Prymas o słowach arcybiskupa Jędraszewskiego: nie pokusiłbym się o tak radykalne opinie

TVN24

Prymas skomentował słowa arcybiskupa JędraszewskiegoTVN 24
wideo 2/33

Chciałbym publicznie przeprosić wszystkie osoby wykorzystane seksualnie przez księży naszej archidiecezji - powiedział we wtorek prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Zaprezentował w Gnieźnie wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji gnieźnieńskiej. Skomentował także słowa arcybiskupa Marka Jędraszewskiego o kardynale George'u Pellu.

Zaprezentowany we wtorek w Gnieźnie (województwo wielkopolskie) dokument będzie od lipca obowiązywał wszystkie osoby duchowne i świeckie we wszystkich jednostkach kościelnych mających do czynienia z dziećmi w archidiecezji gnieźnieńskiej.

"W tej sprawie trzeba być ostrożnym"

Podczas konferencji prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak został zapytany przez Łukasza Wójcika z TVN24 o słowa arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie mówił między innymi o "łamaniu podstawowych praw człowieka" w kontekście skazania australijskiego kardynała za pedofilię.

- Spójrzmy na to, co wiemy o sytuacji kardynała George'a Pella z Australii - mówił arcybiskup Jędraszewski. - Straszne rzeczy, które mają tam miejsce. W imię pewnych reguł prawnych łamie się podstawowe prawa człowieka - komentował hierarcha.

Kardynał George Pell został skazany w połowie marca przez sąd w Melbourne na 6 lat więzienia za czyny pedofilii wobec dwóch 13-letnich chłopców.

Abp Jędraszewski o kardynale Pellu: w imię pewnych reguł prawnych łamie się podstawowe prawa człowieka
tvn24

Prymas Polski odnosząc się do tej wypowiedzi, stwierdził, że na podstawie doniesień medialnych nie pokusiłby się o tak radykalne opinie, jakie wygłosił arcybiskup Jędraszewski.

Dodał również, że w tej sprawie trzeba być ostrożnym.

Publiczne przeprosiny

Na konferencji prymas Wojciech Polak skupił się przede wszystkim na przeprosinach.

- Korzystając z okazji publikacji wytycznych (...), chciałbym najpierw publicznie przeprosić wszystkie osoby wykorzystane seksualnie przez księży naszej archidiecezji. Archidiecezja gnieźnieńska nie jest od tych przestępstw i grzechów wolna - powiedział.

Dodał, że obecnie dysponuje wiedzą o pięciu osobach poszkodowanych. Zastrzegł jednocześnie, że nie można wykluczyć dalszych zgłoszeń. - Każdą z tych osób, niezależnie od tego, czy doświadczyła takiego przestępstwa dawno temu, czy w nieodległej przeszłości, jeszcze raz serdecznie przepraszam. Nie dość mówienia o ich krzywdzie, o krzywdzie wyrządzonej im samym, ich rodzinom, a także wspólnocie Kościoła - powiedział.

Zapewnił, że ofiary wykorzystania seksualnego "zostały przyjęte i wysłuchane, a tym, którzy tego potrzebowali, udzielona została też pomoc materialna". - Te straszne krzywdy wyrządzone im przez naszych księży, rodząc w nas wszystkich - we mnie jako pierwszym - ból i wstyd, jednocześnie mobilizują, aby jeszcze raz powtórzyć, że każdy sygnał i każde ujawnienie przyjmujemy i nadal przyjmować będziemy z największą starannością, pamiętając, że nie jest łatwo przełamać lęk i wstyd - mówił prymas.

"Musimy pracować nad zmianą naszej mentalności"

Pytany o to, co jest najistotniejszą przeszkodą w rozwiązaniu problemu pedofilii w Kościele, arcybiskup Polak powiedział, że "rzeczą, nad którą musimy pracować, jest zmiana naszej mentalności".

- To jest nasze nawrócenie serca, dostrzeżenie potwornych cierpień, traumy, problemów, które wiążą się z osobami, które doświadczyły wykorzystania. Przeszkodą może być to, że nie wczuwamy się do końca w tę sytuację, nie jesteśmy świadomi, nie mamy wiedzy na ten temat. Te wytyczne, które opracowaliśmy, mają charakter także budzenia sumień - podkreślił prymas Polski.

Pytany o to, czy wezwanie o zmianę mentalności dotyczy wiernych, duchownych czy hierarchów, odpowiedział: - Nas wszystkich.

- Papież Franciszek w swojej najnowszej adhortacji "Christus vivit" mówił młodym ludziom, żeby, gdy widzą, że gaśnie powołanie kapłana, że zaczyna zachowywać się w dziwny sposób, są jakieś sytuacje nie do przyjęcia, potrafili mu dopomóc - także poprzez jasne działanie. To jeden z przykładów, że wszyscy jesteśmy za to odpowiedzialni - podkreślił arcybiskup Polak.

382 zgłoszone przypadki

W marcu zaprezentowano dane o zgłoszeniach przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych, które Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski otrzymał od diecezji i zakonów. Z opracowania wynika, że od 1 stycznia 1990 roku do 30 czerwca 2018 roku zgłoszono 382 przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. 198 dotyczyło osób poniżej 15 lat.

Prymas przypomniał, że cztery z tych przypadków dotyczą duchownych archidiecezji gnieźnieńskiej. Zapewnił, że "wszystkie one zostały zgłoszone do Kongregacji Nauki Wiary i miały swój finał przed organami państwa". Zaapelował też o zgłaszanie się tych osób, które dotąd nie ujawniły, że zostały wykorzystane seksualnie przez księży.

Autor: mart//now / Źródło: TVN24, PAP