Dużo dymu, ognia i prawdziwych emocji - tak wyglądała warszawska Praga. To wszystko za sprawą... Szwedów, którzy najechali naszą stolicę tak przed wiekami.
Pasjonaci historii najwierniej, jak potrafili odtworzyli bitwę z 1656 roku z czasów Potopu Szwedzkiego. W szranki stanęły wojska polsko - litewskie pod dowództwem króla Jana Kazimierza i armia szwedzko-brandenburska pod komendą króla Szwecji Karola Gustawa. I - jak to w wiernej inscenizacji musi być - wygrali Szwedzi.
Mimo że Polacy musieli się poddać, gorycz porażki osłodziły widzom wrażenia wizualne. Galopujące konie, dym i galowe mundury - a wszystko w pięknej zielonej scenerii.
Napoleon na Jasnej Górze
Inscenizacja Bitwy Warszawskiej to nie jedyne widowisko, jakie mogliśmy podziwiać w ten weekend. W Częstochowie trwa biwak wojsk napoleońskich. Dokładnie 200 lat temu wojska Jego Cesarskiej Mości budowały na Jasnej Górze fortyfikacje - po tym jak klasztor stał się warownią państwową Księstwa Warszawskiego.
Oprócz kulminacyjnej bitwy pod Jasną Górą, od piątku do niedzieli w różnych punktach miasta inscenizowane są mniejsze potyczki regimentów, apele pobitewne i przemarsze wojsk. Oddziały dokonają także indywidualnych prezentacji dla publiczności, podczas których oddawać będą salwy honorowe z karabinów i artylerii.
14 lat oblężenia
Podczas wojen napoleońskich od 1973 r. w częstochowskiej twierdzy stacjonowały wojska pruskie. Okupacja trwała 14 lat - do momentu przekroczenia Odry przez wojska Napoleona w 1806 r. W tym czasie w Wielkopolsce, do której administracyjnie należała wówczas Częstochowa, wybuchła insurekcja, która doprowadziła do przejęcia twierdzy przez oddziały polsko-francuskie.
W 1809 r. twierdzę próbowali przejąć Austriacy, jednak ich wyprawa zakończyła się niepowodzeniem. Twierdza padła dopiero po klęsce Napoleona w kampanii w 1812 r., kiedy wskutek sytuacji politycznej oraz warunków w samej twierdzy dowodzący jej obroną płk Antoni Górski poddał warownię Rosjanom - po ostatnim w historii oblężeniu Jasnej Góry.
Tegoroczne lato obfituje w inscenizacje historyczne. W sobotę mogliśmy podziwiać próbę zdobycia Malborka przez szlachetnych rycerzy króla Jagiełły. Choć nasi rycerze nie pokonali Krzyżaków, publiczność była zachwycona widowiskiem.
Tydzień temu mogliśmy się jednak cieszyć zwycięstwem. Polsko-litewskie wojska pokonały Zakon w bitwie pod Grunwaldem.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24