Rząd PiS

  9 listopada 2015

  Tymczasowe zwolnienie ze składek ZUS, świadczenia dla osób zatrudnionych na umowy cywilno-prawne, uelastycznienie czasu pracy czy ułatwienia dla branży turystycznej. To tylko niektóre z rozwiązań przygotowanych przez rząd, mających przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii koronawirusa.

  Rząd już we wtorek może przyjąć pakiet antykryzysowy, a jeszcze w tym tygodniu pakiet może wejść w życie - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - "Tarcza antykryzysowa" da nie tylko nadzieję, da realne instrumenty finansowe, budżetowe, inwestycyjne, gwarancyjne, kapitałowe, które pozwolą lepiej przejść przez ten bardzo trudny okres - podkreślił.

  Magdalena Rzeczkowska zastąpi od wtorku Piotra Walczaka na stanowisku szefa Krajowej Administracji Skarbowej - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów.

  Chcemy podnosić konkurencyjność naszych przedsiębiorców, wynagrodzenia pracowników, chcemy, żeby Polska stawała się coraz lepszym miejscem do życia - mówił premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Polska na kolejną dekadę to Polska ambitna. W kancelarii premiera w sobotę podsumowano 100 dni rządu.

  Program termomodernizacji budynków zostanie rozszerzony o budownictwo z wielkiej płyty - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu rządu. Jak dodał, znajdą się również środki z budżetu na ocieplanie budynków z wielkiej płyty.

  Jesteśmy za tym, żeby zmieniać polski sektor energetyczny, ograniczać emisję, ale dalsze negocjacje muszą trwać i czekamy na jasne warunki - powiedział w programie "Tak jest" w TVN24 rzecznik rządu Piotr Mueller. Jak zapewnił, "środki na transformację energetyczną będą dostępne dla Polski".

  Cztery miliony kopciuchów mają zniknąć z polskich domów do końca 2029 roku. Zakłada to rządowy program Czyste Powietrze. By jednak tak się stało, potrzebne są zmiany, o co apelują eksperci. To wyzwanie, z którym zmierzy się szef nowego Ministerstwa Klimatu, Michał Kurtyka. - Bardzo bym chciał, żeby ten program był uproszczony - mówi. Materiał z programu "Czarno na Białym" w TVN24.

  To już ostatnie tygodnie z ustawą zamrażającą ceny prądu. Nadal nie wiadomo jednak, co dalej. Rząd ma coraz mniej czasu na rozwiązanie tej kwestii. W poniedziałek głos w tej sprawie zabrała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która wskazała, że jeżeli w przyszłym roku będzie podwyżka cen energii elektrycznej, to nie będzie ona drastyczna.

  Pracujemy nad projektem nowego budżetu na 2020 rok, uwzględniającego zmiany, które nastąpiły w ostatnich dniach - powiedział we wtorek wiceminister finansów Tomasz Robaczyński. Wskazał na wycofanie z Sejmu projektu, który miał znieść limit 30-krotności dotyczący składek na ubezpieczenia społeczne.