL - w dwóch. W niedzielę 30 listopada poznaliśmy też sondażowe wyniki II tury wyborów na prezydentów miast. W tych największych wygrywali faworyci - do dużej niespodzianki doszło tylko w Poznaniu, gdzie urzędującego od 16 lat na prezydenckim fotelu Ryszarda Grobelnego pokonał kandydat PO Jacek Jaśkowiak.

W tym roku druga tura odbyła się w 890 miejscach. Potrzebna była m.in. w 11 miastach: Warszawie, Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. W pierwszej turze prezydentów udało się wyłonić m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Rzeszowie i Toruniu.

Stolica dla Gronkiewicz-Waltz. Sensacja w Poznaniu

Zgodnie z wynikami sondażu IPSOS dla TVN24, przeprowadzonego w sześciu wybranych miastach, w Warszawie zwyciężyła Hanna Gronkiewicz-Waltz, która pokonała Jacka Sasina. W Gdańsku najwięcej głosów zdobył Paweł Adamowicz, wyprzedzając Andrzeja Jaworskiego.

Sądy uznały 60 protestów wyborczych. Z blisko 2 tys. złożonych

Ponad 60 z blisko 2 tys. protestów złożonych po ubiegłorocznych wyborach samorządowych okazało się jak dotąd zasadnych – wynika z informacji zebranych ze wszystkich sądów okręgowych w Polsce, do których trafiały protesty. Trwa rozpatrywanie ostatnich kilkudziesięciu.

Spór o wybory samorządowe. Kto tkwi w "odmętach szaleństwa"?

- Zafałszowanie wyników tych wyborów (samorządowych -red. ) jest oczywiste, zwłaszcza po dzisiejszej konferencji prezesa NIK - powiedział w "Faktach po Faktach" Jacek Sasin z PiS. - Raport NIK nie kwestionował wyniku wyborów, ale zarzucił KBW, że system do liczenia głosów się nie sprawdził - odpierał zarzuty Jacek Protasiewicz z PO.

130 tysięcy głosów "wyparowało"? Sąd oddalił protest wyborczy

Sąd Okręgowy w Katowicach oddalił protest wyborczy byłej członkini Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w sprawie 130 tys. głosów, które - jej zdaniem - „wyparowały” z protokołu głosowania w wyborach do śląskiego sejmiku. Odczytanie wyroku zagłuszył zebrany tłum skandujący „Na Białoruś, do Putina” i „hańba, dość bezprawia”.

Jest śledztwo ws. interwencji policji w siedzibie PKW

Prokuratura rejonowa prowadzi śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez policjantów w związku z listopadową interwencją w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej - poinformowała prokuratura. Zatrzymano wtedy 12 osób, w tym dziennikarzy.

System informatyczny Nabino bezużyteczny?

System informatyczny firmy Nabino nie nadaje się do obsługi wyborów - podało radio RMF FM, powołując się na wyniki audytu zleconego przez Krajowe Biuro Wyborcze po ostatnich wyborach samorządowych. Prace nad nowym system już trwają. Stworzy go zespół informatyków w ramach KBW, bez potrzeby korzystania z usług firm zewnętrznych.

Sąd uznał pierwszy protest wyborczy w Zachodniopomorskiem

Sąd Okręgowy w Szczecinie zadecydował o ponownym przeprowadzaniu wyborów w gminie Świerzno. Dwóch kandydatów otrzymało tyle samo głosów, zwycięzca został ostatecznie wyłoniony w losowaniu. Tymczasem okazało się, że w czasie wyborów wydano siedem błędnych kart.

Sędziowie oburzeni słowami Kaczyńskiego z 13 grudnia. "Pełen pogardy atak"

"Głębokie oburzenie" słowami o sędziach wypowiedzianymi przez Jarosława Kaczyńskiego 13 grudnia wyrazili w poniedziałek prezesi Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. "Takie znieważające, wiecowe zdanie nawiązuje do najgorszych zwyczajów walki politycznej sprzed 1989 r." - napisali.