Polska

Zmiany w ordynacji samorządowej możliwe "na przełomie jesieni i zimy"

Polska

PiS zapowiada "gruntowne" zmiany w ordynacji wyborczej
tvn24PiS zapowiada "gruntowne" zmiany w ordynacji wyborczej (wideo z 4.10.2017)

Sądzę, że zmiana ordynacji samorządowej nastąpi na przełomie jesieni i zimy 2017 r. - powiedział w piątek wiceprezes Polski Razem Adam Bielan. Dodał, że część zmian proponowanych przez PiS nie jest nowa, była przestawiana już w poprzedniej kadencji Sejmu.

Bielan został spytany w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, czy podczas środowego spotkania parlamentarzystów Polski Razem z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim rozmawiano o zmianie ordynacji wyborczej.

Najpierw sądy, potem ordynacja

- Rozmawialiśmy o rozmaitych wariantach zmiany tej ordynacji (...) Przedstawiliśmy nasze uwagi, ale sądzę, że zmiana ordynacji samorządowej, to jest pewnie przełom jesieni i zimy. Najpierw musimy zakończyć sprawę związaną z reformą wymiaru sprawiedliwości - odpowiedział Bielan. Podkreślił, że zmiany proponowane przez PiS nie są nowe. - Nie jesteśmy żadnymi z nich zaskoczeni - powiedział. Dodał, że część z nich, to zmiany proponowane przez PiS jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu, które miałyby - według niego - "zwiększyć przejrzystość procesu wyborczego oraz zaufanie obywateli do przebiegu procesu liczenia głosów i samych wyborów". W tym kontekście wymienił wprowadzenie "dwóch komisji, kamerek internetowych oraz innego sposobu liczenia głosów".

Polska Razem zgadza się z większością postulatów PiS

- Są też kwestie dotyczące ewentualnej zmiany okręgów wyborczych i odejścia od jednomandatowych okręgów (takie okręgi są w wyborach do rad gmin, z wyjątkiem miast na prawach powiatu) - dodał Bielan. Zastrzegł jednocześnie, że w tej sprawie żadne decyzje jeszcze nie zapadły i wymaga ona przedyskutowania

Bielan zadeklarował, że Polska Razem zgadza się z większością postulatów PiS-u w tej sprawie. Kolejne wybory samorządowe odbędą się jesienią 2018 r.

Autor: MKK/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości