- Pamięć o Powstaniu Warszawskim trzeba przywrócić historii Europy - powiedział prezydent Lech Kaczynski podczas uroczystości w przeddzień 63 rocznicy Powstania Warszawskiego.
Przemawiając przed pomnikiem upamiętniającym ten zryw bojowy na Placu Krasińskich w Warszawie, Lech Kaczyński zaznaczył, że Powstanie Warszawskie nadal jest na świecie mylone z wcześniejszym powstaniem w getcie warszawskim.
- O ile w Polsce o Powstaniu Warszawskim, tym bohaterskim wydarzeniu, pamiętamy odpowiednio, o tyle w świecie mamy do czynienia ze swoistą amnezją - dodał prezydent. Lech Kaczyński podkreślił, że Armia Krajowa była "typowym przykładem armii obywatelskiej, która potrafiła stoczyć bitwę z przeważającymi siłami wroga".
- Nie sposób zrozumieć tego miasta, Warszawy, stolicy Polski, która w 1944 roku zdecydowała się na nierówną walkę, która została opuszczona przez sprzymierzone potęgi - na walkę, w której legła pod własnymi gruzami - jeśli się nie pamięta, że pod tymi samymi gruzami legł również Chrystus Zbawiciel ze swoim krzyżem sprzed kościoła na Krakowskim Przedmieściu - mówił arcybiskup Kazimierz Nycz.
- Ile trudu, ofiar i krwi poświęcili powstańcy Warszawy, aby Polska i warszawiacy byli wolni. Ile wszyscy z siebie musimy dać, aby nasza Polska była matką wszystkich Polaków gwarantującą bezpieczeństwo i wolność - podkreślił hierarcha.
Podczas obchodów rocznicy przemawiała także prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Zginęło 16 tysięcy powstańców, 25 tysięcy zostało rannych, 18 tysięcy w niewoli. W ulicznych egzekucjach zabito blisko 200 tysięcy cywilów, a na końcu 600 tysięcy mieszkańców zostało wygnanych z Warszawy, głównie do obozu w Pruszkowie. A miasto zostało planowane do zniszczenia - przypomniała.
Uroczysta msza św., odprawiona w przeddzień 63. rocznicy wybuchu Powstania, zaczęła się o godzinie 18. Uczestniczyli m.in.: prymas Polski Józef Glemp, prezydent Lech Kaczyński z małżonką, premier Jarosław Kaczyński, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele parlamentu, żyjący uczestnicy Powstania Warszawskiego, żołnierze Armii Krajowej, kombatanci, wojsko, harcerze oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy.
Po mszy przed pomnikiem powstańców odbył się uroczysty Apel Poległych.
W południe na Zamku Królewskim odbyła się uroczysta sesja Rady Warszawy, podczas której wręczone zostały dyplomy Honorowego Obywatela Warszawy. Stołeczni radni wyróżnili byłego prezydenta Lecha Wałęsę, byłego marszałka Sejmu Wiesława Chrzanowskiego, Irenę Sendlerową, żołnierzy AK: Janusza Brochowicza-Lewińskiego i Czesława Cywińskiego oraz twórcę szczepionki przeciwko wirusowi polio prof. Hilarego Koprowskiego.
Na wieczór zaplanowano koncert "63. fotografie. Pieśni w 63. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego" oraz seanse kina plenerowego - "Godzinę W" J. Morgensterna i "Eroikę" A. Munka.
Źródło: PAP/Radio Szczecin
Źródło zdjęcia głównego: PAP