Przeprowadzono ewakuację części pacjentów ze szpitala w Radomiu, po tym, jak zamknięto oddziały chirurgii i onkologii. Czwórka pacjentów została przewieziona do innych szpitali. W piątek dyrekcja przeprowadzi kolejne negocjacje z lekarzami z neurochirurgii i ginekologii.
Mimo wcześniejszych zapowiedzi, pacjenci z chirurgii nie trafili na inny oddział tego samego szpitala, tylko zostali przewiezieni do innych placówek. Chorzy z drugiego likwidowanego oddziału - onkologii - trafili na inne oddziały.
Decyzję wojewody o wyrejestrowaniu z ZOZu dwóch oddziałów akceptuje dyrektor radomskiego szpitala. - Twarde prawo, ale prawo. To nie straszak na lekarzy, to egzekwowanie litery prawa - argumentuje. Jak dodaje, ewakuację pacjentów odbiera jako "osobistą klęskę" - Nie udało mi się dogadałać z lekarzami, a oni nie dotrzymywali porozumienia. Ale oczywiście będę jeszcze rozmawiać - zapewnia Staszewska.
Wojewoda zamyka dwa oddziały
- Zdecydowałem o wyrejestrowaniu z ZOZu dwóch oddziałów: onkologii i chirurgii. Ta decyzja była absolutnie konieczna. Stwarza szpitalowi możliwość ponownej negocjacji kontraktu i lepszego wykorzystania środków finansowych i tych pracowników, którzy chcą pracować. I to jest absolutny priorytet - tak wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski uzasadniał decyzję o zamknięciu dwóch oddziałów radomskiego szpitala.
Jak podkreślił, to skutek rozmów z lekarzami i dyrekcją szpitala, którzy - według niego - nie mogli zagwarantować, że zapewnią opiekę pacjentom. - Życie i zdrowie ludzi jest ważniejsze niż pracownicze interesy - dodał. Jak wyjaśnił, umożliwi to przejęcie pacjentów przez inne oddziały w tym samym szpitalu oraz pozwala na wykorzystanie łóżek, sal i sprzętu.
Według urzędnika oba oddziały w ostatnim czasie zaprzestały działalności, bez jego zgody, i nie przyjmowały nowych chorych.
Lekarze: możemy pracować za darmo
W czwartek w południe lekarze zadeklarowali, że będą pracować za darmo przez najbliższą dobę, co dałoby czas na negocjacje. Jednak wojewoda mazowiecki wybrał kreślenie oddziałów z listy ZOZ-ów, co skutkuje zerwaniem kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dla szpitala oznacza to formalne zamknięcie oddziałów chirurgii i onkologii, a personel prawdopodobnie zostanie zatrudniony na innych oddziałach. Dyrekcja szpitala ma 14 dni na odwołanie się od decyzji wojewody do ministra zdrowia.
Zastępca dyrektora ds. lecznictwa Lucyna Wiśniewska powiedziała, że być może z tego prawa skorzysta, ale pod warunkiem, że "będzie mieć zapewnioną ze strony lekarzy ciągłość opieki nad pacjentami". - Formy zatrudnienia lekarzy mogą być różne - dodała.
Według niej - nawet jeśli minister zdrowia uchyli decyzję wojewody - procedura ponownego wpisu do rejestru ZOZ-ów może potrwać co najmniej około miesiąca. Do tego czasu w WSS nie będzie oddziału chirurgicznego oraz onkologicznego, który jest jedynym takim oddziałem w Radomiu.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24