Nauczyciel z Sopotu z szansą na milion dolarów i "szkolnego Nobla"

TVN24 | Polska

Autor:
Justyna Suchecka//bb
Źródło:
tvn24.pl
Nauczyciel Roku wybrany. Uczy filozofii w liceum w SopocieFakty TVN
wideo 2/5
Fakty TVNNauczyciel Roku wybrany. Uczy filozofii w liceum w Sopocie

Przemysław Staroń, psycholog, nauczyciel etyki i filozofii w II Liceum Ogólnokształcącym w Sopocie znalazł się wśród 50 najlepszych nauczycieli świata i powalczy o Światową Nagrodę Nauczycielską, czyli tzw. szkolnego Nobla.

Światowa Nagroda Nauczycielska (Global Teacher Prize) to jedna z najbardziej prestiżowych nagród w nauczycielskim świecie. Przyznawana jest od sześciu lat, a jej zwycięzca otrzymuje milion dolarów. Konkurs organizuje amerykańska Varkey Foundation we współpracy z UNESCO. 

W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 12 tys. kandydatur ze 140 państw. Jury wybrało finałową pięćdziesiątkę, w której znalazł się jeden nauczyciel z Polski – Przemysław Staroń, nauczyciel z II LO w Sopocie.

Założyciel Zakonu Feniksa doceniony

"Jego przedmioty i metody nauczania okazały się niezwykle pomocne w pokonywaniu wyzwań życia codziennego w Polsce. Na przykład, opieka psychologiczna w szkołach jest często niewystarczająca, a samobójstwa nieletnich stanowią w tym kraju poważny problem. Mowa nienawiści również stała się bardziej powszechna. Kluczową innowacją Przemysława Staronia było założenie międzypokoleniowego stowarzyszenia filozoficznego o nazwie Zakon Feniksa, które skupia uczniów młodszych i starszych, aby uczyć filozofii, dyskutować o sprawach życiowych i pomagać sobie nawzajem" – chwalą Staronia organizatorzy konkursu.

Nauczyciel dzięki swoim metodom dydaktycznym, narzędziom filozoficznym, technikom kreatywnym i mediom społecznościowym, wypracował oryginalne podejście do nauczania i uczenia się. Wykorzystuje przy tym różnorodne rozwiązania - od gier planszowych po klocki Lego. 

- Gratuluję Przemysławowi Staroniowi miejsca w finałowej pięćdziesiątce. Mam nadzieję, że jego historia zainspiruje tych, którzy chcą rozpocząć pracę w zawodzie nauczyciela, a także podkreśli niesamowitą pracę, jaką każdego dnia na całym świecie wykonują nauczyciele – mówi Sunny Varkey, założyciel fundacji Varkey Foundation i fundator Światowej Nagrody Nauczycielskiej.

Przyszedł do nas z Hogwartu

W Polsca Staroń jest bardzo popularny również poza Sopotem, w którym pracuje. Jest nauczycielską gwiazdą mediów społecznościowych i często szkoli młodzież oraz innych nauczycieli. W 2018 roku otrzymał tytuł Nauczyciela Roku.

"Powiedzieć o Przemku, że jest fantastycznym nauczycielem i wyjątkowym człowiekiem, to nic nie powiedzieć. Przemek Staroń to postać prawdziwie renesansowa o niepoliczalnej liczbie talentów i aktywności" - tak opisali go uczniowie i przyjaciele, którzy zgłosili Staronia do konkursu organizowanego przez "Głos Nauczycielski".

Jest znanym miłośnikiem serii o Harrym Potterze, a uczniowie często mówią o nim profesor Snap – od Snapchata, z którego chętnie korzysta (choć budzi więcej ciepłych emocji niż książkowy profesor Snape z Harry'ego Pottera). Po pierwszym roku pracy zaaranżował w szkolnej piwnicy specjalną pracownię - salę U3, która przypomina Hogwart. Ponieważ wiedział, że szkoła nie jest w stanie sfinansować realizacji wszystkich jego pomysłów dydaktycznych, założył firmę i zaczął organizować komercyjne szkolenia i warsztaty psychologiczne. Z zarobionych pieniędzy wyposażył salę w piwnicy, kupił też materiały potrzebne do przygotowania młodzieży do olimpiad czy matury.

Kto był przed nim?

Staroń to piąty nauczyciel z Polski, który ma szansę na nauczycielskiego Nobla. W 2016 r. – jako pierwsza - o nagrodę walczyła Jolanta Okuniewska, nauczycielka wczesnoszkolna z Olsztyna, a w 2017 r. – Mariusz Zyngier, nauczyciel przedmiotów zawodowych z Połańca. W 2018 r. wśród finalistów była Barbara Zielonka, Polka, która na co dzień uczy języka angielskiego w Norwegii, a w 2019 r. Magdalena Dygała, anglistka z Radomia.

Do tej pory nagroda wręczana była na Global Education and Skills Forum w Dubaju. Przed rokiem otrzymał ją franciszkanin Peter Tabichi, który uczy matematyki i fizyki w Nakuru w prowincji Naburu w Kenii. Jest pierwszym mężczyzną, który wygrał ten konkurs. - Jestem bardzo dumny z tego, że jestem nauczycielem. Osiem osób w mojej najbliższej rodzinie jest nauczycielami, wśród nich mój ojciec. To wielka praca i zobowiązanie – mówił.

Świat potrzebuje nauczycieli

W tym roku zwycięzca zostanie ogłoszony podczas uroczystej ceremonii, która odbędzie się w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, 12 października 2020 roku.

Światowa Nagroda Nauczycielska powstała w celu wyróżnienia jednego wyjątkowego nauczyciela wnoszącego wybitny wkład w ten zawód, a także zwrócenia uwagi na ważną rolę odgrywaną w społeczeństwie przez nauczycieli. Poprzez odkrywanie historii bohaterów, którzy zmienili życie młodych ludzi, nagroda ma podkreślić znaczenie wyjątkowej pracy milionów nauczycieli na całym świecie.

- Każde dziecko na świecie zasługuje na inspirującego nauczyciela – a inspirujący nauczyciele zasługują na szerokie uznanie społeczne - mówi Stefania Giannini, zastępca dyrektora generalnego ds. edukacji w UNESCO. - Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, w świecie konkurujących ze sobą priorytetów, rządy wszystkich krajów muszą inwestować w nauczycieli, aby wypełnić swoje zobowiązania dotyczące zapewnienia powszechnej edukacji o wysokiej jakości do roku 2030 – dodaje.

Autor:Justyna Suchecka//bb

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24