Polska

Prezydent złożył życzenia żołnierzom

Polska

Aktualizacja:
TVN24Prezydent Lech Kaczyński składa życzenia żołnierzom

Pasterkę w Katedrze Polowej w Warszawie poprzedził w nocy z poniedziałku na wtorek telemost z żołnierzami z polskich kontyngentów wojskowych. Nawiązano połączenia z Afganistanem, Syrią, Libanem, Bośnią i Hercegowiną, Kosowem, Macedonią oraz Irakiem.

Życzenia składał żołnierzom Zwierzchnik Sił Zbrojnych prezydent Lech Kaczyński. - Wesołych, tak jak jest to możliwe, świąt, szczęśliwego Nowego Roku, jak najwięcej powodzenia dla Was wszystkich, (...) przede wszystkim szczęśliwego zakończenia misji - powiedział prezydent.

Wcześniej, w krótkiej rozmowie z dziennikarzami, prezydent podkreślał znaczenie służby polskich żołnierzy poza granicami kraju. Jak ocenił, to co robią jest szczególnie istotne nie tylko dla społeczności międzynarodowej, NATO i Unii Europejskiej, ale także bardzo cenne dla samej Polski.

- Przyszedłem, przyjmując zaproszenie księdza biskupa z wielką satysfakcją, mimo że pora jest raczej rodzinna, bo tysiące polskich żołnierzy bierze udział w misjach, które są bardzo istotne z punktu widzenia walki z groźnymi na świecie zjawiskami i niezwykle istotne z punktu widzenia interesów naszego kraju - wskazał prezydent.

- Dzisiaj tzw. siła ekspedycyjna kraju, w sposób istotny, choć oczywiście nie wyłącznie, określa jego polityczne znaczenie - ocenił Lech Kaczyński. Jak dodał, uwzględniając potencjał Polski, siła ekspedycyjna naszego kraju jest "dość znaczna".

Lech Kaczyński o misjach polskich żołnierzy poza granicami krajuTVN24

- Zdaję sobie sprawę z tego, że misje polskich żołnierzy za granicą nigdy nie będą szczególnie popularne. Tego nie ma się co spodziewać. Społeczeństwo polskie jest społeczeństwem europejskim, a społeczeństwa europejskie lubią pokój. Nie ma się czemu zresztą - po doświadczeniach Europy ostatnich pokoleń - dziwić - ocenił zwierzchnik sił zbrojnych.

Życzenia żołnierzom pełniącym służbę poza granicami kraju składał także biskup polowy Tadeusz Płoski, a dowódcy i księża kapelani z misji przekazali życzenia zgromadzonym w katedrze.

Wśród zgromadzonych w kościele byli m.in. szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Franciszek Gągor i były minister obrony Aleksander Szczygło.

Poza granicami kraju służy obecnie ok. 3,5 tys. polskich żołnierzy.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24